Виборцю у поміч: оцінка ефективності народних депутатів від VoxUkraine | VoxUkraine

Виборцю у поміч: оцінка ефективності народних депутатів від VoxUkraine

18 Липня 2019
FacebookTwitterTelegram
4875

В оновленій версії ми окремо виділили тих, хто балотується в наступну Раду – як мажоритарщиків, так і по списках. Зверніть увагу на фільтр «Кандидати в депутати – 2019». Загалом, у базі 466 депутатів – включно з тими, хто вже склав мандат чи займає урядову посаду. Наступне оновлення – вже восени після результатів першої сесії Верховної ради IX скликання. В рейтинг включимо всі нові обличчя.

Дисклеймер. Індекс підтримки реформ не є комплексною оцінкою роботи депутата. Ми оцінюємо тільки його участь у реформуванні країни.

Що таке Індекс підтримки реформ

Індекс підтримки реформ (ІПР) показує, скільки балів з максимально можливих набрав кожний депутат, голосуючи за 302 реформаторські закони, які були ухвалені Радою VIII скликання протягом десяти сесій.

Відфільтрувавши дані за реформами, можна побачити, які депутати найбільше чи найменше підтримували антикорупційні закони, децентралізацію, реформи енергетики та ін.

Окрім цього, можна побачити й іншу інформацію про депутата – відвідуваність, доходи, попередній досвід та ін.

Які закони вважаються реформаторськими

Для розрахунку ІПР використовувались закони з Індексу моніторингу реформ (iMoRe)  – аналітичного інструменту, який надає кількісну оцінку прогресу економічних реформ в Україні. Методологію проекту можна подивитись за посиланням.

Протягом роботи парламенту за десять сесій експерти iMoRe оцінили майже 900 нормативних актів, у тому числі 302 закони, ухвалені Верховною Радою та підписані Президентом (14 з них визнані антиреформаторськими й отримали від’ємні оцінки). Наприклад, закон «Про національну поліцію» отримав +4 бали, а закон про запровадження е-декларування для антикорупційних активістів – -5 балів. Експертні оцінки, отримані цими законами, й були покладені в основу розрахунку ІПР.

Як ми рахували Індекс підтримки реформ депутата

Депутат, який підтримав (голосував «ЗА») реформаторський або антиреформаторський закон, отримує стільки балів, скільки було присвоєно цьому закону. В інших випадках бали не нараховуються. Для спрощення ми даємо цей показник у відсотках.

Наприклад, якщо депутат підтримав усі реформаторські закони й не голосував за антиреформаторські, то в підусмку його Індекс підтримки реформ (ІПР) дорівнює 100%. ІПР може бути від’ємним, якщо депутат підтримував антиреформи.

Приклад

ІПР лідера рейтингу Івана Спориша – 95%. Ми порахували, як змінювався ІПР депутата протягом його роботи в Раді VIII скликання. Він голосував за всі закони з бази iMoRe, – як реформаторські, так і антиреформаторські. Тому корисність депутата протягом кожної сесії роботи парламенту сягала майже 100%.

Що таке ІПР депутата за напрямами реформ

Експерти iMoRe оцінюють вплив законів на 24 напрями реформ. Тому ми розрахували Індекс підтримки реформ депутатів для кожного з цих 24 напрямів. Топ-5 ми винесли на картку депутата, щоб побачити його участь в ухваленні найбільш реформаторських законів.

П’ять напрямів, відображених у лівій діаграмі, – лідери за значенням індексу iMoRe (саме в цих сферах парламент ухвалив найбільшу кількість реформаторських законів чи найбільш вагомі з них). У правій діаграмі – «Улюблені реформи обранця» наведені напрями, за якими ІПР цього депутата найбільший. Напрями в лівій і правій діаграмах можуть дублюватися.

Також можна сортувати депутатів за рівнем підтримки топ-10 реформаторських напрямів.

ІПР депутатів, які працювали менше десяти сесій

За останні три роки 466 людей отримало депутатський мандат. За час роботи Ради хтось позбувся мандату, хтось перейшов на посади у виконавчій владі тощо. У нашій базі є всі, хто хоч якийсь час був народним депутатом. Діючих депутатів на даний момент 422. 

ІПР тих, хто вибули, і новачків ми рахували відносно максимальної кількості балів, яку вони теоретично могли набрати саме за період їх роботи у ВР. В такому випадку графік корисності виглядає так:

Показники депутатів, які вибули, у загальному рейтингу не враховано. Інформацію щодо них можна знайти в окремому розділі – «Склали мандат».

Всіх депутатів можна відсортувати за такими ознаками:

  1. Прізвище – сортування за алфавітом.
  2. Прогули – відсоток пленарних засідань, на яких депутат був відсутній (безвідносно до причин).
  3. Дохід – сумарний дохід депутата за останній рік (з часом оновлюватиметься) згідно з даними щорічної декларації, розділ «Доходи, у тому числі подарунки». Джерело: сайт declarations.com.ua. Якщо декларація відсутня, ми ставили дохід NaN (not a number).
  4. Депутатський стаж – скільки працює депутатом протягом свого життя.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний