ВІДЕОФЕЙК: З 1 грудня для батьків учнів 1-4 класів запроваджують обов`язкові внески для переобладнання класів

ВІДЕОФЕЙК: З 1 грудня для батьків учнів 1-4 класів запроваджують обов`язкові внески для переобладнання класів

26 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
410

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, у якому ведуча ТСН Алла Мазур повідомляє, нібито на «останньому засіданні» Верховна Рада ухвалила закон, за яким із 1 грудня батьки учнів 1-4 класів повинні будуть сплачувати 3 тис. грн для обслуговування та переобладнання класів відповідно до норм нової української освіти. Аби дізнатися у яких регіонах почнуть діяти зміни, ведуча пропонує перейти у телеграм-канал за посиланням в описі профілю. 

Утім, це відеофейк. Верховна Рада не ухвалювала цей закон, ТСН не повідомляла про це рішення, а голос ведучої згенерований штучним інтелектом (ШІ).

Скриншот допису

За ключовими словами нам не вдалося знайти відповідний закон на сайті Верховної Ради, про ухвалення рішення також не повідомляли українські медіа. Відповідного рішення також немає на сайті Міністерства освіти. Поняття «нова українська освіта» не існує, натомість з 2017 року в Україні розпочалась реформа освіти, яка передбачає створення нової української школи (НУШ). 

Уривок з нібито випуску «ТСН» поширив акаунт у тіктоці з ніком «Shcolla.ua», а «ТСН» не має офіційної сторінки у цій мережі. На цій сторінці у тіктоці є п`ять відео з аналогічним текстом про обов`язкові внески. При цьому в одному із них ідеться про запровадження внеску у розмірі 10 тис., а не 3 тис. грн. Кількість областей, у яких нібито закон має набути чинності, також варіюється від 7 до 10. В одному відео відповідне рішення ухвалила Верховна Рада, у той час як в іншому ролику зміни нібито запровадив уряд. Автори фейку також створили ролик, де вже інша ведуча закликає переходити за посиланням та підписувати петицію про скасування озвученого закону.

У відео пропонують перейти в телеграм-канал за посиланням у профілі, щоб дізнатись, у яких регіонах будуть діяти нововведення. За допомогою таких відео автори телеграм-каналу хотіли збільшити кількість підписників. Адже в каналі немає інформації про запровадження обов`язкового внеску для переобладнання класів.

Окремі деталі у відео також вказують, що воно фейкове. Зокрема у ролику додають скриншот, на якому російською мовою вказано «детали транзакции». До того ж ведуча не називає дату та номер законопроєкту, який ухвалили, але каже про «останнє засідання». Крім того, на титрах у відео допустили кілька орфографічних помилок, зокрема використали латинську літеру «u» замість української «и» у слові «гривня».

Скриншот з відео, яке поширили пропагандисти

Ми перевірили відео в інструменті AI Speech Classifier, який виявляє, чи створили цей запис на сайт ElevenLabs, — із ймовірністю 98% голос ведучої згенерований штучним інтелектом.

Результати перевірки в інструменті AI Speech Classifier

Протягом останніх місяців за допомогою штучного інтелекту часто створюють фейкові відео та імітують голоси українських ведучих та політиків. Раніше ми спростовували фейк, створений за допомогою ШІ, нібито у семи областях України оголосили карантин через спалах скарлатини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний