Викривлена реальність українського фейсбуку: які онлайн-ЗМІ читають українці на фейсбуці? | VoxUkraine

Викривлена реальність українського фейсбуку: які онлайн-ЗМІ читають українці на фейсбуці?

Photo: depositphotos / jamesteohart
16 Липня 2019
FacebookTwitterTelegram
14522

У травні 2017 року набув чинності указ Президента «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», що зокрема включав блокування «ВКонтакте» та «Одноклассники», що були одними з найбільш популярних соціальних медіа в Україні. Того ж місяця дані інтернет-панелі Kantar TNS CMeter показали зниження популярності цих двох платформ та зростання відвідуваності facebook.com. У липні 2017 Фейсбук потрапив на третю сходинку популярності веб-сайтів в укрнеті, і з того часу стабільно на ній тримається, поступаючись в охоплені тільки Google та YouTube. 

У міжнародному дослідженні «DIGITAL 2019» компанії Hootsuite facebook.com є першим у «соціальний» та четвертим серед усіх веб-сайтів за показниками щомісячного трафіку по Україні. Сам Фейсбук визначає, що українська аудиторія, для якої можна щось рекламувати, складає 13 мільйонів. Охоплення Фейсбуку в Україні станом на квітень 2019 становить 15,6 млн.

Соціологічні опитування показують, що для українців Інтернет-ЗМІ та соціальні мережі є найпопулярнішими джерелами отримання інформації після телебачення. А серед соціальних мереж найпопулярнішою є Facebook (дані за лютий 2019). 

Методологія

Наші партнери компанія Artellence відібрали для нас 100 Фейсбук сторінок, які є найбільш популярними серед українських користувачів. Серед них вручну було виділено 30 сторінок, які можна визначити як новинні, тобто вони публікують новинний контент та/або категорія їхньої сторінки визначена як «новини та медіа». До них ми додали 30 фб-сторінок найпопулярніших сайтів за версією Інтернет-Асоціації України (ІнАУ) станом на січень 2019 року. Оскільки вісім медіа в обох вибірках співпали, загалом ми досліджували 52 ФБ-сторінки.

Наші дані включають всі пости, опубліковані цими ФБ-сторінками з листопада 2018 по березень 2019 включно.

За даними всеукраїнського соціологічного опитування «Джерела інформації, медіаграмотність і російська пропаганда», що проводилося Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у лютому 2019 року на замовлення ГО «Детектор медіа», найбільше українці читають та довіряють таким інтернет-ЗМІ: «Обозреватель», «Корреспондент», «Сегодня» та УНІАН. Ці медіа також потрапили до нашої вибірки фейсбук-сторінок.

Терміни та категорії, використані під час аналізу:

 • вподобачі – кількість користувачів, які вподобали сторінку (цей показник не включає тих, хто підписався на сторінку, але не поставив їй «лайк»);
 • українці – кількість українських користувачів, які вподобали сторінку. Це такі особисті сторінки користувачів, для яких можна встановити географічну приналежність їхнього профілю, і це Україна;
 • боти – такі особисті сторінки, які публікують однакові коментарі під різними публікаціями, що виглядають заготовленими наперед, а також ті, які під час візуального аналізу профілю не схожі на справжніх людей;
 • неактивні користувачі – профілі без обличчя на аватарці, без публікацій з листопада 2018 та з кількістю друзів менше 20;
 • загальна кількість дописів (публікацій або постів) на сторінці ЗМІ протягом досліджуваного періоду;
 • кількість текстових публікацій – це публікації, які містять щонайменше п’ять значущих слів. Тобто якщо пост складався із фрази, наприклад, «Счастлив не тот, у кого нет проблем, а тот кто, умеет их решать» /Н. Пезешкиан/.

Значущі слова: счастлив, проблем, решать, Пезешкиан – менше п’яти, а відповідно подібні пости до вибірки не входили.
Кількість лайків, поширень, коментарів та коментаторів стосуються лише текстових публікацій.

Які онлайн-ЗМІ читають українці та чи читають вони їх на фейсбуці?

На рис. 1 показані всі 52 сторінки, які ми досліджували, за загальною кількістю вподобань. Умовно графік ділиться на дві частини. Перша включає медіа до видання «Комсомольская правда» – це всі сторінки, що потрапили до топ-100 найпопулярніших сторінок на Фейсбуці. Друга після КП (включно) – це сторінки, які не найбільш популярні на ФБ, але є серед топ-30, які мають найбільше охоплення за версією ІнАУ.

За кількістю вподобань на сторінці на першій позиції Знай.ua, на другій – Politeka. Ці видання також фігурували в опитуванні КМІСу. 2,3% опитуваних зазначили, що читають Знай.ua (9 місце), а 3,3% – Politeka (6 місце). При цьому рівень довіри до цих ЗМІ складає 1,5% та 1,6% відповідно (для порівняння: лідера опитування КМІС – Обозреватель – читають 7,6% опитаних, довіряють – 4,1%).

Найцікавіша, на нашу думку, знахідка у топ-10 найпопулярніших сторінок – «канал RT» на 4 місці. Крім великої кількості підписників, рупор російської пропаганди також згенерував найбільшу кількість постів (2846) за аналізований період. Втім, лише 14% з них є текстовими, тобто значущими відповідно до описаної методології дослідження.

Фб-сторінка газети «Сегодня» має найбільший серед розглянутих 52 сторінок відсоток українських профілів від загальної кількості вподобачів сторінки – 97%. Частка українців для Обозреватель та УНІАН становить 70%, а у Кореспондента – 64%. Аудиторія RT, «Комсомольская правда», «Аргументы и факты» – переважно неукраїнська. Тим не менш, ці сторінки є помітними в українському сегменті ФБ.

За відсотком «українськості» аудиторії фб-сторінок, після «Сегодня» йдуть: Abomus – УкраинаНовини України та світу, Вєсті-UA, UA1.com.ua, Dubinsky.pro.

Найменше українців на фб-сторінках видань «Аргументы и Факты» та «Комсомольская правда». Хоча пости з останнього ЗМІ мають найвищий показник поширень та лайків, імовірно, лайкають та поширюють з-поза меж не українці.

Чи багато на ФБ сторінках ЗМІ ботів?

Компанія Artellence розробила алгоритм для визначення, чи є профіль ботом. Крім візуального аналізу сторінки (заповнена інформація в профілі, наявність світлин, активність на сторінці тощо) також враховувалась активність цього профілю. Зокрема відслідковувалось, що та як коментує цей профіль. Якщо текст коментаря під фб-сторінками різних медіа видань повторювався і було зрозуміло, що це заготовлені тексти, такі профілі класифікували як ботів.

Графік 2 – частка ботів серед уподобачів і коментаторів ботів (коментарі стосуються лише текстових постів)

Завдяки цьому алгоритму вдалося з’ясувати відсоток таких підозрілих профілів серед уподобачів сторінки. Для сторінок Знай.ua та Politeka цей показник становить 0,1% та 0,2% від загальної кількості вподобань сторінки відповідно (рис. 2). 

Загалом боти не активно підписуються на сторінки (частки ботів серед вподобачів не перевищують 2%), але активно їх коментують (на деяких сторінках частка коментарів від ботів сягає 20%). Особливо велика кількість бото-коментарів є на сторінках відомих українських ЗМІ, які є у рейтингу ІнАУ. У цьому досліджені ми відстежуємо лише коментарі, які стосуються текстових постів. У відомих ЗМІ більше текстових постів – це може пояснювати, чому в наших даних більше коментарів ботів саме у якісних медіа.

Які новинні ЗМІ найбільше пишуть та як їх коментують

Рис. 3

Рис. 4. Коментарі постів та боти-коментатори

Рис. 3 демонструє, що ЗМІ значно відрізняються як за кількістю постів, які вони опублікували за розглянуті 5 місяців, так і за часткою текстових постів. 

Якщо проаналізувати всі 52 сторінки за кількісними показниками текстових постів, перші 7 медіа будуть саме з рейтингу ІнАУ: УНІАН, ТСН, Цензор.НЕТ, 112.ua, 24 Канал, Dmitriy Gordon, Українська правда. Це означає, що маловідомі медіа пишуть переважно коротші та незначущі з точки зору ваги слів пости – які можуть бути підводками до відео чи фотографій.

За часткою текстових постів у загальній кількості текстових постів до всієї кількості, лідером є Фейсбук-сторінка hromadske.ua з показником 100%. На другому місці – UA1.com.ua з 99%. Третє місце з 97% розділяють між собою сторінки Dmitriy Gordon, Українська правда та УНІАН. Для порівняння – у найпопулярніших фб-сторінок значущих текстових публікацій 16% (у Знай.ua) та 14% (у Politeka) – це найнижчі показники за цим параметром серед 30 онлайн-ЗМІ зі списку ІнАУ.

У цьому дослідженні ми також проаналізували дані щодо коментарів та коментаторів для текстових (значущих) публікацій. Адже наявність коментарів під постами – це свідчення залученості аудиторії. Для самої сторінки – це індикатор зворотного зв’язку, тобто чи він взагалі присутній, що подобається читачам, і які форми взаємодії є найбільш актуальними для цієї аудиторії. Це також важливий показник, що впливає на видачу постів цієї сторінки у загальну стрічку новин на Фейсбуці.

Сторінка ТСН має найбільшу кількість коментарів та коментаторів, що є показником активності їхньої аудиторії. Тобто контент, який публікується, викликає у людей бажання реагувати та обговорювати його. Водночас на сторінці ТСН – один з найбільших показників неактивних користувачів – 8,1%, але судячи з активності на сторінці, наявність такого неактивного «баласту» серед підписників не впливає на інтерес до сторінки решти її вподобачів. «Content is a king» (контент – король), – як писав у своєму есеї Білл Гейтс ще у 1996 році.

Після ТСН у категорії топ фб-сторінок за Artellence, найбільше коментаторів на сторінках Zvistka – сторінка новин, Dubinsky.pro та hromadske.ua. Найбільше коментарів на сторінках UA1.com.ua, Dubinsky.pro та hromadske.ua.

Велика кількість коментаторів також є на сторінці 24 Канал та Комсомольская правда, а коментарів на 112.ua та Цензор.НЕТ. Щоправда, 12% (112.ua) та 13% (Цензор.НЕТ) коментарів на цих сторінках – це коментарі ботів. Але найцікавіше те, що у цих двох сторінок боти коментують найбільше – в середньому 12,7 коментарів від одного профілю. Можливо деякі текстові матеріали були занадто резонансні та/або висловлювали певну позицію, яку прийшли коментувати боти.

Серед десяти сторінок, які найбільше люблять коментувати боти, є 7 онлайн-ЗМІ: ТСН,112.ua, Цензор.НЕТ, Українська правда, РБК-Украина, BBC News Ukrainian, 24 Канал, та три, які не входять до списку ІнАУ: Dubinsky.pro, UA1.com.ua та hromadske.ua. Це може означати, що онлайн-ЗМІ досить впливові, й тому знаходяться під пильною увагою тих, хто може використовувати ботів для власних цілей. 

У середньому, найбільше лайкають текстові дописи на сторінках Dubinsky.pro, Zvistka – сторінка новин та Новини (news247.com.ua). При цьому у сторінки Новини було лише 5 текстових публікацій з середньою кількістю лайків 824 у кожної.

Поширюють дописи найбільше зі сторінок Dubinsky.pro – в середньому 1219 поширень, Народ (novosti.in.ua) – 764, та Zvistka – сторінка новин – 591. Як бачимо, онлайн-ресурси, що не входять до списку ІнАУ, в середньому мають більше вподобань і поширень, ніж решта ЗМІ. 

Висновки

 • Лише 8 із 30 найбільш популярних онлайн-ЗМІ за версією Інтернет Асоціації України потрапили до топ-100 фб-сторінок за версією Artellence. У загальному рейтингу за кількістю підписників ці 8 онлайн-ЗМІ потрапляють у перші 30 з 52 проаналізованих фб-сторінок.
 • З цих 8 медіа в опитуванні КМІСу фігурують лише 5. Тобто Інтернет-користувачі, які читають безпосередньо сам ресурс, не обов’язково читають його на Фейсбуці, бо тоді пропорція мала б зберігатися. Таким чином споживання інформації в Інтернеті (на сайтах ЗМІ) відрізняється від споживання інформації у Фейсбуці. 
 • Наявність великої кількості уподобань на фб-сторінці ніяк не корелює з якістю публікацій на цих сторінках. Так само немає залежності між уподобаннями та кількістю коментарів та коментаторів. Тобто сторінка може мати багато вподобань, але низьку включеність своєї аудиторії (мало коментарів) і навпаки.
 • Фейсбук-сторінки онлайн-ЗМІ, які є у списку ІнАУ, роблять більше якісних текстових публікацій у порівнянні з іншими сторінками, які мають велику ФБ-аудиторію. При цьому ці текстові дописи не завжди впливають на високу включеність аудиторії. 
 • Боти найбільше коментують сторінки саме онлайн-ЗМІ, а не сумнівні видання. Це можна трактувати як те, що справжні ЗМІ під пильною увагою тих, хто має ресурс для використання такої онлайн інформаційної атаки.
Автори
 • Марія Крючок
  Марія Крючок, Лондонська школа економіки та політичних наук, член Європейського Альянсу Цифрового Розвитку (EDDA)

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний