Як користуватися «ККД депутата» | VoxUkraine

Як користуватися «ККД депутата»

27 Листопада 2017
FacebookTwitterTelegram
6304

Індекс підтримки реформ (назва проекту – “ККД депутата”) демонструє, як кожний обранець голосував за реформаторські й антиреформаторські закони.
Голосування за прогресивні закони (й неголосування за контрреформаторські) –  це важлива частина роботи кожного депутата. Тим не менш Індекс підтримки реформ не є комлексною оцінкою роботи чи ефективності депутата.

Що таке Індекс підтримки реформ

Індекс підтримки реформ (ІПР) показує, скільки балів з максимально можливих набрав кожний депутат, голосуючи за 238 реформаторських законів, які були ухвалені Радою VIII скликання протягом перших шести сесій.

Які закони вважаються реформаторськими

Для розрахунку ІПР використовувались закони з Індексу реформ — аналітичного інструменту, який надає кількісну оцінку прогресу економічних реформ в Україні.

Що два тижні понад 40 незалежних експертів визначають, які прийняті нормативні акти є реформаторськими (або антиреформаторськими), та оцінюють їх за шкалою від -5 до +5. (Один закон може бути оцінений за декількома напрямами реформ, наприклад, одночасно сприяти зниженню корупції та покращувати бюджетну дисципліну).

Протягом роботи парламенту за перші шість сесій експерти Індексу реформ оцінили більше 700 нормативних актів, у тому числі 238 законів, ухвалених Верховною Радою та підписаних Президентом (8 з них визнані антиреформаторськими й отримали від’ємні оцінки). Наприклад, закон “Про національну поліцію” отримав +4 бали, а закон про запровадження е-декларування для антикорупційних активістів та членів наглядових рад державних підприємств-5 балів. Експертні оцінки, отримані цими законами, й були покладені в основу розрахунку ІПР.  

Як ми рахували Індекс підтримки реформ депутата

Депутат, який підтримав (голосував “ЗА”) реформаторський або антиреформаторський закон, отримує стільки балів, скільки було присвоєно цьому закону. В інших випадках бали нардепу не нараховуються.

Якщо скласти оцінки, отримані всіма позитивними реформаторськими законами, то вийде сума у 416 балів. Це 100%, або максимум, який міг би набрати депутат Верховної Ради VIII скликання, якби голосував за всі реформаторські закони й не підтримав жодного антиреформаторського.  
Індекс підтримки реформ депутата це сума балів кожного конкретного нардепа, яку він отримав за результатами голосування за всі реформаторські й антиреформаторські закони, поділена на максимально можливі 416 балів. ІПР показує відстань до максимуму (distance to frontier). Для спрощення сприйняття ми даємо цей показник у відсотках. ІПР може бути від’ємним, якщо депутат підтримував антиреформи.

Наприклад, ІПР лідера рейтингу Івана Спориша96%. Він проголосував за 228 прогресивних та 8 антиреформаторських законів, сумарна оцінка яких400 балів (що становить 96% від максимуму).

Що таке ІПР депутата за напрямами реформ

Експерти iMoRe оцінюють вплив законів на 24 напрями реформ. Тому ми змогли розрахувати Індекс підтримки реформ депутатів для кожного з цих 24 напрямів. 

На картці кожного депутата ми показуємо, як він підтримував реформаторські закони за десятьма напрямами. П’ять напрямів, відображених у лівій діаграмі, лідери за значенням Індексу реформ (саме в цих сферах парламент прийняв найбільшу кількість реформаторських законів чи найбільш вагомі з них).

У правій діаграмі “Улюблені реформи обранця” — наведені напрями, за якими ІПР цього депутата найбільший. (Напрями в лівій і правій діаграмах можуть дублюватися.)  

Також ми надали можливість сортування депутатів за рівнем підтримки топ-5 реформаторських напрямів.

Динаміка ІПР

Ми порахували, як змінювався ІПР кожного депутата протягом його роботи в Раді VIII скликання. Це дає змогу зробити припущення щодо пріоритетів депутата.

ІПР депутатів, які працювали менше шести сесій

За останні три роки 461 людина отримала депутатський мандат, але ми проаналізували діяльність тільки 452 обранців, оскільки дев’ятеро склали мандат на початку грудня 2014-го й перейшли на роботу до Кабінету Міністрів. Відтоді парламент з різних причин залишили ще 30 депутатів. На їхнє місце зайшли інші обранці, які працюють менше трьох років. ІПР тих, хто вибули, і новачків ми рахували відносно максимальної кількості балів, яку вони теоретично могли набрати саме за період роботи у ВР.

Показники депутатів, які вибули, у загальному рейтингу не враховано. Інформацію щодо них можна знайти в окремому розділі – “Склали мандат”.

Додаткові показники

  1. Прізвищесортування за алфавітом.
  2. Прогуливідсоток пленарних засідань, на яких депутат був відсутній (безвідносно до причин).
  3. Дохідсумарний дохід депутата за 2016 рік (з часом оновлюватиметься) згідно з даними щорічної декларації, розділ «Доходи, у тому числі подарунки». Джерело: сайт declarations.com.ua. Якщо декларація за 2016 рік відсутня, ми ставили дохід 0 грн.
  4. Депутатський стажскільки працює депутатом протягом свого життя.  Наприклад, рекордсмен Юхим Звягільський був депутатом Рад усіх скликань і працює нардепом уже понад 10 000 днів.
Автори
  •  

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний