Як перевірити, чи можна довіряти іноземній громадській чи благодійній організації

Як перевірити, чи можна довіряти іноземній громадській чи благодійній організації

Photo: unsplash.com / Austin Distel
2 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
3804

Сьогодні багато іноземних організацій готові співпрацювати з українськими ГО й навіть самі шукають контакти українських організацій. Однак, серед них можуть бути шахраї. Як перевірити іноземну організацію та упевнитися, що вона справді та, за кого себе видає? Інструкція для представників громадянського суспільства.

Одного робочого ранку ви відкриваєте пошту та бачите лист, у якому вашій організації пропонують потенційну співпрацю. Умови видаються чудовими: це американська благодійна організація, яка має кошти, волонтерів та мережу контактів – те, що зараз  дуже б допомогло одному з ваших проєктів. Ваша громадська організація зможе доволі просто увести в курс справ в Україні американських колег. У листі йдеться, що вони зовсім нічого не тямлять у місцевому контексті, проте дуже хочуть допомогти. Перспектива співпраці звучить ідеально, чи не так?

Однак не варто поспішати. Україні зараз дійсно готові допомогти багато іноземних та міжнародних громадських та благодійних організацій. Ми часто чуємо про іноземців, які служать у силах оборони та волонтерять – і їхня допомога викликає лише захват. Проте окремі шахрайські чи просто ненадійні організації можуть скористатися авансом довіри з боку українців до іноземців. 

Будь-яку міжнародну чи іноземну організацію перш за все варто перевірити. Зробити це не так важко: доволі ефективно встановити, з якою організацією ви маєте справу, можна навіть без використання найпросунутіших методів OSINT. 

Перш за все зверніть увагу на інформацію, яку організація поширює про себе публічно.  Звертайте увагу на назву (організація може «мімікрувати» під відому). Сайт та соціальні мережі можуть розповісти доволі багато. Наприклад, чи публікує організація інформацію про контактні дані, про своїх керівників та чи має публічно доступні фінансові звіти. 

Іноді індикатором якості організації може бути загальна наповненість сайту та соціальних мереж, кількість авдиторії й те, як із нею відбувається взаємодія. Варто переглянути, чи нема на сторінках організації чогось дивного та незвичного або навіть відвертих «зашкварів»: наприклад, «відбілювання» тютюнового бізнесу. Окремо пошукайте інформацію про керівників організації. А якщо дізнались, хто керівники організації – прогугліть і їх: чи не мають вони, наприклад, дивних зв’язків із росією?

Звісно, на цьому пошук не варто зупиняти. Важливим інструментом стане офіційний реєстр держави, з якої походить організація. Перш за все, такі реєстри дозволяють зрозуміти, чи певна іноземна організація взагалі формально зареєстрована. По-друге, на цих ресурсах можна знайти додаткові дані про організацію: напрямки її роботи, кількість працівників, фінансові звіти. На жаль, такі ресурси доступні не для всіх країн, а єдиного переліку для ЄС не існує. Проте таким чином можна перевірити організації з Польщі та Естонії. Дані щодо частини країн (наприклад, про Балтійські країни) можна відшукати на YouControl. Також є реєстр із організаціями, що співпрацюють із Радою Європи, та реєстр організацій, що можуть впливати на політику ЄС (хоча таких організацій дуже мало).

У Великій Британії благодійні організації мають подавати звітність уряду, який її перевіряє — це додаткова ознака прозорості, відбита в місцевому реєстрі. У США є реєстр із переліком благодійних організацій, на користь яких американські платники податків можуть спрямовувати частину свого податку. Таку можливість американський уряд надає лише тим організаціям, доброчесність яких підтверджено. 

Про українські громадські та благодійні організації також можна знайти багато інформації. Окрім рекомендацій з боку колег, можете використовувати спеціальні ресурси. До прикладу, YouControl агрегує інформацію про кожну компанію та ФОП України на основі відкритих даних з понад 220 джерел. Аналогічними ресурсами для перевірки є Opendatabot та Clarity Project.

Не зайвим є перевірити, чи знаходиться організація у санкційних списках: Sanctions Search OFAC, United Nations Security Council Consolidated List, SAM.gov. В України є Державний реєстр санкцій, за який відповідає РНБО. 

Існують також ресурси, які спеціалізовано перевіряють громадські та (найчастіше) благодійні організації. Вони не є офіційними, проте мають високу репутацію. Як правило, такі платформи ранжують рівень прозорості організацій за допомогою певних відзнак. Для верифікації організацій з усього світу можна використовувати Candid, GlobalGiving Atlas, Better Business Bureau Wise Giving Alliance. Інформацію про неприбуткові організації з ЄС пропонує North Data. Організації з США перевіряють Charity Navigator, CharityWatch, GreatNonprofits

Не варто обмежуватися лише перевіркою організації, зверніть увагу й на особу, яка з вами контактує. Попросіть її резюме або лист-підтвердження, що особа уповноважена комунікувати від організації, а за необхідності — і довідку про несудимість, яку, наприклад, легко і швидко отримати у Великій Британії. Розпитайте про певну організацію у ваших колег, особливо тих, які працювали з міжнародними партнерами.

Зрештою, звертайте увагу на загальні речі. Пильно ставтесь до ознак фішингу, коли ви відчуваєте, що на вас тиснуть для того, щоб ви під впливом емоцій швидко ухвалили якесь рішення, надали гроші або певну інформацію. Сумнівні пропозиції, що виглядають занадто добре, щоб бути правдою, і запити на готівкові транзакції – інші серйозні сигнали для занепокоєння. Пам’ятайте, що ніколи не варто ділитися чутливою інформацією чи внутрішніми документами з невідомими чи неперевіреними організаціями. 

Пам’ятайте про свою безпеку: в умовах гібридної війни базові навички цифрової грамотності та навіть базові навички OSINT стають необхідністю. Перевірка іноземних та міжнародних організацій також має ставати обов’язковою. Зробіть це своєю звичкою. А щоб дізнатись про них трохи більш детально – завантажуйте інструкцію про перевірку іноземних ОГС за посиланням українською та англійською мовою. 

Цей матеріал та інструкція створені ЦЕДЕМ у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку в партнерстві з YouControl.

Автори
  • Володимир Куделя, менеджер проєктів, проєкт «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України»