Планування та оцінка виконання бюджету серйозно залежать від розвитку економіки. Якщо подивитися тільки на два показники української економіки – динаміку ВВП та інфляцію – стає зрозуміло, що Україні дуже не вистачає необхідних економічної стабільності та прогнозованості.
Стабільність бюджетного процесу, дотримання правил з його підготовки, затвердження в парламенті та виконання важливі для будь-якої держави, побудованої на демократичних принципах, де працює система стримувань і противаг. Тим не менш, було б наївно припускати, що в нестабільній країні з нестабільною економікою бюджетний процес може функціонувати незалежно від тих подій, які відбуваються в країні.
Тиждень Бюджету
Бюджетний Процес: Встановити Правила чи Скасувати Гру (Ілона Сологуб, науковий співробітник Київської школи економіки та Київського економічного інституту, член Редколегії VoxUkraine)
Олександра Бетлій: Впорядкування Бюджетного Процесу в Україні на Порядку Денному (Олександра Бетлій, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій)
Іван Міклош: Потрібно Деполітизувати Бюджетний Процес і Надати Більше Повноважень Міністерству Фінансів (Іван Міклош, радник міністра фінансів України та міністра економіки України, екс-віце-прем’єр і міністр фінансів Словаччини (2002-2006 і 2010-2012рр), член Консультаційної ради VoxUkraine)
Якщо ми подивимося на Україну, то за період, розглянутий в статті (2000-2015рр), в країні змінилося 10-прем’єр-міністрів і 12 міністрів, мало хто з них брав участь у підготовці бюджету протягом двох років поспіль. Хоча саме ці люди є ключовими фігурами будь-якого уряду, які визначають структуру бюджету та його пріоритети. Маючи досвід бюджетного планування, можу сказати, що на нормальний “навчальний” період для будь-якого міністра фінансів – для того, щоб зрозуміти технологію бюджетного процесу та суть документу, який ви представляєте на розгляд уряду та парламенту – підуть не тижні, а місяці і навіть роки. Не можу уявити собі відповідального політика, готового йти в Парламент з бюджетом, якого він не розуміє.
Планування та оцінка виконання бюджету серйозно залежать від розвитку економіки. Якщо побдивитися тільки на два показники української економіки – динаміку ВВП та інфляцію – стає зрозуміло, що Україні дуже не вистачає необхідних економічної стабільності та прогнозованості. А якщо до цього ще додати глобальну економічну кризу 2008-2009 років і військовий конфлікт на Донбасі, то макроекономічне прогнозування в Україні можна сміливо віднести до категорії нездійсненного.
Одним словом, бюджетний процес ніяк не може бути вписаний в жорсткі рамки законів та нормативів, якщо політична система країни постоянко змінюється, а економіка то зростає, то падає, а то й просто лежить.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний