МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцинація проти мавпячої віспи є небезпечною, оскільки може призвести до сліпоти, запалення серця чи смерті

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцинація проти мавпячої віспи є небезпечною, оскільки може призвести до сліпоти, запалення серця чи смерті

9 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1495

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

5 червня 2022 року Остап Стахів опублікував відео про мавпячу віспу та вакцинацію від неї. Він стверджує, що:

  • мавпяча віспа передається так само, як й COVID-19;
  • вакцинація проти мавпячої віспи небезпечна, адже одна з вакцин проти мавпячої віспи, яку розробляє компанія «Emergent Biosolutions», може призвести до запалення серця, сліпоти чи навіть смерті;
  • 200 людей заразилися мавпячою віспою за 5 місяців, тоді як 10 млн людей щороку помирають від вживання алкоголю та тютюну. Проте ВООЗ та держави зацікавлені лише в боротьбі проти мавпячої віспи.

Однак Остап Стахів маніпулює, переказуючи новини про мавпячу віспу.

Остап Стахів — активіст, блогер і, як він сам себе називає, «вільний журналіст» та засновник руху «Права людини». Активно поширює теорії змови про «шкоду» 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. VoxCheck раніше спростовував його фейки та маніпуляції. Про решту українських антивакцинаторів читайте в нашій статті про інфодемію.

Передача вірусу мавпячої віспи не ідентична механізму передачі коронавірусу SARS-CoV-2. Мавпяча віспа може передаватися повітряно-крапельним шляхом, після контакту з кровʼю, ураженою шкірою або слизовою оболонкою інфікованих. Також вагітна жінка може передати вірус майбутній дитині. Коронавірус передається лише повітряно-крапельним шляхом та через контакт із поверхнями, забрудненими вірусом. Водночас мавпяча віспа менш заразна, тому повітряно-крапельним шляхом вона передається іншій людині лише за умови тривалого та тісного контакту з інфікованим.

Розповідаючи про вакцину від компанії «Emergent Biosolutions», Стахів має на увазі препарат ACAM2000, схвалений для використання у США в 2007 році. Вакцина призначена для людей із високим ризиком зараження віспою: медиків, працівників лабораторій, військових, які можуть контактувати з вірусом віспи або з його носіями в ході своєї роботи. 

В інструкції до неї дійсно вказано, що після її використання зареєстровані випадки серцевого запалення, сліпоти та смерті. Ці ризики підвищуються для людей із серцевими хворобами, захворюваннями очей, які лікуються місцевими стероїдами, ослабленим імунітетом, екземою або іншими шкірними захворюваннями, а також для немовлят і вагітних. Однак перелічені несприятливі події є рідкісними: наприклад, 1 із 175 дорослих, хто отримує вакцину вперше, може постраждати від серцевих запалень. Найбільш поширеними побічними діями після імунізації можуть бути запалення лімфатичних вузлів, втома, лихоманка, м’язовий та головний біль, свербіж та висипи на шкірі.

Також у 2019 році у США схвалили іншу вакцину проти віспи під назвою Jynneous. Вона є більш безпечною та не має таких серйозних рідкісних побічних ефектів, як ACAM2000. Зокрема її пропонують людям із високим ризиком побічних ефектів після застосування ACAM2000.

Наразі у США обидві вакцини рекомендують для захисту від мавпячої віспи групам ризику. Це досить обмежене коло людей: працівники лабораторій, які проводять тестування для діагностики ортопоксвірусів (група вірусів, до яких входить віспа) або працюють із культурами чи організмами, інфікованими ортопоксвірусами; окремі медичні працівники та військові, які мають бути вакциновані для підготовки до роботи в надзвичайних умовах. Про плани загальної кампанії вакцинації представники США не повідомляли.

Щодо кількості заражень мавпячої віспою, за період із 12 травня по 2 червня зафіксували 780 випадків захворювань у 27 країнах, для яких ця хвороба не є типовою. У країнах Африки, в яких цей вірус регулярно поширюється, з 1 січня по 1 червня зафіксували 44 підтверджені випадки захворювання та 1 408 випадків підозри на зараження. Тоді як від зловживання алкоголем щорічно помирають 3 млн людей у всьому світі, а від зловживання тютюновими виробами — понад 8 млн.

Проте некоректно порівнювати ці різні показники. По-перше, не можна порівнювати випадки зараження та смертельні випадки (смерть від зловживанням алкоголем чи тютюном), оскільки зараження віспою необов’язково призводить до смерті. По-друге, для боротьби з вірусними захворюваннями та нездоровим способом життя існують різні інструменти: якщо зараження можна мінімізувати за рахунок гігієнічних заходів, щеплень, зміни соціальної поведінки, то зменшення споживання алкогольних та тютюнових виробів пов’язане з пропагуванням здорового способу життя. І ВООЗ, і окремі держави популяризують такий спосіб життя та постійно наголошують на небезпеці алкоголізму та тютюнової залежності.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний