Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські медіа з посиланням на угорське ЗМІ PestiSracok пишуть, що на Закарпатті проводять масову мобілізацію етнічних угорців. Процес навіть порівнюють із «викраденням людей».
Це твердження безпідставне. Угорське ЗМІ PestiSracok, яке повідомило про «мобілізацію етнічних угорців», систематично поширює фейки російської пропаганди.
VoxCheck неодноразово фіксував кейси кремлівської дезінформації, які поширює PestiSracok. Наприклад, фейки про те, що українці перепродають всю отриману західну зброю на «чорному ринку». Чи фейки про «кровожерливих фашистів» із «Азова», які начебто вчиняють звірства проти цивільних. А також типові кремлівські міфи про НАТО, що змушує Київ битися з росією «до останнього українця».
Згідно з законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. 24 лютого 2022 року у відповідь на неспровоковану агресію рф президент України Володимир Зеленський видав указ про загальну мобілізацію. 16 листопада Верховна Рада продовжила строк проведення загальної мобілізації до 19 лютого 2023 року. В указі про мобілізацію вказуються області та міста, де проводитиметься мобілізація (у випадку загальної мобілізації — усі регіони), а не етнічне походження громадян, що підлягають мобілізації. Інших указів щодо мобілізації Президент не підписува. Тому немає правових підстав говорити про те, що українська влада оголосила мобілізацію саме етнічних угорців.
Загалом частка угорців у лавах ЗСУ не дуже велика. За даними Голови угорської громади Києва та Київської області Тібора Топмпи, у складі ЗСУ перебуває понад 400 угорців, які мають українське громадянство.
У Центрі протидії дезінформації РНБО України повідомляли, що угорські медіа розпочали масову кампанію з дискредитації українських військових. Такі повідомлення широко тиражуються у російських ЗМІ, вони спрямовані тільки на розпалювання міжетнічної ворожнечі між українцями та угорцями на Закарпатті.
Російська пропаганда системно поширює фейки про мобілізацію в Україні, аби дискредитувати українську владу та залякати українців. Раніше VoxCheck спростовував фейки про те, що в Україні повістки про мобілізацію видають неповнолітнім та що до армії мобілізуватимуть пенсіонерів. А також фейки про те, що українців готують до масової мобілізацї жінок, і вже навіть оголосили мобілізацію собак великих порід.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний