Після перемоги Революції Гідності українське суспільство та уряд мобілізувалися для захисту країни від російської агресії. Ключовим елементом цієї мобілізації стало впровадження реформ, необхідних, щоб зробити уряд ефективнішим, а країну — більш стійкою. Ці зусилля значною мірою підтримували міжнародні організації та іноземні партнери України.
Деякі реформи в Україні були натхненні прикладами Грузії, Польщі, Румунії чи інших країн регіону. Деякі були взяті з підручників (виявилося, що економічні закони в Україні працюють, так само як і в інших країнах), інші були унікальними й стали прикладом для інших країн. Деякі реформи були популярні, інші зустрічали опір. Проте більшість реформ рухали Україну в правильному напрямку. В результаті Україна сьогодні є сильнішою, ніж була в 2014 році, коли Росія вперше напала на неї.
З початку 2015 року «Вокс Україна» відстежує законодавчі зміни, які є необхідними, але не достатніми умовами для впровадження реформ. Наші експерти оцінюють зміни «правил гри» з точки зору їхнього потенціалу зробити Україну більш демократичною, вільною та стійкою, а також враховують, чи створюють вони рівні умови, чи спотворюють ринки. Ця книга базується на десяти роках даних індексу, що охоплюють понад 1700 законодавчих актів. На основі цих даних можна зробити кілька висновків, які можуть стати орієнтирами для майбутніх реформ в Україні або в інших країнах.
По-перше, політична воля є ключовою передумовою для сутнісних реформ. Вона важливіша за будь-які зовнішні чи внутрішні обставини. Однак, завдяки зусиллям з боку громадянського суспільства та підтримці міжнародних партнерів можливо впровадити навіть найскладніші реформи, які уряд вважає дуже непопулярними.
По-друге, реформи рідко бувають успішними з першої спроби. Адже уряди часто намагаються впроваджувати лише формальні зміни, не змінюючи суті. До того ж практика може значно відрізнятися від теоретичних ідей, закладених у проєкт реформи. Тому важливо мати механізми зворотного зв’язку та відповідно коригувати законодавство й інституції (звичайно, краще було б обговорити можливі підводні камені ще до ухвалення законодавства, але наразі це не є усталеною практикою в Україні).
По-третє, як показують наші опитування, непопулярність реформ часто перебільшена. Точніше, зацікавлені групи, яким реформа може принести збитки, подають свою позицію як «голос народу». Тому важливо правильно комунікувати реформи з громадянами, особливо ті, що стосуються повсякденного життя людей. Ця книга є частиною цієї комунікації: вона показує, як реформи, впроваджені з 2014 року, зробили Україну більш стійкою і дозволили їй витримати повномасштабну війну.
По-четверте, інколи уряди намагаються саботувати реформи або скасувати досягнутий прогрес. Тому важливо не лише просувати подальші зміни, але й пильно стежити за вже впровадженими реформами, щоб їх не розвернули.
Нарешті, незважаючи на значний прогрес України, попереду ще багато роботи, особливо в контексті вступу до ЄС. Для якісного впровадження реформ Україні потрібна компетентна і доброчесна державна служба, а також інтелектуальна підтримка партнерів. Але передусім країна потребує військової підтримки, щоб перемогти країну-агресора і встановити стійкий мир.
Рисунок I.1. Кумулятивний прогрес реформ за галузями, 2015-2024
Джерело: дані Індексу реформ. Кумулятивна оцінка розрахована як сума оцінок окремих законодавчих актів за галузями
Рисунок I.2. Кількість реформ та їхня сумарна оцінка за галузями, 2015-2024
Джерело: дані Індексу реформ
Кожен розділ цієї книги має таку структуру. Після короткого вступу ми наводимо рисунок із окремими подіями (тобто реформаторськими законодавчими актами) й кумулятивним прогресом реформ у певній сфері. Далі ми описуємо реформи 2014-2019 років (за правління Порошенка) та 2019-2024 років (за правління Зеленського), а також надаємо рекомендації щодо подальших кроків. Можна помітити, що на рис. I.1 і I.2 показані шість основних реформаторських напрямів. У книзі 16 розділів, оскільки ми надаємо більш детальний опис реформ. Деякі події пов’язані з кількома напрямами. Наприклад, реформа публічних закупівель одночасно дозволила зекономити державні кошти та зменшити корупцію. Проте ми розглядаємо кожну реформу в тому напрямі, до якого вона, на нашу думку, стосується більше.
Більше інформації про «Білу книгу реформ 2025» ви знайдете за посиланням.
Фото: depositphotos.com/ua
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний