До яких країн поїдуть працювати українці після виборів президента 2019 | VoxUkraine

До яких країн поїдуть працювати українці після виборів президента 2019

23 Квітня 2019
FacebookTwitterTelegram
7365

У багатьох із нас склалося враження, що дуже багато працездатних українців планують залишити країну. Нестабільна політична та економічна ситуації та відносно низькі середні заробітні плати підштовхують українців до пошуків кращого життя. При цьому пожвавлення зацікавленості інших країн в українських працівниках дозволяє все більшій кількості українців реалізувати свої плани та поїхати працювати за кордон.

У статті були допущені неточності. Ми оновили таблицю 2. Приносимо вибачення нашим читачам.

Так, міністр соцполітики заявляв, що від 3,2 (постійно) до 7-9 млн (не постійно) наших співгромадян уже працюють за кордоном. Експерти оцінюють кількість заробітчан у близько 2,5 млн. Нестача кадрів уже стала серйозною проблемою для бізнесу. Імовірно, в найближчі роки ця проблема буде поглиблюватись.

Джерело: Google Trends

 

Спробуємо розібратись у ключових питаннях, які можуть бути цікавими як для шукачів роботи за кордоном, так і для представників українського бізнесу. Перші дізнаються, до яких країн найвигідніше їхати, останні краще зрозуміють, дефіцит працівників яких спеціальностей на них очікує. Отже, питання, які ми розглядаємо у цій статті:

  • в яких країнах пропонується найбільша кількість вакансій?
  • яких спеціалістів шукають за кордоном?
  • в яких країнах українці можуть розраховувати на найвищі заробітні плати порівняно з українськими?
  • чи насправді вигідно їздити працювати за кордон, враховуючи вартість життя в інших країнах?

Методологія

Для проведення аналізу використовувались дані порталу OLX (платформа онлайн-оголошень в Україні).

Характеристики вибірки:

загальна кількість вакансій у категорії «робота за кордоном» за 2018 рік 46 736
вакансій у категорії «робота за кордоном» за 2018 рік, в яких вказана заробітна плата 28 627
вакансій у категорії «робота за кордоном» за вересень 2018, в яких вказана заробітна плата 1 909

 (01.09.18-30.09.18)

вакансій у категорії «робота в Україні» за вересень 2018, в яких вказана заробітна плата 13 733

Обмеження розрахунків

Використовувалось лише одне джерело інформації, що негативно впливає на репрезентативність результатів. Під час роботи з даними у більшості випадків не враховувались вакансії без указаних заробітних плат, вакансії не на повну зайнятість, а також вакансії, де помилково були вказані нерелевантні заробітні плати (семизначні заробітні плати або переплутана валюта заробітної плати). Для перерахунку заробітних плат, вказаних у валюті, використовувався середньомісячний курс НБУ. Вакансії в Україні із заробітною платою нижче ніж 4100 грн до уваги не брались, для закордонних до уваги не брались вакансії із заробітною платою менше 8000 грн (для того, щоб не розглядати вакансії, де була помилково вказана не та валюта).

Не у всіх оголошеннях чітко вказується, в яку саме країну шукають співробітника. Деякі оголошення, що розміщуються агенціями з підбору персоналу, можуть містити декілька напрямків призначення. У цьому випадку така вакансія бралась для розрахунку для кожної країни, що згадувалися в оголошенні. Для країн, де кількість вакансій менша від 100, результати можуть бути неточними та може спостерігатись більш суттєве відхилення протягом наступних періодів, і тому буде доцільним відслідковувати ці показники в динаміці протягом певного часу. Також під час розрахунків не бралися до уваги такі важливі фактори, як кількість робочих годин (вказані лише для деяких вакансій) та надання безкоштовного проживання та харчування (вказані лише для деяких вакансій), до відрахування податків та зборів чи після них вказувалась заробітна плата. Результати показують загальну картину, але кожен окремий випадок є індивідуальним.

Робота за кордоном у 2018 році: попит та пропозиція

Протягом 2018 року для українців були доступні вакансії в сімдесяти країнах світу, починаючи зі звичних для нас Польщі та Чехії та закінчуючи Уругваєм та Еквадором. Загальна кількість вакансій за 2018 рік становила майже 47 тис., із них для 29 тис. (61%) вакансій були вказані заробітні плати. Майже 90% всіх вакансій із указаними заробітними платами (26 тис.) припадає на десять країн, наведених на рис. 1.

Рис. 1

Майже 60% всіх вакансій, які пропонуються у розділі «робота за кордоном», — це вакансії у Польщі. На другому місці за кількістю вакансій Чехія (12%), на третьому Німеччина (5%).

У вересні 2018 року лідерами за кількістю вакансій були ті самі країни: Польща, Чехія, Німеччина (рис. 2).

Рис. 2

Розглядаючи кількість вакансій та резюме за місяцями, можна побачити, що закордонних вакансій в середньому вдев’ятеро більше, ніж резюме, у яких люди вказують, що хотіли б працювати за кордоном (рис. 3). Тобто можна припустити, що людина, яка прагне працевлаштуватися за кордоном, доволі швидко може знайти роботу, розмістивши своє резюме (попит значно перевищує пропозицію). Також можна припустити, що люди, які шукають роботу за кордоном, воліють не розмістити своє резюме й чекати, поки їм зателефонують, а переглянути наявні вакансії та обрати з них.

Рис. 3

*Брались до уваги вакансії як з указаними заробітними платами, так і без них

 

Судячи з рис. 3, не спостерігається чіткої тенденції до збільшення кількості вакансій протягом року, але помітні коливання за місяцями. У весняні та літні місяці більше вакансій, ніж узимку, тобто зараз сприятливий період для пошуку роботи за кордоном. Можна припустити, що це пов’язано з характером роботи у будівництві та сільському господарстві, тобто галузях із вираженою сезонністю. Найістотніше збільшення кількості вакансій (43%) відбулось у березні 2018 року, а найбільше зниження кількості вакансій — у грудні 2018 року.

Яких спеціалістів здебільшого шукають за кордоном?

Існує думка, що українцям здебільшого пропонують робітничі спеціальності. Дані 2018-го року підтверджують цю думку, тому освіченим та висококваліфікованим українцям буде не так просто знайти роботу за фахом за кордоном. «Різноробочі» – найбільш поширений запит серед тих, хто шукає працівників. Також високий попит на пакувальників, будівельників, водіїв та електриків (рис. 4). Українці з більшою вірогідністю можуть працевлаштуватись на робітничі спеціальності, які не вимагають вищої освіти або знання мов.

Рис. 4

Порівняння заробітних плат

Розглядаючи медіанні заробітні плати за країнами з найбільшою кількістю вакансій протягом 2018 року, бачимо, що найнижчі заробітні плати пропонували в Болгарії, Угорщині та Польщі, а найвищі в Німеччині, Ізраїлі та Швеції (рис. 5).

Кореляція між середньою заробітною платою в країні перебування (після сплати податків) та рівнем заробітної плати, яку пропонують українцям, становить 0.94, що показує тісний зв’язок цих двох показників.

Рис. 5

Найвищі медіанні заробітні плати серед країн, які не потрапили до топ-10 за кількістю вакансій, але з кількістю вакансій більше 20 (2018 рік), такі: Канада (95 633 грн), Норвегія (84 775 грн), Великобританія (65 853), Швейцарія (60 171 грн), Ірландія (60 000 грн), Південна Корея (54 848 грн) та США (54 342 грн).

Більш деталізоване порівняння заробітних плат ми зробили для вересня 2018 року.

У вересні найвищі заробітні плати спостерігались в Канаді, Ізраїлі та Німеччині, а найнижчі в Словаччині, Польщі та Угорщині. Середні заробітні плати для українців у Німеччині майже вдвічі вищі, ніж у Польщі (рис. 6).

Рис. 6

Польща пропонує найбільшу кількість вакансій, але тут середня заробітна плата одна з найнижчих та становить 24 024 грн. В Польщі 50% заробітних плат нижчі за 22 000 грн, цей показник гірший лише для Угорщини (18 000 грн). Найкращими за показниками середньої та медіанної заробітних плат є Канада, Ізраїль та Німеччина.

Слід зазначити, що використовувалось лише одне джерело інформації, вакансії з інших порталів можуть відрізнятись як за рівнем заробітних плат так, і за структурою попиту на робочу силу.

Перейдемо до порівняння закордонних заробітних плат з українськими.

Заробітні плати в Україні та за кордоном

Що ж пропонують на місцевому ринку праці? Подивимось на порівняння заробітних плат в Україні та за кордоном. За вересень середня заробітна плата за кордоном, вказана в вакансіях, становила 30 056 грн, а в Україні 9 660 грн, тобто за кордоном середня заробітна плата майже втричі вища. Для медіанних заробітних плат ця різниця зберігається: 25 450 грн за кордоном та 8 000 в Україні. При цьому слід враховувати, що для України брались до уваги всі вакансії, не зважаючи на рівень кваліфікації та вид роботи, але для інших країн переважали вакансії робітничих спеціальностей.

Навіть беручи до уваги те, що середня заробітна плата в Україні постійно зростає, вона все ще дуже далеко від того, що пропонують для заробітчан в інших країнах. Також слід зазначити, що різниця у заробітних платах менша для максимальних заробітних плат та вища для мінімальних, а це значить, що українці, які заробляють значно більше середнього в Україні, не зможуть суттєво підвищити свої доходи, працюючи в інших країнах.

Аналіз витрат і вигод

Приймаючи рішення поїхати працювати за кордон, прагматична людина зазвичай порівнює не лише зарплату, а й вартість життя в іншій країні. Розглянемо приклад українця, який заробляє 11500 грн в Україні, витрачає на оренду житла та комунальні послуги 3000 грн, а на інші товари та послуги 6000 грн. При цьому він заощаджує за місяць 2500 грн (розрахунки базуються на даних Державної служби статистики України про середній рівень заробітних плат та структуру витрат населення). А тепер розглянемо, скільки зможе заощаджувати наш українець в інших країнах, враховуючи збільшення витрат на проживання.

Середня ЗП вище на, % Вартість життя (без вартості оренди житла)  вище на, % Оренда житла вище на, % Заощадження середнього українця
Україна 2500
Польща 149% 40% 57% 15501
Чехія 208% 61% 92% 19946
Німеччина 378% 142% 182% 31994
Словаччина 181% 61% 69% 17577
Ізраїль 422% 166% 209% 34788
Угорщина 114% 50% 43% 11314
Литва 195% 64% 35% 20006
Естонія 319% 83% 61% 32379
Португалія 210% 80% 121% 18180
Канада 1180% 133% 197% 124320

Джерело: numbeo.com/cost-of-living (вартість життя)

 

Тож для прагматичного українця, який зараз міркує про роботу за кордоном, дуже цікавими для трудової еміграції можуть бути Німеччина та Ізраїль. Для Канади та Естонії кількість вакансій незначна, тому результати можуть бути не показовими.

Підсумовуючи, можна сказати, що:

  1. Польща, Чехія і Німеччина – це топ-3 країни за кількістю розміщених вакансій для українців.
  2. Українці з високою вірогідністю зможуть влаштуватись різноробочими, пакувальниками, будівельниками та водіями.
  3. В Україні середня пропонована заробітна плата для розглянутих вакансій менша приблизно втричі.
  4. Найвищі середні та медіанні заробітні плати серед розглянутих країн пропонують у Канаді, Ізраїлі та Німеччині, а найнижчі в Угорщині, Польщі та Словаччині. При цьому середні заробітні плати у країнах із першого переліку більше ніж удвічі вищі, ніж в країнах із другого переліку.
  5. Беручи до уваги показники вартості життя, в середньому найвигіднішими напрямками для трудової міграції будуть Канада, Ізраїль, Німеччина та Естонія. Найменш привабливими виглядають Угорщина, Литва, Чехія та Польща.
Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі