Індекс реформ 114. Усунення подвійного декларування на митниці і вимоги до управління проблемними активами

Індекс реформ 114. Усунення подвійного декларування на митниці і вимоги до управління проблемними активами

14 Серпня 2019
FacebookTwitterTelegram
4833

Індекс реформ склав +0,6 бала за період з 15 по 28 липня з можливих значень від -5,0 до +5,0. В попередньому раунді індекс дорівнював +0,3 бала.

Події цього раунду – усунення подвійного декларування на митниці при ввезенні товарів з ЄС та ЄАВТ та запровадження вимог до процесу управління проблемними активами в банках.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індекс реформ та його компонентів у поточному  раунді оцінювання

Події раунду

Усунуто подвійне декларування на митниці при ввезенні товарів з ЄС та ЄАВТ, +2,0 бала

Імпортери, які завозять товари в Україну з країн ЄС та Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) повинні декларувати їх двічі. Один раз для вивезення з території країни ЄС або ЄАВТ, а потім при ввезенні на територію України.

Постанова Кабміну від 17 липня 2019 р. № 619 змінює цей порядок для низки товарів, які не є підакцизними. 

Коментар експерта

«В новому порядку усунута потреба подвійного митного оформлення. Вона дозволить використовувати при розмитненні в Україні декларації, оформлені при вивезенні вантажу з ЄС /ЄАВТ. 

Постанова дозволить при ввезенні вантажу в Україну використовувати ту саму декларацію, яка була оформлена при вивезенні вантажу із ЄС (ЄАВТ).

Крім того, що ця постанова на практиці спрощує фізичне переміщення товарів між Україною та іншими державами Європи, вона сприяє зменшенню корупції на митниці».

– Тарас Качка, радник міжнародного фонду «Відродження»

Таке рішення є черговим кроком у реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема, в частині участі України в спільній транзитній системі відповідно до Конвенції про процедуру спільного транзиту.

Нові вимоги до управління проблемними активами в банках, +1,5 бала

Постановою  № 97 від 18 липня 2019 центральний банк запроваджує вимоги до управління проблемними кредитами в банках.

Банки повинні будуть запровадити систему раннього реагування при виникненні ознак потенційної проблемності боржників. Документ також визначає інструменти, які потрібно використовувати для управління проблемною заборгованістю (реструктуризація, позасудове або судове врегулювання) та управління стягнутим майном. 

Кожен банк буде повинен розробити стратегію управління проблемними активами з реалістичними цільовими показниками скорочення рівня та обсягу непрацюючих активів і стягнутого майна.

Ці вимоги банки повинні імплементувати до вересня 2020 року.

Коментар експерта

«Положення про організацію процесу управління проблемними активами в банках України є важливим кроком у спрямуванні роботи банків на зниження рівня непрацюючих кредитів, контроль за яким має забезпечуватись Радою банку. Перед банками ставиться завдання  організувати роботу  з непрацюючими та потенційно проблемними активам, зокрема, через:

Запровадження системи раннього реагування –  виявлення потенційно проблемних активів на ранньому етапі та управління ними

Запровадження спеціальних процедур та інструментів врегулювання, включаючи реструктуризацію, позасудове або судове врегулювання

Запровадження процесів управління стягнутим майном: наявність плану продажу такого майна, внутрішньобанківських процедур щодо його утримання, експлуатації, охорони та страхування від втрати/пошкодження.

Окрема увага приділяється структурним питанням  – створення окремого підрозділу щодо роботи з NPL, статусу його підпорядкованості тощо. Банкам надається 14-місячний термін для поетапної імплементації вимог Положення (закінчується восени 2020 року), що надасть банкам можливість побудувати таку систему роботи з непрацюючими активами, яка є  найбільш прийнятною як для банку, так і для боржника, готового до співпраці. Частка NPL у банківських портфелях досі перевищує 50% і знижується надто повільно. За даними НБУ на 1 липня, загальний обсяг непрацюючих кредитів становить 581,3 мільярда гривень».

– Олена Коробкова, Незалежна асоціація України

Графік 3.  Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0.0
Державні фінанси 0.0
Нові пропорції розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування 0.0
Монетарна система +1.3
Національний банк запровадив вимоги до процесу управління банками проблемними активами +1.5
Бізнес середовище +1.5
Усунуто подвійне декларування на митниці при ввезенні товарів з ЄС та ЄАВТ +2.0
Енергетика 0.0

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками: 

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний