Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У цих відео Остап Стахів поширює інформацію про протести в Казахстані та інші питання. Він стверджує, що:
- Із 2 по 4 січня 2022 року в Казахстані відбувалися мирні народні протести. А от після 4 січня народний протест переріс у «контрольований процес». Казахські спецслужби та опозиційні партії почали здійснювати провокації: підпалювати автомобілі, адміністративні будівлі, трощити магазини тощо. Спецслужбам це нібито потрібно для того, щоб легітимізувати насилля проти протестувальників, а опозиційним партіям — для приходу до влади.
- Однією з вимог протестувальників у Казахстані було скасування примусових щеплень від COVID-19 та карантинних обмежень.
- Казахстан — це колонія «глобальних структур», оскільки країна продає власні природні ресурси та запроваджує карантинні обмеження під час пандемії COVID-19.
- У результаті схвалення законопроєкту №4142 в українців відберуть життя та майно.
- Парламенти всіх країн звільнили виробників вакцини від відповідальності.
- Пандемія COVID-19 — це «розводняк».
Утім, тези автора відео не відповідають дійсності.
Остап Стахів — активіст, блогер і, як він сам себе ідентифікує, «вільний журналіст» та засновник руху «Права людини». Активно поширює теорії змови про «шкоду» 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. VoxCheck раніше спростовував його фейки та маніпуляції. Про решту українських антивакцинаторів читайте в нашій статті про інфодемію.
Протести в Казахстані
Перші сутички протестувальників та силовиків розпочалися 4 січня, а вже 5 січня активісти штурмували та захопили будівлю міської адміністрації в м. Алмати, в якій пізніше сталася пожежа. Зараз невідомо, хто саме несе відповідальність за цю пожежу або інші випадки, як-от погроми магазинів чи підпали автівок. Тому безпідставно стверджувати, що протести стали «керованою грою» таємної сили, чи то опозиції, чи то казахських спецслужб. Прояви насилля, пошкодження власності — це типові наслідки масових протестів, навіть якщо вони спочатку розвиваються мирно. Рівень насилля часто залежить від соціальної напруги, організованості протестувальників, реакції правоохоронних органів, готовності влади йти на компроміс тощо.
Детальніше про хронологію перших днів протестів у Казахстані читайте в наших дописах у Facebook.
Вимоги протестувальників
Щонайменше на одній акції у м. Жезказган дійсно лунали заклики про скасування вакцинації. Проте основу протесту формують саме економічні та політичні вимоги населення, а саме:
- зниження ціни на скраплений газ;
- відставка уряду, парламенту, президента та експрезидента Нурсултана Назарбаєва з посади глави Ради Безпеки; формування тимчасового уряду;
- повернення до Конституції 1993 року, зміна виборчого законодавства для допуску незалежних кандидатів, обмеження повноважень президента;
- звільнення політв’язнів.
Казахстан як «колонія»
Економіка Казахстану залежить від продажу енергетичних ресурсів. Зокрема, нафтогазова промисловість країни забезпечує близько 25% ВВП, а її продукти становлять більшість експорту. Однак це не означає, що Казахстан є колонією — для того, щоб бути успішним у глобальній економіці, країна має використовувати свої переваги. У цьому випадку такими перевагами для Казахстану виступають значні запаси природних ресурсів.
Запровадження карантинних обмежень — це відповідь на поширення COVID-19, а не ознака впливу «глобалістів». Карантин має доведену ефективність: зменшення контактів між людьми стримує розповсюдження вірусів.
У відео Остап Стахів неодноразово згадував фейки та маніпуляції, уже спростовані VoxCheck. Нагадуємо, що:
- Парламент дійсно звільнив виробників вакцин від відповідальності, проте це означає, що ніхто не несе відповідальність за несприятливі події після щеплення. Компенсацію за шкоду від вакцини можна отримати від держави або в рамках міжнародного механізму COVAX.
- У законопроєкті №4142 не пропонують ввести примусову вакцинацію, віддати людей «в руки фармацевтичних лобістів» чи позбавити українців права на майно.
- Пандемія від COVID-19 існує та становить загрозу для людства.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний