ФЕЙК: Американські контрактники допомагають Україні готувати хімічні провокації

ФЕЙК: Американські контрактники допомагають Україні готувати хімічні провокації

24 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
606

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють заяву постійного представника росії при Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) Олександра Шульгіна про те, що «контрактники з США» допомагають готувати хімічні провокації в Україні. Він не наводить жодних доказів цьому, лише вказує, що «в рф є така інформація».

Це твердження — безпідставне. Заява Шульгіна — частина кремлівської дезінформаційної кампанії про хімічну зброю в Україні. Росія ні разу не наводила переконливих доказів того, що в Україні є хімічна зброя і що її коли-небудь використовували чи мають намір це зробити. Міжнародні партнери, зокрема країни-члени ОЗХЗ, неодноразово вказували, що не мають жодних підстав вважати, що Україна застосовує чи може застосувати хімічні агенти. 

У цій же заяві Шульгін каже, що росія неодноразово попереджала ОЗХЗ, що в Україні можуть влаштовувати провокації «з використанням хімічних небезпечних об’єктів» у воєнних цілях. Правда, низка країн-членів ОЗХЗ ці попередження назвали «зловмисною та абсолютно необґрунтованою кампанією з дезінформації»

Наприклад, у спільній заяві 52 країн, яку опублікували ще влітку 2022 року у відповідь на російські ноти до ОЗХЗ, йдеться: «Ми обурені тим, що росія в рамках ретельно розробленої кампанії з дезінформації неодноразово робила необґрунтовані заяви про те, що Україна використовує або готується використати хімічні агенти в Україні. Були висунуті й інші безпідставні звинувачення на адресу інших держав, які підтримують «провокації» з використанням хімічної зброї в Україні. Ми категорично засуджуємо цю зловмисну та абсолютно необґрунтовану кампанію дезінформації. Ми вважаємо неприпустимим пред’явлення таких неправдивих звинувачень Україні, державі, яка повністю дотримується своїх міжнародних зобов’язань за Конвенцією про заборону хімічної зброї». 

Автори заяви додають, що «звинувачення можуть передувати застосуванню хімічної зброї саме тими, хто їх озвучує».

Джозефом Мансо, постійний представник США в ОЗХЗ, на брифінгу у грудні 2022 року назвав російські звинувачення «абсолютно неправдоподібними». Адже росія ніколи не скаржилася на дотримання Україною зобов’язань і ніколи не піднімала питання про можливе виробництво хімічної зброї в України до самого моменту напередодні вторгнення, коли це явно стало частиною їхньої програми дезінформації. Він додав, що Україна більше 25 років в ОЗХЗ, і на неї не було жодної скарги. 

Ще у березні у відповідь на російське повномасштабне вторгнення в Україну 49 країн-членів ОЗХЗ назвали «неприйнятними» заяви росії, нібито Україна готувала хімічні провокації на Донбасі. У своїй заяві країни-члени ОЗХЗ наголосили, що ці пропагандистські заяви росія використала для нападу на Україну. «Ми рішуче засуджуємо поведінку росії. Ми вважаємо неприйнятним висувати такі неправдиві звинувачення проти України, держави-учасниці з доброю репутацією». У заяві також згадали, що поведінка росії різко контрастує з її постійною відмовою розслідувати добре задокументоване використання хімічної зброї на території рф — отруєння Олексія Навального. «Не виконує свої зобов’язання росія, а не Україна», — підсумовують у заяві

Раніше на сесії Виконавчої Ради ОЗХЗ у жовтні постійна представниця Великобританії Джоанна Ропер закликала росію припинити поширювати дезінформацію про Організацію та висувати безпідставні звинувачення на адресу інших держав-учасниць. І вказала на наслідки для рф, якщо вона сама застосує хімзброю: «Ми продовжуємо дуже уважно стежити за будь-якими ознаками використання хімічної зброї росією під час її жорстокої війни в Україні. Будь-яке використання призведе до тяжких наслідків».

VoxCheck раніше спростовував численні фейки російських медіа та кремлівських посадовців про «хімічні провокації» України. Насправді сама росія не знищила всі свої запаси хімічної зброї, яких мала б позбутися згідно з Конвенцією про заборону хімзброї.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний