ФЕЙК: Через Bluetooth можна побачити MAC-адресу вакцинованих від COVID-19

ФЕЙК: Через Bluetooth можна побачити MAC-адресу вакцинованих від COVID-19

10 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
3416

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють хибну інформацію про вакцинацію проти COVID-19. Кажуть, в організм людини після вакцинації потрапляють наночастинки. Це начебто може перевірити кожен: за допомогою технології Bluetooth видно, що у вакцинованих з’являється MAC-адреса.

Також цю тезу деякі користувачі підкріплюють наступними аргументами:

  • Національна організація охорони здоров’я Греції вказала в інструкції для вакцинації, що людям при щепленні вводять ліпідні наночастинки.
  • Європейська комісія визнала, що вакцинованих людей можна визначити через Bluetooth.
  • Михайло Мурашко, міністр охорони здоров’я Росії, заявив, що стан здоров’я вакцинованих відстежуватимуть за допомогою мобільного додатку.

Скриншоти дописів, які поширюють у Facebook

Утім, це — фейк. Вакцинованим від COVID-19 не вводять чипи і не присвоюють MAC-адресу. Ні Греція, ні ЄС, ні Росія не заявляли, що будуть чипувати населення та відстежувати його через Bluetooth.

Фейки про MAC-адресу вакцинованих вже були спростовані незалежними іноземими фактчекерами з Myth Detector і Full Fact

MAC-адреса (Media Access Control Address) — унікальний ідентифікатор кожного пристрою, що має доступ до мережі. Адреса складається з 6 пар цифр/букв, у яких зашифрована інформація про виробника пристрою та модель мережового пристрою. MAC-адресу також називають фізичною адресою, оскільки її встановлюють при виробництві, її не можна змінити.  MAC-aдреси окремих пристроїв можна перевірити на спеціальних сайтах.

MAC-адреси, які демонструють користувачі соцмереж, — це адреси електронних пристроїв, що знаходяться поряд з ними: комп’ютерів, мобільних телефонів, різних аксесуарів (навушників, портативних колонок, вебкамер тощо). У мобільному телефоні можна змінити налаштуванням таким чином, щоб Bluetooth-пристрої відображалися тільки з MAC-адресами, без призначених назв.  

Приклад пошуку MAC-адрес через Bluetooth (продемонстровано на ОС Android 10 QP1A.190711.020)

Вакциновані не мають у своєму організмі електронних пристроїв. Ми неодноразово спростовували фейки про чипізацію населення. 

Щодо Греції, в інструкції про вакцинацію згадують ліпідні наночастинки, що містяться в мРНК-вакцинах. VoxCheck раніше писав про функцію цих частинок: для доставки мРНК до клітини у вакцинах використовують ліпідні наночастинки — невеликі структури, що мають верхній шар із жиру, який не розчиняється у воді. Ліпіди захищають мРНК від руйнування, проносять її через організм та доставляють безпосередньо в клітини. Завдяки ліпідній оболонці мРНК може проникнути через клітинну плазматичну мембрану та досягнути цитозолю (вмісту клітини). Немає підстав вважати, що вони шкідливі для організму людини або що їх використовують для вживлення чипів.

На сайті Європейської комісії йдеться не про MAC-адреси вакцинованих людей, а про мобільний додаток, яким можуть скористатися громадяни ЄС для мінімізації зараження SARS-CoV-2. Додаток за допомогою Bluetooth відстежує, з якими користувачами людина контактувала протягом дня. Якщо один з цих користувачів захворіє на COVID-19 і вкаже цю інформацію в додатку, інші люди, які контактували з ним, дізнаються про це та зможуть оцінити ризики. Причому розробники додатку гарантують конфіденційність: користувачі не мають повідомляти персональні дані, а сам додаток не відстежує геолокацію. Наразі в більшості країн ЄС запроваджені подібні додатки —  їхнє використання є повністю добровільним

У випадку Росії, Михайло Мурашко розповідав про розробку мобільного додатку для вакцинованих росіян. Завдяки ньому пацієнти зможуть повідомляти про побічні ефекти, що проявилися після щеплення. Повідомлення про несприятливі події після імунізації — стандартна практика для багатьох організацій охорони здоров’я. Раніше ми писали про системи моніторингу побічних ефектів у США, ЄС, Великій Британії, Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний