ФЕЙК: Нацполіція Одещини видала наказ про посилення мобілізації

ФЕЙК: Нацполіція Одещини видала наказ про посилення мобілізації

25 Лютого 2025
FacebookTwitterTelegram
78

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ресурси поширюють фото наказу про посилення мобілізації, нібито виданого Головним управлінням Нацполіції Одеської області. У ньому правоохоронцям доручають розшукувати осіб, які підлягають мобілізації, зокрема жінок із «профільною військовою освітою».

Однак це фейк. Головне управління Нацполіції Одеської області повідомило, що не публікувало цей наказ. Численні помилки та неточності у тексті також свідчать про підробку. 

Скриншот допису

Публікація наказу

Головне управління Нацполіції Одеської області не публікує видані накази у відкритому доступі. Підроблений документ розміщували виключно російські пропагандистські канали. Першим фейк поширив канал «Укропский фреш», який раніше неодноразово публікував неправдиві повідомлення.

У коментарі для Центру протидії дезінформації Нацполіція Одеської області повідомила, що наказ, який поширили у мережі, є фейком. Там зазначили, що під вказаним у «документі» номером насправді зареєстрований наказ про звільнення колишньої працівниці поліції, датований 31 жовтня 2024 року. 

Повноваження поліції

«Посилювати мобілізаційні заходи» доручили саме правоохоронцям, але це не входить до посадових обов’язків поліції. Адже поліція може затримувати людей, які ухиляються від мобілізації, лише за зверненням керівника ТЦК або у складі груп оповіщення з працівниками ТЦК і СП. 

Військовий облік чоловіків

У «документі» йдеться, нібито за законом «Про військовий обов’язок і військову службу» всі громадяни з 18 років мають стати на військовий облік. Насправді у цьому законі вказано, що на облік мають стати юнаки, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років. Це не пов’язано з мобілізацією, вони набувають статусу призовника і до досягнення мобілізаційного віку не є військовозобов’язаними. 

Мобілізації в Україні підлягають чоловіки від 25 років. З  18 до 25 років їх можуть мобілізувати, якщо вони є військовозобов’язаними (наприклад, раніше пройшли військову службу чи навчання у військовому закладі). Також чоловіки від 18 до 25 років можуть долучитись до Сил оборони добровільно, підписавши контракт.

Мобілізація жінок

Незрозуміло, чому у фальшивому документі наголошують на посиленні виявлення саме жінок «із профільною військовою освітою». Ймовірно, пропагандисти використали неправильне формулювання. Зазвичай, у документах про постановку жінок на військовий облік використовують формулювання «жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю». Однак на військовий облік мають стати лише жінки від 18 до 60 років, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність. 

Водночас мобілізуватися жінка може лише за власним бажанням, її не можуть до цього примусити. Жінки з освітою, спорідненою з військово-обліковою спеціальністю, можуть ставати на військовий облік добровільно. 

Неточні формулювання

У «наказі» зазначена некоректна назва ТЦК, зазвичай у документах вказують повну назву «територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» (ТЦК та СП). Окрім цього, замість «бронювання» автори фейку використали слово «бронь», невластиве для офіційних документів.

Фото фейкового документа

Цей фейк є частиною кампанії росіян із дискредитації мобілізації в Україні. Раніше ми неодноразово спростовували подібні дезінформаційні повідомлення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний