ФЕЙК: Здавати кров можуть лише «чистокровні українці» — фото оголошення

ФЕЙК: Здавати кров можуть лише «чистокровні українці» — фото оголошення

3 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1760

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито оголошення від онлайн-сервісу «Doc.ua» про те, що з 1 березня 2023 року прийом донорської крові буде здійснюватися тільки тоді, коли донор є «чистокровним українцем». Іноземним громадянам бути донорами заборонено. 

Утім, сервіс не давав подібних оголошень. В Україні етнос не входить до переліку критеріїв для потенційного донора крові.

Скриншот допису

Про те, що оголошення не належить сервісу, написав на своїй фейсбук-сторінці його співзасновник Ігор Ліскі. Спершу він припустив, що подібну акцію могли організувати конкуренти для «чорного» піару. Згодом, знайшовши такі ж повідомлення на російських телеканалах, повідомив, що йдеться про психологічну операцію російських спецслужб для впливу на українців. 

Спростував оголошення і сам сервіс. «У зв’язку з поширенням недостовірної інформації в мережі від бренду Doc.ua, ми хочемо зазначити, що не маємо стосунку до жодного збору крові чи до будь-яких інших процедур, пов’язаних з донорством» — зазначено у дописі на фейсбук-сторінці Doc.ua. 

За українським законодавством, іноземці та особи без громадянства можуть бути донорами, якщо мають посвідку на постійне проживання в Україні. Важлива не національність донора, а стан його здоров’я.  Донорами крові в Україні можуть бути здорові люди віком від 18 років і вагою від 50 кг, без тимчасових (наприклад, нещодавно перехворіли, вживали ліки, зробили татуювання чи вакцинувалися) чи абсолютних (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет тощо) протипоказань. 

Раніше VoxCheck вже спростовував фейки про донорство крові в Україні, зокрема про те, що українські діти здають кров для потреб ЗСУ, або НАТО відправило військовим ЗСУ заражену донорську кров. Також минулого року поширювали фейк, що в одній із українських клінік приймають біоматеріали лише від українців, що не мають родичів із росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний