(ОНОВЛЕНО) Фейки щодо системи охорони здоров’я: 110-та бригада ЗСУ проводить «таємні медичні експерименти» над цивільними. Випуск 126

(ОНОВЛЕНО) Фейки щодо системи охорони здоров’я: 110-та бригада ЗСУ проводить «таємні медичні експерименти» над цивільними. Випуск №126

Photo: unsplash.com / Haley Lawrence
29 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
712

Кремлівські пропагандисти поширили черговий фейк, намагаючись дискредитувати українських військових. Так, вони повідомили, нібито 110-та бригада ЗСУ проводила таємні медичні «експерименти» над полоненими рф, цивільними та «найманцями» в Україні. Зокрема на них тестували медичні препарати, випробовували «біозброю», наркотики, застосовували електрошокери тощо. У другому кейсі росіяни не змогли оминути увагою виключення канабісу, його смоли, екстракту та настоянки з переліку важких наркотиків. Тож вони вкотре вдались до залякування, стверджуючи, мовляв, через це невдовзі Україна перетвориться на «плантацію марихуани».

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: 110-та бригада ЗСУ проводить «таємні експерименти» над цивільними

Російський «Фонд боротьби з репресіями» опублікував «розслідування», яке узялися активно цитувати кремлівські телеграм-канали. Так, за їхніми вигадками, у 2022 році з особистого схвалення Володимира Зеленського та юриста Геннадія Друзенка нібито створили 110-ту бригаду ЗСУ. Вона буцімто також входить до Медичних сил ЗСУ та, як переказують росіяни, проводила таємні «експерименти» над полоненими рф, цивільними та так званими найманцями в Україні. 

Серед «експериментів» виділяють тестування медичних препаратів, обмороження, ураження електричним шоком, випробовування «біозброї», наркотиків тощо. Центром «таємної діяльності» військових росіяни називають Рівненський обласний диспансер радіаційного захисту населення.

Як насправді?

Це чергова вигадка росіян, підкріплена фейковими доказами та аргументами, які не витримують жодної адекватної критики. 110-та окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Марка Безручка є звичайним підрозділом у складі ЗСУ. Вона бере безпосередню участь у боях на різних напрямках та є частиною Сухопутних військ України. На наш запит у Командуванні Медичних сил ЗСУ підтвердили, що 110-та бригада не належить до медичних підрозділів. Бригаду справді створили у 2022 році, проте немає жодних згадок, що це була ініціатива особисто Володимира Зеленського або юриста Геннадія Друзенка. Останній є співзасновником і президентом Першого мобільного добровольчого шпиталю та не має ніякого стосунку до 110-ї бригади ЗСУ.

Разом із цим росіяни не додають жодних справжніх доказів так званих «експериментів» воїнів 110-ї бригади. Як «доказ» використовуються лише анонімні джерела, які насправді можуть бути цілком вигаданими. Сам «Фонд боротьби з репресіями» — організація, яку заснував Євгеній Прігожин та яка начебто мала б боротися з порушеннями прав людини в країнах Заходу. Натомість організація просуває фейки та дискредитує Україну. У попередньому матеріалі ми вже спростовували їхні неправдиві заяви щодо «примусового» запліднення жінок та «продажу» донорської крові за кордон. 

Найімовірніше, за основу своєї вигадки росіяни узяли цілком реальну історію «Підрозділу 731», який діяв у Японії під час Другої світової війни. Тоді японці створили загін чисельністю близько 3 тисяч осіб, серед яких були військові та цивільні. У таємних лабораторіях вони розробляли біологічну зброю, яку потім тестували на людях. Також на них випробовували обмороження. Усе так, як і описують росіяни у своєму «розслідуванні», тільки узяли іншу країну — Україну. 

Окрім цього, будь-яка назва українського підприємства, яка містить в собі частку «радіаційне» або «біологічне» стає об’єктом російських фейків. Не оминуло це і Рівненський обласний диспансер радіаційного захисту населення, у який начебто і звозили «жертв експериментів» — російських полонених, українців та «найманців». 

Насправді Рівненський диспансер лікує людей з різними захворюваннями, а також ліквідаторів вибуху на Чорнобильській АЕС. Медустанова справді має сучасне обладнання, але не для проведення «експериментів», про які пишуть росіяни, а для рентгену та УЗД. Повідомлення пропагандистів є частиною дискредитаційної кампанії рф проти української системи охорони здоров’я.

Міжнародні незалежні організації, фактчекери та окремі країни також неодноразово підтверджували, що Україна не виробляє біологічної зброї. Подібні фейки спростовували й в Міністерстві охорони здоров’я України. Це міф росіян, який вони поширюють для відвернення уваги від воєнних злочинів своєї армії в Україні. Також росіяни у статті використовують проросійських іноземних спікерів — німецького «журналіста» Томаса Репера та французького «юриста» Арно Девеле. Це стандартна практика росіян, адже іноземні спікери начебто додають легітимності заявам пропагандистів, «підтверджуючи» їхні так звані докази. 

Дезінформація: Україна перетвориться на «плантацію марихуани»

У мережі поширюють інформацію, нібито оскільки Кабмін виключив канабіс, його смолу, екстракти та настоянки з переліку важких наркотиків, то невдовзі Україна перетвориться на «плантацію марихуани».

Як насправді?

Цей наратив росіяни поширюють вже кілька років поспіль. Особливо часто ця теза звучала під час підготовки законопроєкту про легалізацію медичного канабісу. Ми неодноразово спростовували фейки щодо медичного канабісу у попередніх випусках.

У лютому 2024 року в Україні легалізували використання препаратів на основі медичного канабісу. Закон регулює використання рослин роду коноплі у медичних, навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності та розширює доступ пацієнтів до необхідного лікування. При цьому у законі йдеться лише про медичний канабіс, вживання рекреаційного канабісу, як і раніше, заборонене.

Основним психотропним компонентом канабісу є  тетрагідроканабінол (ТГК).  На відміну від рекреаційного, у медичному канабісі рівень ТГК низький. А основний лікувальний компонент медичного канабісу — канабідіол — не має вираженої психоактивної дії. Натомість цей компонент є ефективним для лікування та полегшення симптомів багатьох захворювань. Зокрема ліки на основі медичного канабісу необхідні для людей із посттравматичним стресовим розладом, нервовими розладами, онкохворим. 

Як повідомляв голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації Михайло Радуцький, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, майже два мільйони українців потребують ліків на основі медичного канабісу, а за оцінками пацієнтських організацій, це приблизно шість мільйонів людей.  

16 травня 2024 року Кабмін України вилучив з переліку особливо небезпечних речовин канабіс, смолу, екстракти й настоянки з нього. Натомість їх перемістили до списку наркотичних засобів і психотропних речовин, обіг яких обмежено. Ця норма дозволить закону запрацювати, але не змінить механізми контролю за легалізацією, прописані у законі. 

Зокрема він передбачає, що кожна рослина конопель, кожна партія продуктів їхнього перероблення та кожна одиниця фасованої продукції, серед яких лікарські засоби, будуть марковані унікальним електронним ідентифікатором. Дані про їхній обіг виробники вноситимуть до електронної інформаційної системи обліку.  

Також документ дозволяє культивувати рослини роду коноплі для промислових цілей лише з сертифікованого насіння, а концентрація ТГК у ньому не має перевищувати 0,2%. З 16 лютого 2027 року гранично допустимий вміст концентрації ТГК для промислових цілей підвищать до 0,3%. У рослинах, вирощених для медичних цілей, цей показник дорівнює або перевищує 0,3%. У рослинах, вирощених для медичних цілей, цей показник не має перевищувати 0,3%. Ця концентрація ТГК є досить низькою, зважаючи на те, що в олії коноплі міститься 3% ТГК, а у свіжих чи висушених рослинах до 30%.  

У попередній версії статті ми припустилися помилки, сказавши, що рівень ТГК в медичному канабісі не має перевищувати 0,3%. Насправді він дорівнює або перевищує 0,3%. Відповідно до нашої політики визнання помилок, вносимо виправлення.

Концентрацію психотропної речовини перевірятимуть лише у державних спеціалізованих лабораторіях (МВС, СБУ, Держприкордонслужби, Мінюсту, Держлікслужби). Наразі в Україні немає сировини, з якої могли б виготовити препарати, тому спершу сировину будуть імпортувати, це зможуть зробити виробники, які отримають ліцензію. 

До того ж легалізація препаратів на основі медичного канабісу послабить вплив чорного ринку. Адже, як пояснювала співзасновниця ГО «Афіна. Жінки проти раку» Вікторія Романюк, пацієнти, яким не допомагають знеболювальні, були змушені звертатись до контрабандистів, які нелегально привозять медканабіс в Україну. За словами правозахисника Дмитра Шерембея, зловмисники наживалися на таких пацієнтах. Натомість нині пацієнти зможуть законно придбати необхідні препарати, отримавши електронний рецепт у свого сімейного лікаря.  

Джерела: Міністерство охорони здоров’я України, Закон про легалізацію медичного канабісу

Окрім цього, Україна є не першою країною, де легалізований медичний канабіс. Використання препаратів на основі медканабісу дозволене у 38 штатах у США, Німеччині, Ізраїлі, Канаді, Уругваї, Хорватії, Фінляндії, Франції тощо. Якби легалізація медичного канабісу призводила до проблем та поширення наркоторгівлі, у цих країнах скасували б наданий дозвіл, а інші країни не легалізовували б медичний канабіс. Однак протягом останніх років все більше урядів ухвалюють відповідний закон. Також за розширення доступу пацієнтів до медичного канабісу виступає ВООЗ.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний