Фейки щодо системи охорони здоров’я: у пораненого бійця ЗСУ в шпиталі незаконно вилучили здорову нирку. Випуск №138

Фейки щодо системи охорони здоров’я: у пораненого бійця ЗСУ в шпиталі незаконно вилучили здорову нирку. Випуск №138

13 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
746

У фокусі росіян знову тема так званих «чорних трансплантологів». За їхніми вигадками, дружина пораненого українського бійця повідомила, що під час лікування у шпиталі у її чоловіка начебто незаконно вилучили здорову нирку.

На цьому пропагандисти не зупинилися та заявили, буцімто в Україні вилучили серце загиблого німецького «найманця», а після виставили на продаж у даркнеті за $70 тисяч.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: У пораненого бійця ЗСУ у шпиталі незаконно вилучили здорову нирку

Російські телеграм-канали поширюють допис жінки, яка пише про поранення свого чоловіка — Руслана Дячини — військового 47 окремої артилерійської бригади ЗСУ. Після поранення чоловіка відправили у госпіталь, де ампутували обидві нижні кінцівки та лікувати проблеми з кишківником. Росіяни додають, що під час перебування в лікарні військовому нібито без згоди видалили здорову нирку. Після цього його дружина написала заяву у поліцію. Однак там буцімто відмовилися відкривати справу через «брак доказів». Тепер жінка змушена окрім як на реабілітацію, збирати гроші ще й на суд.

Скриншот публікації

Як насправді?

Вікторія Пенделюк, допис якої поширюють росіяни, справді на своїй сторінці у фейсбуці написала, що 20 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання на Курщині її чоловік Руслан Дячина отримав поранення. Зокрема до авто військового залетів ворожий дрон. Як наслідок, чоловіку ампутували дві нижні кінцівки. Також він зазнав поранення черевної порожнини з ушкодженням тонкої кишки та вогнепальне поранення лівої верхньої кінцівки. Після поранення жінка оголосила збір на реабілітацію та протезування. Однак вона нічого не згадувала про незаконне вилучення нирки та збір коштів на суд.

Пропагандисти вигадали цю інформацію, аби показати, що у військових «незаконно» вилучають органи у госпіталях. Проте жодного підтвердженого випадку, коли б у військового справді незаконно вилучили органи, — не було. Про це не писали родичі потерпілих або медіа та не повідомляли у поліції. 

Вилучити органи у живого або померлого донора можуть виключно за добровільною згодою. За українським законодавством, живим донором людина може стати тоді, коли надасть персональну згоду. Тоді як у померлого вилучити органи без особистої згоди, наданої за життя, можуть лише у випадках згоди чоловіка/дружини або близького родича (діти, батьки, рідні брати або сестри). 

Військові, як і всі інші, можуть підписати згоду на посмертне донорство. Однак у разі загибелі військовослужбовця внаслідок бойових дій його органи трансплантувати суворо заборонено, навіть попри згоду за життя. Вилучати анатомічні матеріали також заборонено у живої людини, яка є іноземцем або особою без громадянства, страждає на психічні розлади, відбуває покарання в місцях обмеження волі тощо. 

Джерело: Український центр трансплант-координації

В Україні продовжує розвиватися трансплантація, яка регулюється законом. І ці операції рятують життя. За даними Українського центру трансплант-координації, за перші 9 місяців 2024 року лікарі провели 373 трансплантації. Усього пересадили 250 нирок, 73 печінки та 50 сердець. Близько 64% трансплантацій були від посмертного донора. Ще понад 3,4 тисячі людей перебувають у листі очікування на трансплантацію.

Дезінформація: Україна продає на чорному ринку серце вбитого німецького «найманця», який служив в ЗСУ

У продовження теми «чорних трансплантологів» кремлівські пропагандисти поширюють інформацію, нібито у даркнеті продають серце вбитого росіянами 31-річного німецького найманця, який служив у ЗСУ. Ціна такого органу буцімто становить $70 тисяч. Як «доказ» додають скриншот з даркнету, де підкреслюють, що орган у «хорошому стані» і продається виключно німцям.

Скриншот публікації

Як насправді?

Даркнет (дарквеб) — мережа зашифрованого онлайн-контенту, доступ до якої отримати через звичайні пошукові системи неможливо. Щоб зайти у даркнет, користувачі встановлюють приватний браузер та віртуальну мережу, яка допомагає приховати особу та місцеперебування. Через таку анонімність в цій мережі часто продають наркотики, обмінюються викраденими даними та проводять іншу незаконну діяльність.

Росіяни у своєму повідомленні поєднали одразу два наративи — про «чорних трансплантологів» і так званих «найманців». Немає жодних доказів, що органи військових продають на «чорному ринку». У попередніх випусках ми неодноразово спростовували фейки про «перепродаж» органів загиблих військових. 

Крім того, росіяни підробили так зване «оголошення». Насправді на фото не серце, а сильнодійний наркотик опіум. Раніше деякі сайти публікували оригінальне оголошення про його продаж у статті про незаконні речі, які викладають у даркнеті.

Оригінальний скриншот оголошення про продаж опіуму, який росіяни видали за «серце» військового, зі статті про незаконні речі, які викладають в даркнеті

Разом із цим в Україні немає «найманців». Іноземці проходять службу в Силах оборони за контрактом та мають повноцінний статус військовослужбовців. Найманці, згідно з Женевськими конвенціями, навпаки беруть участь у війні незаконно і не входять до особового складу регулярних військ.

Росіяни навмисно поширюють цей наратив, аби показати, що до іноземних військових ставляться як до «гарматного м’яса», а після цього ще й «розпродають» на органи. У такий спосіб пропагандисти прагнуть підірвати довіру іноземців до України та зменшити їхню підтримку. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Фото: depositphotos.com

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний