Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють скриншот статті «Укрінформ», де нібито описують напад п’яного українського військового на побратимів у військовій частині в селищі Дачне на Одещині. Стверджують, що внаслідок стрілянини нападник і один з постраждалих загинули, а двох інших госпіталізували у важкому стані.
Однак це фотофейк. Пропагандисти відредагували статтю «Укрінформ», замінивши оригінальний текст. У справжньому матеріалі йшлось про затримання колишнього командира 155-ї бригади «Анна Київська» через масове СЗЧ військових.
Скриншот допису
На сайті «Укрінформ» та у соцмережах видання немає статті з таким заголовком чи подібним змістом. Малоймовірно, що новину видалили, оскільки в архіві Way Back Machine немає такої публікації за 20 січня. У мережі також немає згадок про те, що стаття колись існувала. Натомість скриншот поширювали лише російські ресурси.
На сайті ми знайшли оригінальну статтю, текст якої змінили на інформацію про «п’яного військового». На те, що за основу пропагандисти взяли саме цю статтю, вказують однакові ілюстрації, дата та час публікації — 20 січня о 15:12. У справжньому матеріалі йшлось про затримання колишнього командира 155-ї бригади «Анна Київська» через масове СЗЧ військових.
Вгорі — фейкова стаття; внизу — оригінальна стаття «Укрінформ»
Росіяни неодноразово поширювали фейки, видаючи їх за новини у відомих українських чи міжнародних медіа. Раніше ми спростовували інформацію про нібито статтю УНІАН, у якій йшлося про фарбування пішохідних переходів у Києві в кольори веселки до Дня толерантності.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний