Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Кремлівські телеграм-канали поширюють скриншот листування користувачки таксі Тетяни зі службою підтримки. Вона поскаржилася на водія, який нібито відмовився розмовляти з нею українською, хоча в самому застосунку було вказано, що водій має порушення слуху.
Це — фотофейк. Зображення відредагували, воно містить декілька помилок. До того ж невідомо, яким сервісом користувалася пасажирка.
Скриншот публікації
На те, що скриншоти відредагували, вказує декілька помилок. На скриншоті зазначено «Поїздка с Юрій», хоча українською правильно — «Поїздка з Юрій». Також вівторок, коли нібито відбулася поїздка, скоротили до «ві». Тоді як правильно буде скоротити до «вт».
Окрім цього, скриншот поїздки зробили ще 21 листопада 2023 року, проте поширили лише зараз. Також у дописах не уточнюють, яким сервісом таксі користувалася Тетяна.
Найімовірніше, на скриншоті намагалися зобразити сервіс таксі Bolt, яке має оформлення зеленого кольору у своєму застосунку та на сайті. Однак у компанії Bolt нам відповіли, що структура відповіді від служби підтримки та інтерфейс застосунку не збігаються з офіційним у застосунку.
Відповідь компанії Bolt на наш запит
Окрім цього, відмова від будь-якого спілкування, тобто ігнорування, як про це пише Тетяна, не вважається порушенням закону про мову. Людина з порушенням слуху може не чути та не говорити, проте побачить, що до неї звертаються та ймовірно використає жестову мову.
Застосування мов в Україні визначається законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної». У законі прописано, що працівники сфери обслуговування мають користуватися державною мовою. Проте на прохання клієнта обслуговування може бути й іншою мовою, наприклад, англійською або російською. Раніше мовний омбудсмен Тарас Кремінь казав, що відмова водіїв таксі спілкуватися державною мовою є порушенням вище згаданого закону.
Водночас росіяни навмисно створюють фейки, аби посіяти ворожі настрої в суспільстві стосовно використання української мови. У попередніх матеріалах ми вже спростовували подібні фейки, нібито в Україні утискають російськомовних, а Верховна Рада взагалі ухвалила закон, який зробить англійську мову основною в Україні.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний