Хто пройшов до нової Ради зі «старих» облич – реформатори чи ретрогради? | VoxUkraine

Хто пройшов до нової Ради зі «старих» облич – реформатори чи ретрогради?

Photo: depositphotos / oleksii.chumachenko
1 Серпня 2019
FacebookTwitterTelegram
4965

Прийшла епоха обіцяних нових облич: країна обрала Верховну раду IX скликання. Більшість депутатів у ній – 60% – представники «Слуги народу».  Усі вони ніколи не працювали депутатами. Але разом із ними до Верховної ради пройшли також три «старі» партії: Опозиційна платформа – За життя (яка включає багато колишніх опоблоківців), Батьківщина та Європейська Солідарність (перейменована БПП). Як представники цих партій голосували за реформи під час роботи у Верховній раді VIII скликання? 

П’ять років тому на позачергових виборах 2014 року одним із основних лейтмотивів передвиборчих програм партій були реформи. Серед шістки партій у парламенті рекордсменом була партія Народний фронт, яка згадувала про реформи у кожному блоці програми. БПП обіцяв реформувати поліцію, а Опозиційний блок – скасувати пенсійну реформу. Як представники цих партій голосували за реформи протягом минулих 4,5 років? 

VoxUkraine розробив ККД депутата – інструмент, який дозволяє оцінити внесок кожного члена парламенту в реформування країни.

Як ми рахували

ККД депутата побудований на даних проекту iMore та відкритих даних Верховної Ради. Експерти iMore оцінюють реформаторські закони за їхнім очікуваним впливом на економіку та соціальну сферу. Так, нормативний акт, який матиме незначний позитивний вплив, отримує оцінку +1, значний позитивний вплив – +5. Оцінка може бути від’ємною, якщо нормативний акт матиме негативний вплив на суспільство. 

Депутат, який голосував за реформаторський закон, отримує стільки балів, скільки отримав цей закон від експертів. Рейтинг народних обранців складається за сумою балів, набраних ними за всі голосування. Далі рейтинг переводиться в корисність. Корисність депутата вимірюється за шкалою від 0 до 100%. 100 міг би набрати депутат, який проголосував за всі позитивні реформи та не проголосував за жодну антиреформу. В реальності практично в усіх депутатів ККД нижчий. Це може бути тому, що депутат був відсутній на засіданні під час голосування за реформаторській закон або голосував за антиреформаторські закони. Різниця в балах корисності різних депутатів може бути до десятитисячних. В такому випадку ми округляли бали до сотих.

Ми також розрахували середній ККД для парламенту в цілому та для окремих фракцій чи груп депутатів. 

Всього у рейтингу 458 депутатів – оскільки не всі працювали «від дзвінка до дзвінка», через Раду їх пройшло більше, ніж законні 423.

Найбільш реформовані напрямки

За весь час роботи Верховна Рада VIII скликання проголосувала за 302 позитивні та 14 негативних реформ. Найбільш реформовані (в законодавчому плані) сфери – це антикорупція, регулювання бізнесу та енергетична незалежність (топ–10 дивіться в таблиці та на сайті). Однак більш дисциплінованими були депутати під час голосування за закони інших напрямків, які набрали від експертів iMore не так багато балів (див. таблицю 1).

Таб.1 Напрямки, які набрали найбільше балів IMore та ті, які мали найбільшу підтримку у Верховній Раді VIII скликання

Топ–реформи Imore Топ–реформи за голосуваннями 
 1. Антикорупція
 2. Регулювання бізнесу 
 3. Енергетика
 4. Децентралізація
 5. Податки
 6. Соцзахист
 7. Держвидатки
 8. Права власності
 9. Конкурентна політика 
 10. Банки
 1. Права власностіі 
 2. Антикорупція
 3. Енергетика
 4. Конкурентна політика 
 5. Корпоративне управління 
 6. Держслужба
 7. Соцзахист
 8. Регулювання бізнесу 
 9. Децентралізація 
 10. Інше в бізнес середовищі

Зеленим відзначені реформи, які є в обох топ-10

Як голосували за закони Індексу реформ депутати трьох фракцій, які продовжать свою парламентську роботу й у IX скликанні?

Найефективніші не пройшли

Підтримка реформ не означає підтримку виборців. Дві з трьох найефективніших фракцій не потрапили до парламенту – це Народний фронт та Самопоміч. Натомість найбільші противники реформ – депутати від Опозиційного блоку – знову отримали статус народних обранців (рис. 1).

Рис.1 Підтримка реформ фракціями Верховної Ради VIII скликання

Корисність Верховної Ради загалом – 58%. 

 

Рис.2 Підтримка реформ депутатами Верховної Ради VIII скликання

Середнє значення у підтримці реформ для депутатів Верховної ради VIII скликання майже співпадає з медіанним: 248 депутатів з 458 підтримували реформи більш ніж на 58%.

До оновленої ради пройшло 84 депутати з ВР попереднього скликання, середній ККД яких – 50%.

З них найбільше – 23 депутати – від фракції БПП з середньою корисністю 75%. З них троє депутатів увійшли до топ–20 нашого рейтингу. Це Сергій Алєксєєв (18 місце), Артур Герасимов (16 місце), Володимир Арешонков (14 місце). У кожного із них корисність дорівнювала 91%. 

Представники Опозиційного блоку в парламенті попереднього скликання голосували за реформи найгірше. Середній ККД 18 представників цієї політсили, що пройшли у нову Раду – 15%. А їхні лідери Вадим Рабінович та Сергій Льовочкін посідають відповідно 3 та 5 місце з кінця з показниками корисності 2% та 3%.

Від партії Батьківщина до Верховної ради IX скликання увійшло 12 депутатів. Їхня середня корисність – 43%. У рейтингу ККД більшість із цих депутатів займали місця в діапазоні 300-400. «Найкорисніший» депутат від Батьківщини, який потрапив до ВР IX скликання, Іван Кириленко, займав 241 місце з рівнем підтримки реформ у 58%.

За мажоритарними округами до Ради увійшли також депутати, які були у складі партій, які не пройшли до парламенту. Серед них – Микола Величкович (член фракції Народний фронт у Раді VIII скликання), який посів третє місце за Індексом підтримки реформ з рівнем корисності у 95%. 

Які реформи підтримували «нові-старі» фракції?

З 10 найбільш реформованих напрямків (див. табл. 1) фракція БПП надавала усім практично однакову підтримку. Представники Батьківщини краще підтримували антикорупційні закони та ті, які стосувалися захисту прав власності (зокрема судову реформу), й набагато менше – реформи у податковій, соціальній та банківській сфері. Представники Опоблоку більше підтримували реформи в енергетиці та бізнес-середовищі, не голосували за антикорупційні закони та ті, які стосувалися державних видатків та соцзахисту (рис. 3). 

Рис. 3. Середня підтримка фракціями БПП, Батьківщина та Опозиційний блок топ–10 реформованих напрямків

У середньому найменшу підтримку депутатів, що пройшли до Верховної Ради IX скликання, отримували закони у сферах податків, соцзахисту та держвидатків. 

Опозиційний блок майже не голосував за закони у сфері держвласності (на 0,01%), БПП найменше підтримував реформу держфінансів (65% підтримки), а Батьківщина найменше підтримувала реформи ринків капіталу (0,09%). 

Висновки

 1. До Верховної Ради IX скликання пройшло 84 депутати, які були у раді попереднього скликання. Вони представляють партії Опозиційна платформа – За життя (колишній Опоблок), Батьківщина та Європейська солідарність (колишній БПП). Їхня середня корисність – 50%, і більшість із них займали місця у другій половині рейтингу ККД депутата.
 2. Найвищу корисність мають новообрані 23 колишні представники БПП – 75%. Середня корисність 18 депутатів від Опозиційного блоку – 15%, а 12 депутатів Батьківщини – 43%.
 3. Депутати БПП підтримували всі сфери реформ майже однаково, тоді як і Батьківщина, і Опоблок не підтримували реформи у податковій сфері. Представники Опоблоку також практично не підтримували антикорупційні закони, зміни у сферах соцзахисту та державних видатків.
 4. Найбільш активно депутати попереднього скликання підтримували реформи держслужби, корпоративного управління та регулювання бізнесу.
 5. Серед депутатів, які потрапили в оновлений парламент, найулюбленішими були реформи конкурентної політики та захисту прав власності. 
Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний