іМоРе №107. Поділ податкової та митниці | VoxUkraine

іМоРе №107. Поділ податкової та митниці

3 Травня 2019
FacebookTwitterTelegram
3583

Індекс моніторингу реформ (іМоРе) склав +0,2 бала за період з 25 березня по 7 квітня з можливих значень від -5,0 до +5,0. В попередньому раунді індекс дорівнював +0,6 бала.

Головна подія цього раунду – запуск процедури розподілу податкової та митної служби. Також експерти зафіксували антиреформу – збільшення мита на експорт брухту.

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ

Графік 2. Значення іМоРе та його компонентів у поточному  раунді оцінювання

Події раунду

Закон про підвищення мита на експорт брухту, -1.0 бал

Закон 2700-VIII від 28.02.2019 підвищує мито на експорт металобрухту з 42 євро до 58 євро за тонну на 2 роки. Це робить експорт металобрухту за кордон менш вигідним та спонукає продавців шукати можливості для реалізації продукції в Україні.

Таке рішення підтримують представники металургійної галузі, які скаржаться на дефіцит металобрухту на внутрішньому ринку. Продавці металобрухту намагаються чинити опір: хоча іноземці готові купувати у них сировину дорожче, ніж українські компанії, підвищені мита можуть зробити експорт невигідним. Зокрема, за даними “УАВтормет”, у лютому 2019 середні світові ціни на брухт зросли до $ 306,5 / тн, в той час як внутрішні закупівельні цін, знизилися до рівня $ 219 / тн з 240-270 / тн.

Коментар екперта

«Підвищення ставки вивізного мита на метлобрухт не відповідає зобов’язанням України в рамках СОТ.  Водночас, нова ставка вивізного мита застосовується лише у випадках, коли між Україною та її торговельним партнером нема угоди про вільну торгівлю або коли цей товар вилучений з режиму вільної торгівлі. Відповідно, підвищення експортного мита не торкнеться торгівлі з Європейським Союзом, більшістю країнами СНГ тощо».

– Вероніка Мовчан, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

VoxUkraine готує детальну публікацію щодо цього питання.  

Графік 3.  Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Положення про розподіл податкової та митної служби, +1.5 бала

За даними останніх звітів ради бізнес омбудсмена, понад 60% скарг від бізнесу стосуються зловживань державних органів у податковій сфері. Підприємства, які стикаються з митницею, часто опиняються в умовах, коли відомство стимулює їх застосовувати нелегальні корупційні важелі, аби швидше вирішити питання.  

Спроби реформувати цю сферу відбуваються постійно. Зокрема, у 2016 уряд вперше вирішив запровадити “єдине вікно” на митниці. Досвід показав, що для повноцінного спрощення процедур на митниці були потрібні зміни у законодавстві. У 2018 був прийнятий закон, який спростив використання “єдиного вікна”.  

Чергова спроба реформувати цю сферу полягає у розділенні Державної фіскальної служби та утворенні Податкової та Митної служб окремо. Ця реформа була передбачена у програмі співпраці України з МВФ.

Механізм розподілу податкової та митної служби уряд визначив постановою від 06 березня 2019 р. № 227.

Коментар ініціатора

«Я переконана, що функції митниці й податкової суттєво відрізняються. Митниця має, у першу чергу, захищати економічний простір, а тільки потім – виконувати сервісну функцію з розмитнення переміщених товарів в обидва боки. А податкова насамперед має бути сервісною для обслуговування платника податків. І, нарешті, трансформована податкова (фінансова) міліція – це вже по душу тих, хто добровільно не хоче сплачувати податки, чию діяльність треба розслідувати й кого треба карати за порушення у податковій сфері.

Ми з липня опрацьовували це питання в міністерстві, залучали міжнародних експертів, витратили певний час, щоби переконати міжнародних партнерів у необхідності роз’єднати цю структуру.

Очевидно, що з 2012 року об’єднання для деяких структур так і не відбулося повноцінно. Десь переважали митники, а десь – податківці. Ми проаналізували деякі європейські моделі об’єднаних структур, наприклад британську (хоча там сильно допомагає природний кордон), і прийшли до висновку, що простіше реорганізувати ці органи в більш ефективні, електронізовані, краще забезпечені, менші по чисельності, але окремі. Вдалося переконати колег, що основна частина реформи буде реалізована, але в кожній службі окремо. І це буде набагато ефективніше.

Реформа ДФС на першому етапі можлива без змін до законодавства. Перший етап – це створення податкової й митної служб».

– Оксана Маркарова, міністерство фінансів України

Коментар експерта

«Розподіл податкової та митної служби є одним із заходів, що реалізується у рамках виконання Концепції реформування Державної фіскальної служби України. Нагадаємо, що функції обох органів свого часу об’єднало в собі Міністерство доходів і зборів. Серед причин, внаслідок чого Урядом було вирішено повернутися до старої структури, зазначають необхідність чіткого розподілу функцій та відповідальності, а також підвищення прозорості у діяльності обох органів. Не останню роль зіграла і відповідна вимога МВФ.

Заявлена кінцева мета досить благородна – покращення якості системи адміністрування податків та ліквідація корупції. Разом з тим, репресивні заходи податкового контролю, непрозорі методи визначення митної вартості товарів, низький професійний рівень відповідних спеціалістів, скандали та судові справи щодо керівництва ДФС давно зіпсували і без того не бездоганний імідж фіскальної служби і, як результат, призвели до її «нульової» репутації у бізнес середовищі. Тож, важливу роль у відновленні позитивного сприйняття суспільством роботи відповідних служб гратимуть їх голови, обрання яких очікується найближчим часом. Проте, за умови відсутності очевидної зміни системи, отриманий кредит довіри може бути втрачено досить швидко».

– Олександр Почкун, Baker Tilly Ukraine

 

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1.5
Зміни порядку надання субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад +1.0
Державні фінанси 0.0
Монетарна система 0.0
Бізнес середовище -0.5
Закон про підвищення мита на експорт брухту -1.0
Енергетика 0.0

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Довідкова інформація: Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті imorevox.org.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний