Індекс реформ склав +0,3 бала за період з 24 червня по 14 липня з можливих значень від -5,0 до +5,0. В попередньому раунді індекс дорівнював +0,5 бала.
Події цього раунду – порядок здійснення державного контролю у країнах-експортерах та закон про фахову передвищу освіту.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання
Події раунду
Порядок здійснення державного контролю у країнах-експортерах, +1,0 бал
Після підписання Угоди про асоціацію Україна зобов’язалася забезпечити державний контроль за операторами ринку харчової продукції згідно зі стандартами ЄС. Такі процедури в ЄС є досить жорсткими, оскільки йдеться про життя та здоров’я людей. Законодавство щодо безпечності харчових продуктів було суттєво змінено задля гармонізації зі стандартами ЄС.
Імплементація цього закону відбувалася послідовно, формувалися нові процедури та практики.
Постанова уряду від 05 липня 2019 р. № 589 формалізувала порядок здійснення державного контролю харчових продуктів та кормів нетваринного походження в Україну.
Коментар експерта
«Постанова затверджує порядок здійснення державного контролю у країнах-експортерах відповідно до закону № 2042-VIII від 18 травня 2017 року. Затверджений порядок є ще одним кроком до забезпечення державного контролю безпечності харчової продукції згідно зі стандартами ЄС. Постанова закриває прогалину в регулюванні і таким чином уможливлює виконання закону у цьому напрямі.
Функцію виконання перевірок покладено на Держпродспоживслужбу, яка, варто сподіватися, буде здатна виконувати ці функції.
Водночас збільшення контролю дає і більше можливостей для зловживань. У самому документі детально прописані терміни, такі як час на попереднє узгодження плану перевірки, термін складання звіту, час роботи над коментарями та публікації звіту, що знижує можливості для зловживань.
З іншого боку, постанова містить посилання на інші регулювання. Зокрема вказано, що перевірка системи державного контролю країни-експортера може включати також перевірку потужностей. Порядок проведення останньої (наказ Мінагропроду 262 від 11 червня 2018 року) передбачає що перевірка потужностей здійснюється «компетентним органом» без уточнення, яким саме, та не містить жодних уточнених термінів виконання такої перевірки. Отже недосконалість суміжних регуляторних актів може зашкодити імплементації даної постанови».
– Ольга Ніколаєва, Центр аналітики міжнародної торгівлі Trade+ при Київській школі економіки
Закон про фахову передвищу освіту, +1,0 бал
Освіта в коледжах та технікумах не була чітко врегульований законодавством. В законі про вищу освіту, який був прийнятий у 2014 році, технікумам було дозволено працювати в системі вищої освіти, але на практиці багато питань не було врегульовано.
Закон 2745-VIII від 06.06.2019 вирішує цю проблему. Він є рамковим та регулює різні аспекти діяльності закладів фахової передвищої освіти. Він запроваджує елементи корпоративного управління, принципи обрання керівника закладу та обмеження його перебування на посаді, механізми фінансування закладів з державного бюджету тощо.
В законі передбачено можливості для освіти дорослих, які давно закінчили школу та хочуть змінити свою професію. Для цього в законі закладена можливість вступу не лише за результатами ЗНО, а й на базі випробувань у закладі.
Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5
Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами
Державне управління | 0.0 |
Державні фінанси | +0.8 |
Закон про фахову передвищу освіту | +1.0 |
Монетарна система | 0.0 |
Бізнес середовище | +0.5 |
Порядок здійснення державного контролю у країнах-експортерах | +1.0 |
Енергетика | 0.0 |
Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:
- Державне управління
- Державні фінанси
- Монетарна система
- Бізнес середовище
- Енергетика
Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний