іМоРе №148: Оптимізація мережі Центрів надання адміністративних послуг | VoxUkraine
Beta

іМоРе №148: Оптимізація мережі Центрів надання адміністративних послуг

8 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
3378

У попередньому раунді індекс дорівнював +0,4 бала. 

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ

Графік 2. Значення іМоРе та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про оптимізацію мережі ЦНАПів, +1,0 бал

Мешканці окремих громад мають обмежений доступ до центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів), бо вони розташовані далеко. Натомість в окремих громадах може бути декілька ЦНАПів (створених радою та адміністрацією), коли достатньо було б і одного.

Закон 943-IX спрямований на оптимізацію мережі ЦНАПів, щоб люди мали до них доступ, а місцева влада раціонально витрачала кошти на їх утримання. 

Коментар

«Концепція реформи передбачає, що всі адміністративні послуги надаються якомога ближче до людини. На практиці це означає, що у кожній із 1469 новостворених територіальних громад по всій Україні має з’явитися власний ЦНАП, куди різні структури держави та ОМС мають передати максимальну кількість функцій, щоб, по-перше, оптимізувати власні витрати, по-друге, дати громадянам зрозумілий, комфортний і якісний механізм отримання базових адміністративних послуг. 

Однак станом на грудень 2020 року у більш ніж половині громад (765) ЦНАПи відсутні взагалі. Окрім того, наразі в Україні 370 ЦНАПів створені при РДА [районних державних адміністраціях – ред.], які перебувають в процесі реорганізації. Ці ЦНАПИ громади мають взяти на свій баланс. А також в деяких громадах ЦНАПів два і більше. 

Тож цей закон передбачає покриття мережею ЦНАПів кожної громади України у 3 етапи:

  1. переформатування ЦНАПів РДА в ЦНАПи громад, на території яких вони розташовані (до кінця 2021),
  2. створення ЦНАПів в усіх громадах з населенням більше 10 тис (до кінця 2022)
  3. створення ЦНАПів в усіх інших громадах (до кінця 2023)

Водночас викликом для реалізації цих положень є відсутність фінансування. Хоча у довгостроковій перспективі це допоможе значно зекономити бюджетні кошти всіх рівнів, не всі громади мають власні кошти для створення ЦНАПів. Ця проблема може бути особливо гострою у маленьких громадах. У проєкті Державного Бюджету – 2021 кошти на створення ЦНАПів не передбачені незважаючи на те, що народні депутати пропонували закласти 2.1 млрд грн для фінансування розбудови мережі ЦНАПів. Тому, якщо імплементація першого етапу є цілком досяжною, то другого та особливо третього зараз є під великим питанням».

– Сергій Горовенко, помічник голови підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою ВРУ

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +0,4
Закон про оптимізацію мережі ЦНАПів +1,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0

Довідкова інформація: Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті imorevox.org.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний