іMоРе №34: Єдина Ціна Газу і Дерегуляція на Ринку Ліків | VoxUkraine

іMоРе №34: Єдина Ціна Газу і Дерегуляція на Ринку Ліків

13 Травня 2016
FacebookTwitterTelegram
1495

Дебют Гройсмана: За період з 18 квітня по 8 травня новий Кабмін затвердив дві дуже важливі реформаторські ініціативи. Однак цього виявилося мало, щоб вивести Індекс моніторингу реформ «зі сну». Значення Індексу за підсумками останніх трьох тижнів склало 1,1 бала.

іMоРе №34: Дебют Гройсмана

Наприкінці квітня відбулась подія, важливість і водночас непопулярність якої важко переоцінити – уряд України прирівняв тарифи на газ для населення та теплокомуненерго (ТКЕ) до рівня імпортного паритету. Експерти відзначають необхідність цього кроку для посилення енергетичної незалежності України, поліпшення ситуації в публічних фінансах  в довгостроковій перспективі та розвитку газового ринку. Проте наголошують на необхідності запроваджувати додаткові стимули для енергозбереження,  підвищувати ефективність системи надання субсидій та якість послуг ЖКХ. Загалом же Індекс моніторингу реформ за період другої половини квітня та першої декади травня становив всього +1,1 бала (можливий діапазон: від -5,0 до +5,0), сигналізуючи, що реформи продовжують рухатись повільними темпами.

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ

imr_34_ua_1

Команда іМоРе вважає прийнятним темпом реформ рівень індексу 2 і вище

Графік 2. Значення іМоРе та його компонентів у поточному  раунді оцінювання

imr_34_ua_2

Позитивні нововведення

1) Уряд привів ціни на газ для населення та виробників теплової енергії до рівня ціни газу, імпортованого з Європи (+6,0 балів)

Рішення закріплено постановою КМУ 315 від 27 квітня 2016 року. Окрім того, відповідно до змін ціни на газ, НКРЕКП підняла тарифи і на похідні від газу тепло і гарячу воду.

З одного боку, підвищення тарифів на газ до ринкового рівня було однією з найважливіших реформ в історії незалежної України. З іншого боку, воно є і найбільш болючим для населення. Встановлення єдиної ціни на газ зменшить стимули для корупції, суттєво покращить фінансовий стан НАК Нафтогаз та знизить його залежність від державного бюджету. Це є необхідною умовою для розвитку ринку газу. Рішення також стимулюватиме енергозбереження та збільшення власного видобутку, а отже і зміцнюватиме енергетичну незалежність України. З іншого боку, категорії споживачів, що використовують газ для опалення, зіткнуться з подорожчанням газу майже вдвічі, тому важливим є і підвищення ефективності системи субсидій та стимулювання енергозбереження.

Без перебільшення історична реформа газового ринку, що буде сприяти кращій конкуренції на ринку між постачальниками, створення реальних стимулів для нарощування внутрішнього видобування газу, ліквідує корупційний механізм субсидованих цін на газ для населення та створить давно очікувані стимули для інвестицій енергозбереження у житловому секторі та секторі ЖКХ. Однак, для отримання повного ефекту від цієї реформи система надання субсидій також має бути переглянута, щоб стимулювати отримувачів субсидій інвестувати у енергозбереження, зокрема необхідний поступовий перехід від соціальних норм споживання газу на 100% облік реального споживання (проблема встановлення лічильників).

Дмитро Науменко, інформаційна кампанія «Сильніші разом!»

Несподіване і сміливе рішення уряду і перший крок у низці важливих реформ в секторі, спрямованих на зниження споживання енергоресурсів. Тепер треба робити сильний наголос на енергоефективності, інакше населення “не потягне” такі ціни при поточному рівні споживання.

Денис Саква, інвестиційна компанія Dragon Capital

2) Уряд спростив реєстрацію лікарських засобів: +2,0 бали

Важливий, хоч і секторальний, крок у напрямку дерегуляції та розвитку конкуренції. Уряд обмежив час проведення експертизи реєстраційних документів на лікарський засіб 20 днями (постанова КМУ 312 від 20.04.2016) для тих препаратів, які зареєстровані як лікарські засоби у США, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді або ЄС. Більше того, якщо висновки та рекомендації не були надані у вказаний термін, експертиза вважається проведеною. Термін прийняття рішення МОЗ щодо реєстрації лікарського засобу на основі висновків експертизи, або у разі, коли такі висновки не були вчасно надані, також скорочено до 10 днів (з 1 місяця).

Рішення уряду щодо спрощення реєстрації ліків з ряду країн є слушним. Воно покликане сприяти збільшенню конкуренції на фармацевтичному ринку, що за оцінками окремих експертів може призвести до зниження цін на окремі медикаменти до 20-40%. Відповідно, ліки стануть доступнішими для пацієнтів, 93% яких в опитуванні відповідають, що матимуть скруту, якщо стикнуться із проблемами зі здоров’ям. Це, передусім, пов’язано із дороговизною ліків, оскільки в Україні майже всі ліки пацієнти оплачують з власної кишені.

Олександра Бетлій, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Інші важливі події, що вплинули на iMoRe

Графік 3.  Події, що визначали значення індексу протягом 18 квітня – 8 травня 2016р. (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )

imr_34_ua_3

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 18 квітня – 8 травня 2016р.

imr_34_ua_4

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 18 квітня – 8 травня 2016р.

Державне управління та боротьба з корупцією +1.0
Уряд зрівняв ціни на газ для населення і ТКЕ з цінами імпорту з Європи, НКРЕКП підвищила тарифи на тепло на 75-90% +2.0
Кабмін створив Міністерство у справах тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України 0.0
Державні фінанси та ринок праці +1.0
Уряд зрівняв ціни на газ для населення і ТКЕ з цінами імпорту з Європи, НКРЕКП підвищила тарифи на тепло на 75-90% +2.0
Рада удосконалила питання соцзахисту резервістів, які постраждали в АТО +1.0
Кабмін урізав на 21,4% норму використання газу для розрахунку субсидій при індивідуальному опаленні +1.0
Одержувачі субсидій не отримають пільги по оплаті житлово-комунальних послуг – постанова уряду +1.0
Монетарна політика та фінансові ринки +1.0
НБУ вирішив уніфікувати облікову ставку і ставки за двотижневими депозитними сертифікатами +1.0
НБУ з 4 травня розширив список вільно конвертованих валют першої групи +1.0
НБУ скасував обов’язковий продаж валюти за кредитами від нерезидентів для оплати імпорту +1.0
НБУ звільнив від обов’язкового продажу валютні інвестиції, скоротив термін заявок на купівлю валюти до 3 днів +1.0
Ринкова та торговельна політика +1.0
Уряд спростив реєстрацію лікарських засобів +2.0
Енергетична незалежність +1.5
Уряд зрівняв ціни на газ для населення і ТКЕ з цінами імпорту з Європи, НКРЕКП підвищила тарифи на тепло на 75-90% +2.0

(Див. графіки та таблиці на сайті http://imorevox.in.ua/?page_id=577, http://imorevox.in.ua/list_rounds.php)

Довідкова інформація: Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління і боротьба з корупцією
  2. Державні фінанси та ринок праці
  3. Монетарна політика та фінансові ринки
  4. Ринкова політика і зовнішня торгівля
  5. Енергетична незалежність

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті imorevox.in.ua.

VoxUkraine– це ініціатива, створена групою міжнародних та вітчизняних економістів, присвячена реформам та економічному розвитку України. Цілями VoxUkraine є поширення науково обґрунтованого аналізу та коментарів щодо економічних та суспільно-політичних подій в Україні, підвищення рівня дискусії та формулювання системного підходу до реформ, а також інтеграція України в світову мережу економістів та діячів, відповідальних за економічну політику.

Індекс Моніторингу Реформ

iMoРe №33. Ринок Держзакупівель СОТ та Реформа Спецдозволів на Користування Надрами

iMoРe № 32. Прогрес реформ в Україні – найгірший результат за півроку

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 31 (7-20 березня 2016 року). Зелене світло приватизації та електронним деклараціям

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 30 (22 лютого– 6 березня 2016 року). Прогрес у боротьбі з корупцією та антиреформа

Архів Випусків iМоРе

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний