Індекс реформ 84. Кволим темпом: трошечки реформаторських змін у дерегуляції та субсидіюванні населення

Індекс реформ 84. Кволим темпом: трошечки реформаторських змін у дерегуляції та субсидіюванні населення

21 Травня 2018
FacebookTwitterTelegram
2434

Індекс реформ склав +0.6 бала з 23 квітня по 6 травня 2018 року. У цьому періоді позитивні зрушення відбулись у законодавстві, яке стосується урядування, державних фінансів та монетарної системи. Головні події цього раунду – закон про добровільне приєднання територіальних громад до міст обласного значення та нові правила призначення субсидій домогомподарствам. У попередньому раунді індекс дорівнював +0.2 бала з можливих від -5.0 до +5.0

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному  раунді оцінювання

Події випуску

Закон про добровільне приєднання територіальних громад до міст обласного значення, +1.5 бала

Станом на травень 2018 в Україні 3399 громади об’єдналися та створили 731 об’єднану територіальну громаду (ОТГ), які займають 32% загальної території України. 7540 громад поки не об’єдналися.

Одна із перепон для об’єднання громад – небажання міських голів та голів рад міст обласного значення йти на нові місцеві вибори. Згідно з діючим законодавством, якщо громада міста обласного значення об’єднуються з малими територіальними громадами, в новоствореній громаді повинні пройти нові вибори.  

Закон 2379-VIII від 03.04.2018 вирішує цю проблему. Тепер закон не вимагає проведення місцевих виборів після приєднання територіальних громад до міст обласного значення. Є сподівання, що тепер об’єднання громад прискориться.

Коментар експерта

«Законопроект дає можливість містам обласного значення стати активними учасниками процесу децентралізації.

Проводячи аналіз фінансового менеджменту 50 ОТГ-партнерів програми ДОБРЕ, ми дійшли висновку, що система адміністративного та фінансового управління є кращою в ОТГ, створених саме на базі міських рад, ніж сільських та селищних. Основною причиною є вища професійність кадрів та досвід прийняття рішень на місцевому рівні. Саме тому створення ОТГ на базі міст обласного значення збільшить кількість модельних громад.

Крім того, до прийняття даного закону обласні центри були певним чином дискриміновані, оскільки новостворені ОТГ (на базі сіл, селищ, міст) набували статусу міст обласного значення, тоді як міста обласного значення не могли бути активною частиною процесу об’єднання.

Негативними сторонами даного закону є: 1) неможливість врахування думки жителів населених пунктів, які увійдуть в ОТГ на базі міста обласного значення, оскільки законопроект не передбачає проведення виборів у таких нових громадах; 2) зростання диспропорції за рядом показників фінансової спроможності та ефективності адміністративного управління між громадами, створеними на базі сіл та великих міст.»

Ангела Бочі, Програма ДОБРЕ (USAID)

Графік 3.  Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

 

Зміна правил призначення субсидій, +1.0 бал

Кожне друге українське домогосподарство отримує субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у 2018 році. Система працює неефективно. Субсидії часто отримають люди, які насправді їх не потребують, мають достатні доходи або активи, щоб самостійно сплачувати послуги ЖКГ. Зокрема, субсидії іноді отримають люди, які отримають зарплату неофіційно або отримають доходи від здачі житла в оренду. Такі правила є несправедливими по відношенню до сумлінних платників податків та мотивують людей до тіньової зайнятості.

З метою забезпечення адресності допомоги, постанова уряду від 27 квітня 2018 № 329 змінює умови отримання субсидій. Тепер субсидія не буде надаватися тим, хто:

  • зовсім не має доходів або має середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати,
  • має транспортні засоби, з дати випуску яких минуло менше 5 років,
  • має житло з великою квадратурою – квартиру площею 120 кв метрів або будинок площею 200 кв метрів,
  • здійснював покупки на суму більше 50 тис. грн.

Міністерство соціальної політики прогнозує, що кількість утримувачів субсидій скоротиться на 15-20%.

Коментар експерта

«Протягом 2017 року в середньому 43% домогосподарств отримували субсидії. Їх фінансування потребує багато коштів з Державного бюджету. При цьому адресність субсидій залишалась під питанням. Тому, в цілому, внесені зміни є позитивом, оскільки їх впровадження дозволить дещо впорядкувати надання житлово-комунальних субсидій та зробити їх більш адресними саме до бідних домогосподарств. Це дозволить знизити потребу в бюджетному фінансуванні. На мою думку, зекономлені гроші варто принаймні частково спрямувати до Фонду енергоефективності, запустити роботу якого уряд повинен до кінця року.

Однак важливим є не стільки регулярний перегляд поточної програми субсидій, як побудова комплексної програми соціального захисту. Ще у 2014 році уряд обіцяв об’єднати програму житлово-комунальних субсидій та допомогу малозабезпеченим сім’ям, що не було зроблено. Натомість уряд постійно змінює правила надання житлово-комунальних субсидій. Звичайно, що початкове суттєве розширення покриття субсидіями домогосподарств на фоні високого підвищення житлово-комунальних тарифів було виправданим кроком, хоча і не сприяло адресності допомоги. Але наступні кроки із звуження права на отримання субсидій знижує довіру населення до інституцій. Тому варто прорахувати і впровадити комплексу реформу системи соціальної допомоги, спрямовану адресно допомагати бідним домогосподарствам.»

– Олександра Бетлій, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1.0
Закон про добровільне приєднання територіальних громад до міст обласного значення +1.5
Державні фінанси +0.8
Зміни порядку призначення субсидій +1.0
Монетарна система +1.0
НБУ плануватиме перевірки на підставі ризик-орієнтованого підходу +1.0
Бізнес середовище 0.0
Енергетика 0.0

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний