Індекс базується на експертних оцінках змін в регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками. Значення Індексу реформ за перший період моніторингу (28 грудня 2014р. – 11 січня 2015р.) становить +1,1 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів.
Значення Індексу опинилося нижче рівня 2-3 бали, який, на нашу думку, є прийнятним темпом реформ, проте все ж свідчить про наявність позитивних змін в законодавстві, які за умови їх виконання, будуть сприяти прогресу в реформах.
Випуск 1 (28 грудня 2014 року – 11 січня 2015 року)
Ключовою подією першого періоду моніторингу стало прийняття (з подальшим підписанням та опублікуванням) «бюджетного пакету», а саме Закону про Державний бюджет на 2015 р., змін до податкової системи та Бюджетного кодексу та пов’язаних із ними інших нормативних актів. Експерти позитивно оцінили скасування низки пільг (Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»), а також закон про трансфертне ціноутворення та зміни до Бюджетного кодексу, проте негативно оцінили Закон про Державний бюджет на 2015 рік, відзначаючи завищені параметри дохідної частини та прихований дефіцит. Закон про зниження ставки Єдиного соціального внеску отримав 0 балів. Експерти зауважили, що, незважаючи на позитивний намір знизити податковий тиск, закон дискримінує сумлінних платників податків та незначною мірою сприятиме детінізації зарплат, зважаючи на значні обмеження щодо права скористатися зниженою ставкою та можливий перегляд ставки податку. В цілому, прогрес за напрямком «Державні фінанси» було оцінено на рівні +1,0 балу.
Експерти відзначили прогрес у створенні конкурентного середовища переважно завдяки прийняттю удосконаленого закону про трансфертне ціноутворення. Проте, в питаннях боротьби з корупцією помітних зрушень не було. В результаті напрямок «Державне управління та боротьба з корупцією» отримав оцінку +0,9 балу.
Найпомітнішим був прогрес за напрямком «Енергетична незалежність», який отримав +2,0 бала. Експерти позитивно оцінили ініціативи уряду та парламенту щодо скасування низки пільгових тарифів в електроенергетиці та доручення Верховної Ради НКРЕКП підвищити ціни на газ.
Оцінка +0,8 балу за напрямом «Монетарна політика та фінансові ринки» відображає різноспрямований вплив двох законів: позитивна оцінка Закону про спрощення капіталізації банків державою була значною мірою нівельована Законом про Державний бюджет, який, на думку багатьох експертів, значною мірою обмежує незалежність монетарної політики Нацбанку.
Позитивну, але низьку оцінку 0,6 балу за напрямом «Зовнішня торгівля» зумовили дві події: скасування пільг на імпорт енергозберігаючих матеріалів та скасування пільгових цін для експорту електроенергії. Можливе запровадження додаткового імпортного мита не потрапило в цей раунд оцінювання, оскільки рішення ще остаточно не прийняте.
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками. Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний