Індекс реформ. Випуск 9

Індекс реформ. Випуск 9

16 Травня 2015
FacebookTwitterTelegram
2121

Індекс реформ дає комплексну оцінку зусиль уряду України з проведення економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін до регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками.

Значення Індексу реформ за дев’ятий період моніторингу (20 квітня – 10 травня 2015р.) становить +2,1 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів. Це один із найвищих показників індексу за весь період спостережень, який відповідає прийнятному, на нашу думку, темпу реформ. У цьому раунді експерти високо оцінили реформи у сфері державних фінансів, ринкової та торговельної політики, а також в енергетичному секторі.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

gg01_09_ukr

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів в поточному  раунді оцінювання

5972

Графік 3. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 20 квітня – 10 травня 2015 р.

Screen Shot 2015-05-13 at 11.33.48Найбільш помітною подією стало прийняття закону про ринок природного газу (сумарна оцінка 6,8 бала за секторами «Енергетична незалежність» і «Ринкова та торговельна політика»). Серед позитивних аспектів закону експерти відзначили створення умов для реформування ринку газу в Україні, приведення українського газового законодавства у відповідність із європейським, поділ НАК «Нафтогаз» за сферами діяльності, а також гарантування рівного доступу до газотранспортної системи для незалежних постачальників. Відзначимо, що прийняття закону про ринок газу було одним із умов програми кредитування МВФ.

Високі оцінки експертів отримали ще декілька подій. Зокрема, закон, що зобов’язує розпорядників бюджетних коштів оприлюднювати інформацію про виконання бюджету, отримав +4,0 бала, адже це ще один крок до прозорості бюджетної сфери. Таку саму високу оцінку отримало і впровадження принципу мовчазної згоди під час реєстрації платника податків, яке прискорює процес започаткування нового бізнесу. Закон про захист інвесторів, який підвищує захист прав міноритарних акціонерів, був оцінений у +3,0 бала. Цей закон разом із законом про державні інвестпроекти (2,0 бали) був частиною пакету законів, необхідних для отримання кредиту Світового банку. Поза тим, +2,5 бала отримав закон, що передбачає здійснення державних закупівель ліків за участю міжнародних організацій, адже ця зміна зменшить можливості для корупційних схем та підвищить ефективність бюджетних витрат.

В енергетичній сфері, крім уже згаданого закону про ринок природного газу, експерти позитивно оцінили закон про енергосервісні компанії (+2,3 бала), завдання яких полягає у підвищенні енергоефективності. Позитивним кроком у напрямку реформи місцевого самоврядування було визнано затвердження методики формування територіальних громад під час їхнього об’єднання (+2,0 бала). Але при цьому експерти зазначили, що загалом реформи у сфері децентралізації проводяться дуже повільно, що не відповідає раніше заявленим планам. За напрямом «Монетарна політика та фінансові ринки», закон про податкове регулювання під час реструктуризації валютних кредитів був оцінений у +1,5 бала. На думку експертів, закон усуває податкові бар’єри для реструктуризації валютних кредитів і сприятиме поступовому покращенню якості кредитних портфелів банків.

Загалом, найбільший прогрес у дев’ятому раунді продемонстрував сектор «Державні фінанси», оцінка якого склала +3,0 бала, що є найвищим показником для цього сектору за всі періоди спостережень. Трохи нижчими були оцінки секторів «Ринкова та торговельна політика» (+2,5 бала) та «Енергетична незалежність (+2,3 бала). Водночас напрям «Державне управління та боротьба з корупцією» отримав оцінку +1,5 бала, а «Монетарна політика та фінансові ринки» – +1,0 бала.

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 20 квітня – 10 травня 2015 р.

Державне управління та боротьба з корупцією +1.5
Порошенко затвердив зміни до закону про Рахункову палату щодо її контролю за надходженнями до Держбюджету +1.0
До єдиної електронної бази даних з питань освіти будуть вноситись дані про учнів, студентів та випускників – постанова +2.0
Кабмін доручив Мінфіну реалізовувати державну політику в сфері пробірного контролю +0.6
Кабмін затвердив методику формування територіальних громад під час їхнього об’єднання +2.0
Державні фінанси +3.0
Рада запровадила принцип мовчазної згоди під час реєстрації платника податків +2.0
Рада звільнила від ПДВ та імпортного мита ліки, що будуть закуповуватися через міжнародні організації +1.0
Порошенко підписав закон, що передбачає здійснення державних закупівель ліків за участю міжнародних організацій +2.5
Рада зобов’язала розпорядників бюджетних коштів оприлюднювати інформацію про бюджет у формі відкритих даних +4.0
Прийнято закон про державні інвестпроекти +2.0
Монетарна політика та фінансові ринки +1.0
Рада прийняла закон про податкове регулювання під час реструктуризації валютного боргу +1.5
Ринкова та торгівельна політика +2.5
Кабмін доручив МЕРТ вести реєстр сертифікованої в Україні продукції +2.0
Президент підписав закон про ринок природного газу +3.0
Рада запровадила принцип мовчазної згоди під час реєстрації платника податків +2.0
Рада звільнила від ПДВ та імпортного мита ліки, що будуть закуповуватися через міжнародні організації +1.0
Рада скасувала обов’язкову акредитацію аптек +1.5
Рада спростила норми реорганізації підприємств +2.0
Рада прийняла закон про обіг та утилізацію відходів тваринного походження +1.5
Прийнято закон про захист інвесторів +3.0
Енергетична незалежність +2.3
Президент підписав закон про ринок природного газу +3.8
Уряд удвічі знизив нормативи споживання населенням газу без лічильників +2.0
Рада прийняла закони про енергосервісні компанії +2.3
Рада дозволила вивіз ВЯП за межі митної території України на термін до 30 років +1.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Графік 4.  Події, що визначали значення індексу протягом 20 квітня – 10 травня 2015 р. (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )

4357

image-13256

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний