Індекс реформ 198: страхування цивільної відповідальності замість пожежних перевірок

Індекс реформ 198: страхування цивільної відповідальності замість пожежних перевірок

Photo: ua.depositphotos.com / aa-w
15 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
3522

До 198 випуску (номер випуску до аудиту — 191) реформ за період з 24 жовтня по 6 листопада потрапило 6 змін. Індекс реформ становить +0,6 бала з діапазону можливих значень від -5 до +5. У попередньому випуску Індекс дорівнював +0,9 бала. Ключовою реформою випуску став дерегуляційний закон про страхування цивільної відповідальності бізнесу.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про страхування цивільної відповідальності бізнесу замість пожежних перевірок, +2,0 бала

Закон 2655-IX став черговим кроком у напрямку дерегуляції  бізнесу та гармонізації українського законодавства з європейським. 

Двадцять років тому була прийнята постанова Кабінету Міністрів №1788, яка запровадила обов’язкове страхування цивільної відповідальності суб’єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об’єктах підвищеної небезпеки. Проте для підприємств із незначним чи середнім ступенем ризику такого інструменту не було.

Новий закон дозволив їм на добровільній основі замінити перевірки з пожежної та техногенної безпеки страхуванням. Для застрахованих підприємств із незначним ризиком перевірка буде відбуватися раз на 10 років, для підприємств із середнім ступенем ризику раз на 6 років.

Для бізнесу це означає меншу кількість контактів з контролерами, для Державної служби з надзвичайних ситуацій – можливість зменшити корупційні ризики, оптимізувати штат і зекономити кошти, а для держави гарантію покриття збитків постраждалим страховою компанією. Раніше цей тягар переважно лягав на місцеві та державний бюджети, а винуватці часто не могли компенсувати витрати держави з причини банкрутства або ж уникали цього за допомогою судової тяганини.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експерта

Олег Іванов, аналітик «Вокс Україна»:

«Законом передбачено, що якщо суб’єкти господарювання із середнім та/або незначним ступенем ризику укладуть договір страхування своєї відповідальності перед третіми особами, які можуть постраждати від діяльності цих суб’єктів, проведення планових перевірок техногенної та пожежної безпеки відтерміновується. 

Страхування для бізнесу і страховиків є добровільним. Сама процедура передбачає наступні кроки: 

  • необхідно провести аудит пожежної безпеки (він не тягне за собою обов’язку виправляти недоліки);
  • за актом проведення аудиту необхідно укласти договір цивільного страхування;
  • пізніше необхідно повідомити ДСНС про наявність страхування. 

На період дії договору про страхування суб’єкт господарювання звільняється від планових пожежних перевірок (але не більше, ніж на 10 років для підприємств із незначним та 6 років для підприємств із середнім ступенем ризику).

Закон схвально сприйняв як бізнес, так і страховики, але у 2023 році цей закон ще не запрацює. 

У Прикінцевих та перехідних положеннях Закону 2655 зазначено: при затвердженні Державною службою з надзвичайних ситуацій річного плану заходів контролю на 2023 рік має бути врахована інформація про договір страхування відповідальності, подана до 15 листопада 2022 року. 

Більше того, закон містить багато відсилочних норм на підзаконні акти КМУ, ДСНС та НБУ, які ще не прийняті. Зокрема, мають бути затверджені форма акту аудиту, порядок його проведення, порядок та умови страхування, яке вимагає такого аудиту, а також порядок та форма повідомлення ДСНС про укладені договори страхування. 

Крім того, в Україні на час воєнного стану припинили проведення планових та позапланових перевірок. Отже, в найкращому разі ця система повноцінно запрацює у 2024 році». 

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси +1,0
Закон про е-резидентство +1,0
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище +1,4
Закон щодо удосконалення правових засад провадження аудиторської діяльності +1,0
Страхування відповідальності замість пожежних перевірок +2,0
Енергетика 0,0
Людський капітал +1,3
Закон про державну реєстрацію геномної інформації людини +1,0
Закон про посилення контролю за відпуском лікарських засобів +1,5
Закон про новий порядок стимулювання працевлаштування безробітних 1

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Ксенії Алеканкіної і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний