Індекс реформ 229: нові правила отримання тимчасового житла для ВПО

Індекс реформ 229: нові правила отримання тимчасового житла для ВПО

Photo: unsplash.com / Heron Rossato
15 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
721

На початку року ми спостерігали традиційне уповільнення реформ. До 229 випуску Індексу реформ потрапило лише 4 регуляції. Найвищу оцінку (+1 бал з діапазону від -5 до +5) отримала постанова Кабміну, що змінює критерії надання тимчасового житла внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Індекс реформ за 1 – 14 січня склав +0,3 бали. У попередньому випуску у Індекс потрапило аж 16 регуляцій, а значення Індексу сягнуло +1,4 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Удосконалено порядок надання ВПО житла для тимчасового проживання, +1 бал

На початку року Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка розширює перелік пріоритетних для надання житла категорій ВПО. До сімей загиблих (полонених), багатодітних родин, одиноких батьків, пенсіонерів та непрацездатних осіб додали сім’ї тих військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях, внутрішньо переміщених осіб, які після 2014 року вже вдруге зазнали переміщення, ВПО, житло яких стало непридатним до проживання внаслідок агресії Росії та які є мешканцями громади, яка здійснює забезпечення житлом. Натомість з претендентів на тимчасове соціально житло виключили внутрішньо переміщених осіб, якщо вони чи члени їх сімей мають житло придатне для проживання на підконтрольній Україні території (не менше 13,65 кв. метра на одну особу).

Цією постановою уряд заборонив місцевій владі не брати ВПО на облік громадян, що потребують тимчасового житла, з причини відсутності вільного житлового фонду. Новий підхід дозволить порахувати, скільки ВПО потребують тимчасового соціального житла від держави, та спробувати задовольнити цю потребу.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експерта

Олександр Явтушенко, Віце-президент громадської спілки «Всесвітньої організації переміщених осіб», Голова ради з питань ВПО при Київській ОДА, правозахисник:

«Уряд постійно намагається створити умови для збільшення фонду житла соціального призначення, у якому б уже зараз можна було розміщувати ВПО та інших осіб, які втратили своє житло.

Постанова нарешті на нормативному рівні закріплює принцип, що “не може бути підставою для відмови у взятті внутрішньо переміщених осіб на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, відсутність на момент їх звернення фонду”. Ми як громадськість довгий час звертали увагу на цю проблему, адже дуже часто людям банальну відмовляли “стати на чергу” мотивуючи це відсутністю вільного житла або фондів житла взагалі як таких.

У той же час, постанова не вирішує однієї з найголовніших проблем: як мотивувати громади створювати такі фонди житла соціального призначення. Фактично зі свого боку держава не надає за це ні будь-яких відчутних субвенцій, ні яких-небудь преференцій. Часто громади просто не хочуть вирішувати проблему, оскільки не мають належного ресурсу (при чому як фінансового, так і подекуди кадрового), а іноді і простого бажання.

Важливо зазначити, що якщо держава хоче перекласти функціонал створення житла тимчасового призначення повністю на громади, необхідно, перш за все:

1) передбачити обов’язок для голів громад створювати такі фонди (для цього потрібні зміни в Закон України “Про місцеве самоврядування”);

2) громадам, які не мають ресурсів для створення таких фондів житла, дати інструменти і ресурси для їх створення».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна політика +0,8
Упроваджуються нормативи ліквідності LCR та NSFR для банківських груп +0,8
Бізнес середовище +0,5
Уряд затвердив критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес +0,2
Кабмін затвердив критерії оцінки допустимості держдопомоги суб’єктам господарювання в галузі цивільної авіації +0,4
Енергетика 0,0
Людський капітал +0,8
Удосконалено порядок надання ВПО житла для тимчасового проживання +1,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний