За період 27 січня по 9 лютого ми зафіксували 5 реформ, які отримали по +1 балу. У фокусі 257 раунду дві з них — це автоматизація розгляду будівельних документів і закон про сертифікацію психологів. Загальна оцінка Індексу в 257 раунді становить 0,5 бала, у попередньому випуску значення Індексу було 0,3 бала.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання
Документи на будівництво розглядатиме електронна система, +1 бал
З 5 лютого рішення про зведення невеликих житлових будинків та господарських споруд ухвалюватиме електронна система без участі посадових осіб, що пришвидшить видачу дозволу. Відтепер система автоматично здійснюватиме моніторинг і виявлятиме методологічні або технічні неточності в документах.
До цього автоматична реєстрація працювала лише через «Дію», а тепер буде доступна і для осіб, які подають документи через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Коментар експертки
Олена Пітірімова, архітекторка
«Насамперед Постанова Кабміну №117 від 4 лютого 2025 р. уточнює та доповнює вже існуючу цифровізовану систему будівельної сфери. Важливим нововведенням є уточнення про відповідність об’єктів класу наслідків СС1 функціональним зонам та цільовому призначенню земельної ділянки.
Інша важлива зміна стосується процедури присвоєння адрес об’єктам нерухомості. Відтепер документи подані через ЦНАП передаються до органу з присвоєння адрес виключно через електронний кабінет користувача в ЄДЕССБ. Після розгляду заяви рішення приходить через цю ж систему, а адміністратор ЦНАП друкує заявнику електронну форму результатів. Це усуває потребу у фізичному документообігу та прискорює процес надання адміністративних послуг.
Водночас із практичної точки зору є моменти, які викликають запитання. Положення постанови, за яким «документи для прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, що подаються в електронній формі, формуються у формі, придатній для сприйняття їх змісту» не дає чіткого розуміння, в якому форматі потрібно подавати документи. Краще визначити формат документів більш конкретно. Також передбачено випадковий вибір 1 із 10 декларацій для перевірки на наявність помилок. Однак ефективніше було б здійснювати автоматизовану перевірку всіх декларацій, щоб мінімізувати ризик системних помилок.
Попри позитивні зміни, цифровізація у будівельній сфері все ще має ризики. Одним із них є невідповідність державних будівельних норм (ДБН) постановам та іншими законодавчим актам, що може призводити до розбіжностей між проєктом і введенням в експлуатацію і ускладнювати практичне застосування норм. Також у багатьох населених пунктах досі відсутня актуальна містобудівна документація, що створює труднощі при узгодженні проектів. Додатковим викликом є невідповідність між цільовим призначенням земельних ділянок і фактичними спорудами на них, що може ускладнити або заблокувати легалізацію об’єктів. Крім того, не у всіх громадах ведеться адресний реєстр, що може затримувати автоматизацію процесів присвоєння адрес.
Попри це, важливо, що процес цифровізації триває, і поступове усунення цих проблем сприятиме більшій прозорості, ефективності та зручності в будівельній сфері».
Закон про охорону психічного здоров’я, +1 бал
В Україні запровадять сертифікацію психологів та психотерапевтів, аби українці могли розраховувати на допомогу кваліфікованих спеціалістів. До 2031 року сертифікація буде добровільною, а після цього — обов’язковою. Інформацію про фахівців із сертифікатом будуть вносити до Реєстру надавачів послуг психічного здоров’я.
Сертифікувати психологів буде новостворена Національна комісія з питань психічного здоров’я, яка діятиме під керівництвом Кабміну. До її складу увійдуть як представники делеговані міністерствами, так і представники від саморегулівних організацій, громадських об’єднань, фахівці у сфері психічного здоровʼя.
Процедуру сертифікації має визначити Кабмін, але щоб отримати допуск до неї психолог має виконати формальні вимоги: мати диплом про вищу освіту у цій сфері, закінчити теоретичний курс із основ психічних розладів, а також мати сертифікати, які підтверджують безперервне професійне навчання. Психотерапевтів сертифікуватимуть міжнародно визнані саморегулівні організації, яких буде акредитувати Нацкомісія. Вимогами до психотерапевтів є ступінь магістр (чи вище) за психологічним фахом, опанування одного з міжнародно визнаних терапевтичних методів та документи, які підтверджують безперервне навчання.
Окрім того, закон передбачає створення державних та місцевих програм з психічного здоровʼя, спеціальних ініціатив (створення мереж підтримки, програм та просторів психосоціальної підтримки) для дітей, молоді, військових, ветеранів та переселенців. А також рекомендує роботодавцям розробити програму психологічної підтримки працівників.
Коментар експерта
Заміра Саідова, Асоціація психологів України
«15 січня було прийнято Закон «Про систему психічного здоров’я в Україні», який мав привести достатньо широку систему психологічних послуг, які зараз надаються різними фахівцями населенню України до єдиного стандарту й нарешті окреслити червоні лінії, за які його учасники не повинні виходити.
Закон має надати гарантії як для надавачів послуг (психологів і психотерапевтів) так і для їхніх клієнтів, встановлюючи вимоги доступу до професії. Для клієнтів це мінімізує шанс потрапити на прийом до особи без належної освіти та хоча б мінімальної відповідальності перед спільнотою за свою діяльність. Для психологів ці стандарти дозволять планувати своє навчання та кар’єру, уникати проблем із контролюючими органами (адже відповідно до закону потрібно бути фізичною особою підприємцем чи працювати як юридична особа). При виборі спеціалізації можна буде стати частиною дійсно професійної спільноти, а не заплатити за курси шахраям.
Разом із тим, закон не позбавлений білих плям. Занепокоєння викликає процедура сертифікації, створення реєстру надавачів психологічних послуг, створення та надання статусу самоврядним організаціям психологів, що мають обов’язково пройти міжнародну акредитацію. Чи не відбудеться монополізація ринку? Чи не перетвориться підвищення кваліфікації психологів на спосіб збагачення для тих, хто цю послугу надаватиме? Наскільки прозорою буде процедура сертифікації і міжнародної акредитації? Окрім того, залишається занепокоєння щодо можливої корупції у діяльності Національної комісії з питань психічного здоров’я, яка сертифікуватиме фахівців та вестиме Реєстр саморегулівних організацій у сфері психічного здоров’я.
На ці питання ми отримаємо відповідь лише з часом, коли будуть розроблені усі підзаконні акти, які врегулюють положення закону, та коли буде видно якість їх виконання».
Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5
Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами
Державне управління | 0,0 |
Державні фінанси | 0,0 |
Монетарна політика | 0,0 |
Бізнес середовище | +1,0 |
Документи на будівництво розглядатимуть автоматично | +1,0 |
Енергетика | +0,0 |
Критерії визначення підприємств водопостачання для відстрочення погашення заборгованості |
+0,8 |
Людський капітал | +2,0 |
Закон про заборону проїзду у межах заповідних територій | +1,0 |
Закон про систему охорони психічного здоров’я в Україні | +1,0 |
Закон, що посилює контроль за трансплантацією органів | +1,0 |
Закон про адміністративну та кримінальну відповідальність за необлаштування та недопуск до укриттів | +1,0 |
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний