Помилка президента: Порошенко став говорити менше правди. Новий рейтинг маніпуляторів і брехунів VoxCheck

Про що і як українські топ-політики брехали та маніпулювали у ІІ кварталі 2018.

Президент України Петро Порошенко більше не входить до топ-3 правдорубів. А Юрій Бойко, лідер Опозиційного блоку, більше не входить до топ-3 брехунів. Це головні сюрпризи Рейтингу маніпуляторів та брехунів від VoxCheck за другий квартал 2018 року. Як і раніше, на першому місці за правдивістю прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Тоді як лідер з маніпуляцій та брехні Юлія Тимошенко, лідер Батьківщини.

Хто говорив найбільше та про що. ІІ квартал 2018

У ІІ кварталі найчастіше VoxCheck перевіряв висловлюваня Вадима Рабіновича, лідера партії «За життя» (119 висловлювань, детальніше див. Графік «Найбільш балакучі»). Це означає, що політик багато виступав і при цьому часто використовував факти у своїх промовах.

При цьому народний депутат від Опоблоку Рабінович востаннє виступав у Верховній Раді рівно два роки тому.

На другому місці за кількістю перевірених проектом VoxCheck тверджень — президент Петро Порошенко (94 твердження). Виступи Порошенка — це в основному офіційні промови, засідання, конференції тощо.

Олег Ляшко — на третьому місці за кількістю цитати (91). На відміну від Рабіновича він регулярно виступає у парламенті та дає прес-брифінги, а також часто бере участь у конференціях та форумах, на погоджувальній раді фракцій Верховної Ради.

Найменше фактологічних тверджень ми почули від мера Львова Андрія Садового. За 3 місяці він сказав лише 6 цитат, які можна було перевірити. Саме тому він не потрапив у рейтинг — у політика менше 10 фактичних висловлювань за три місяці.

У моніторингу VoxCheck також були Святослав Вакарчук та Володимир Зеленський (детальніше дивіться «Як ми рахували»). Але в них ми не побачили жодної економічної або політичної заяви, яку можна було б перевірити.

Найчастіше політики говорили про газ, власну законодавчу діяльність, систему охорони здоров’я, зовнішню торгівлю України та про свої політичні рейтинги або рейтинги своїх конкурентів. На ці ж теми політики найчастіше говорили неправду — за винятком того, що останню (політичні рейтинги) витіснила тема про стан державного боргу. Це одне з тих питань, на якому політики знаються досить погано, але багато його коментують. (Про те, що таке держборг, з чого він складається і наскільки великий наразі — читайте у статті «Держборг України — проблема на $76 000 000 000»).

Тимошенко, Рабінович, Ляшко: лідери антирейтингу

У другому кварталі найменше правди порівняно з іншими політиками було в промовах Юлії Тимошенко: 27%. Востаннє лідерка «Батьківщини» очолювала Рейтинг маніпуляторів та брехунів у вересні-жовтні, коли цей ренкінг вперше виходив на сторінках журналу «Новое время». Але тоді рівень правдивості в її твердженнях був набагато меншим: 9%. В І кварталі 2018 частка правди у промовах Тимошенко складала 30%, тоді як за весь час моніторингу політика (2016-2018 рр.) показник правдивості складає 20%.

У червні Тимошенко організувала великий форум «Новий курс», де зібрала переважно своїх прихильників та виступила з програмною промовою. VoxCheck аналізував цей виступ.

У другому кварталі з 84 тверджень Тимошенко 85% були негативно забарвленими, у 83% випадків політик спиралася на статистику. Це означає, що Тимошенко 1) намагається донести до слухача або глядача негативну картинку; 2) для ілюстрації цієї картини світу активно використовує статистику.

Але при цьому вона часто перекручує дані — тобто маніпулює. Причому частіше, ніж каже неправду.

Найулюбленіші теми Тимошенко у другому кварталі — стан системи охорони здоров’я та газовий ринок (22,6% від усіх цитат). Лише у трьох випадках вона сказала правду.

Неправда

Зараз в Україну надходять ліки для клінічних випробувань. Чому українці про це не знають? І чому над нами без нашого відома хтось ставить якісь клінічні експерименти. Перевірка VoxCheck

Юлія Тимошенко, 5/06/2018 (2:37 — 2:47).

Вадим Рабінович вже традиційно входить до трійки маніпуляторів та брехунів рейтингу VoxCheck. Лише 31% цитат за ІІ квартал були правдивими. Але це більше, ніж у першому кварталі 2018-го, коли Рабінович сказав тільки 12% правдивих тверджень.

Якщо порівнювати показник правдивості Рабіновича за ІІ квартал із показником за весь час моніторингу його промов (з осені 2017), то перший теж краще: 31% проти 22% правди.

Також у ІІ кварталі Рабінович рідше припускався маніпуляцій: порівняно з І кварталом їхня частка скоротилася вдвічі (з 54% до 28%).

79% цитат Рабіновича у ІІ кварталі були негативно зарядженими, у 58% випадків він використовував статистику. Тобто промови Рабіновича майже так само негативні як у Тимошенко. А от статистику він використовує значно менше, ніж вона.

Найчастіше Рабінович говорив про власні законодавчі ініціативи та стан системи охорони здоров’я.

МАНІПУЛЯЦІЯ

Она (Уляна Супрун — ред.) уже опубликовала, что мы с вами получим в этой гениальной реформе. Врачи сумеют мерить талию, взвешивать нас... Они должны, например, туберкулез опросом будут лечить. Перевірка VoxCheck

Вадим Рабинович 28/06/2018 (38:11-38:27).

Олег Ляшко вже вдруге входить до трійки брехунів та маніпуляторів: першого кварталу він також посів третє місце. Рівно третина (або 33%) цитат Ляшка містили правду, решта — маніпуляції, неправда та трохи перебільшень. Це знову краще, ніж в першому кварталі: тоді відсоток правди становив 26,3%. Середній показник правдивості Ляшка за 2016-2018 роки — 31%.

71% цитат з перевірених у другому кварталі були негативними. Це менше, ніж у Тимошенко та Рабіновича (див. графік «Твердження політиків за емоційним забарвленням»). Але Ляшко майже так само, як Тимошенко, багато використовує статистику.

Найчастіше Ляшко коментував знову ж таки стан охорони здоров’я, а також зовнішню торгівлю (27% цитат). Більше половини тверджень на ці теми були неправдивими. Ось приклад неправди від Олега Ляшка:

Неправда

Не дай Бог, людина захворює на рак, останнє треба винести з хати, в борги величезні влазять, і все одно не вистачає, тому що держава фінансує не більше 6% придбання ліків по онкології. Перевірка VoxCheck

Олег Ляшко, 22/06/2018 (2:14 — 2:27).

Гройсман, Гриценко, Тягнибок: лідери рейтингу правдорубів

Володимир Гройсман вже традиційно очолює рейтинг правдорубів VoxCheck. Можливо, як ми писали раніше, це пояснюється посадою політика: будучи прем’єр-міністром та представником виконавчої влади, він більше обмежений у своїх висловлюваннях, ніж депутати парламенту.

Водночас відсоток правди у його словах трохи знизився: з 75% у першому кварталі до 68% у другому. Загалом за 2016-2018 роки частка правди у його твердженнях дорівнювала 66%.

Більшість промов Гройсмана зводиться до розповідей про досягнення уряду або України. Саме тому 71% з перевірених висловлювань прем’єра мають позитивну конотацію, і 86% тверджень містять статистику.

У прем’єра складно знайти неправду: у другому кварталі рівень брехні був тільки 1,7% (за 2016-2018: 3,8%).

Але при цьому у ІІ кварталі Гройсман маніпулював у кожному п’ятому або шостому випадку і у кожному десятому перебільшував. Це гірші показники, ніж у першому кварталі.

Найчастіше Гройсман коментував тему децентралізації та державного боргу — 27% цитат. Правдивих з них — трохи більше половини. Решта — маніпуляції та перебільшення. Ось приклад маніпуляції від Гройсмана:

МАНІПУЛЯЦІЯ

Ви знаєте, перед нами є дуже багато загроз, які були створені за останні декілька десятиріч. І тільки в 14-ому році ми почали їх долати. Наприклад, абсолютно важке боргове зобов’язання України. Яке було створено включно до 2013 року. Яке потребує від нас щорічного обслуговування в $5 млрд. Перевірка VoxCheck

Володимир Гройсман, 27/06/2018 (18:32 — 18:53).

Анатолій Гриценко у першому кварталі 2018 обіймав четверте місце у рейтингу правдорубів з показником правдивості на рівні 37%. Цього разу він витіснив Петра Порошенка з його другого місця із відсотком правди 58%.

Більше 75% перевірених тверджень політика у ІІ кварталі були або нейтральними за змістом, або позитивними, тоді як негативних було лише 22,5%. Можливо, це стало запорукою гарного результату Гриценка у нашому рейтингу. Гриценко використовував статистику у кожній другій перевіреній нами цитаті.

Найбільше політик хвалився своїм високим політичним рейтингом (і у таких випадках він в основному казав правду). Інша тема, по якій на перевірку потрапило досить багато цитат Гриценка — про те, як продається військове майно. Справа у тому, що колишнього міністра оборони часто звинувачують у розпродажу військового майна під час його роботи на посаді 2005-2007 року. На це Гриценко зазвичай відповідає, що міністр оборони взагалі не має відношення до продажу майна.

Неправда

Список, що продавати (з військового майна — ред), що вважати надлишковим, затверджується урядом з подачі кого? Міністра Економіки. Перевірка VoxCheck

Анатолій Гриценко, 02/05/2018 (30:40 — 30:47).

Олег Тягнибок на третьому місці за правдивістю. У ІІ кварталі частка правди в його словах була 54%. Кварталом раніше — 42%. VoxCheck почав слідкувати за Тягнибоком також нещодавно — у лютому 2018. За цей час ми перевірили 80 його висловлювань, половина з них виявилися правдивими.

За рівнем негативності Тягнибок швидше тяжіє до Ляшка та Рабіновича: 50% його тверджень у ІІ кварталі мали негативний відтінок. Але, як бачимо, це не призвело до великого відсотку брехні у словах Тягнибока. У половині випадків він використовував статистику.

Тягнибок часто хвалиться законодавчими ініціативами «свободівців».

МАНІПУЛЯЦІЯ

Зразу після революції «Свобода» поклала на стіл нашим колишнім партнерам по Майдану проект закону про введення воєнного податку з олігархів. Ви пригадуєте цю історію? Коли треба було зняти гроші за війну і за відбудову зруйнованої інфраструктури тих територій, які були знищені. Що ж вони зробили? Вони ввели воєнний податок, але з пенсіонерів, з усіх українців, не з олігархів. Перевірка VoxCheck

Олег Тягнибок, 22/05/2018 (26:04 — 26:38).

Порошенко та Бойко: серединка на половинку

У першому кварталі Юрій Бойко був на другому місці за рівнем неправди. Тоді відсоток правди у його словах був 22%. Другого кварталу цей показник значно збільшився — до 50%. Але стало набагато менше маніпуляцій — з 33% до 18%.

Дві третини висловлювань Бойка були негативними. У 68% випадків він використовував статистику.

Найчастіше колишній міністр енергетики Юрій Бойко говорив про газ (15% випадків).

Маніпуляція

Как раз столько (газа — ред.) сегодня качается через Украину. Примерно 80 млрд м3. При мне (как министре энергетики — ред.) было 110 млрд м3, сейчас осталось 80 млрд м3. Перевірка VoxCheck

Юрій Бойко, 04/05/2018 (42:51 — 43:01).

У ІІ кварталі президент Петро Порошенко втратив свої позиції за рівнем правдивості. Якщо раніше він стабільно був на другому місці (як у рейтингу за І квартал, так і у самому першому рейтингу за вересень-жовтень), то цього разу президент опинився лише на п’ятому місці після Гройсмана, Гриценка, Тягнибока та Бойка. Відсоток правди в твердженнях президента — 47%. У осінньому рейтингу цей показник складав 69%, у першому кварталі за 2018 рік — 65%. Загалом за весь час роботи VoxCheck (2016-2018 рр.) відсоток правди у промовах Порошенка дорівнював 52%.

У ІІ кварталі частка маніпуляцій, неправди та перебільшень у промовах президента була майже однаковою: 16%, 17% та 19% відповідно. Його промови були найбільш позитивними порівняно з іншими політиками: 87% таких тверджень. Це означає, що президент багато хвалився результатами своєї роботи — навіть більше, ніж у першому кварталі (тоді частка позитивних тверджень була 72%). У 82% випадків він використовував статистику. Це третій показник після Гройсмана (86%) та Тимошенко (83%).

Топ-теми у спічах Порошенка в другому кварталі — стан зовнішньої торгівлі та місце України у світових рейтингах, зокрема — у рейтингу Doing Business. На ці дві теми припадає 22% тверджень президента.

Незважаючи на те, що зовнішня торгівля — досить специфічна тема, насправді Порошенко активно використовує її на свою користь. Порошенко або каже, що за останні кілька років торгівля з Росією значно впала, або підкреслює зростання торгівлі з ЄС. Таким чином, він акцентує увагу слухачів на користі Асоціації вільної торгівлі з ЄС — яка була підписана за його каденції.

Також Порошенко любить згадувати, що Україна значно покращила своє місце у рейтингу Doing Business. Але в основному він це робить маніпулятивно.

МАНІПУЛЯЦІЯ

Подивіться, які важливі зміни відбуваються в створенні нового інвестиційного клімату в Україні. І це не просто, що Україна піднялася з 153 місця, яке вона займала в 2012-2013 рр., до 76-го зараз. Перевірка VoxCheck

Петро Порошенко 26/06/2018 (11:52 — 12:10).

Як ми рахували: Методологія рейтингу

У другому кварталі цього року відбулися зміни в методології VoxCheck — зокрема у тому, які твердження проект бере на перевірку, яких політиків та з яких джерел інформації.

Раніше, у першому кварталі 2018-го та восени 2017 року, проект слідкував за досить великою кількістю політиків (спочатку за 20, потім за 13). VoxCheck збирав усі цитати політиків з усіх доступних інтернет-джерел та перевіряв усе, що можливо було перевірити. Звісно, що дещо ми могли пропускати через надто амбітну ціль перевірити усе.

З другого кварталу ми звузили своє завдання. Ми сконцентрувалися на політиках та відомих людях, які заявили про президентські амбіції та/або мають політичний рейтинг більше 3,5% (станом на липень 2018) по соцопитуваннях Київського міжнародного інституту соціології, Демократичних ініціатив/центру Разумкова, GfK, а також групи Рейтинг. 3,5% рейтингу — означає, що політична сила цього політика може пройти в парламент (прохідний бал 5%, але опитування мають похибку у 1,5-2%) або він з високою ймовірністю візьме участь у президентських виборах.

Таким чином з рейтингу вибули Міхеїл Саакашвілі, лідер «Руху нових сил» та Арсеній Яценюк, лідер «Народного фронту». Рейтинги цих політиків стабільно близькі до 1%.

Таким чином у списку VoxCheck є:

 1. Петро Порошенко, президент України
 2. Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України
 3. Юлія Тимошенко, лідер партії «Батьківщина»
 4. Анатолій Гриценко, колишній міністр оборони, лідер партії «Громадянська позиція»
 5. Олег Ляшко, лідер партії «Радикальна партія»
 6. Юрій Бойко, співголова фракції «Опозиційний блок»
 7. Вадим Рабінович, лідер партії «За життя»
 8. Андрій Садовий, мер Львова, лідер «Самопомочі»
 9. Олег Тягнибок, лідер партії «Свобода»
 10. Святослав Вакарчук, співак, лідер гурту «Океан Ельзи»
 11. Володимир Зеленський, шоумен, засновник компанії «Квартал 95»

Але у міру зміни рейтингів та політичних уподобань українців список політиків буде оновлюватися.

Окрім зміни списку політиків, ми змінили підхід до збору тверджень для перевірки. Основною проблемою попередніх рейтингів був той факт, що більшість політиків не ведуть свої акаунти у соцмережах самостійно, а новини про них на сайтах партій пишуть піарники. Тому, якщо брати для фактчеку усі дописи та новини з офіційних медіа каналів, якими політики спілкуються з електоратом, то це викривляє картину. Інша проблема — різного роду виступи у регіональних ЗМІ, де політики повторюють одні й ті самі тези, які просувають у центральних медіа. Зрештою, такі політики як Петро Порошенко та Володимир Гройсман набагато частіше, ніж їх опоненти, беруть участь у беззмістовних урочистих заходах з відкриття якихось об’єктів. На таких заходах їхні виступи містять багато піару та сухої констатації фактів (наприклад, «ВВП підвищився на 3%»).

Тому VoxCheck звузив кількість джерел, звідки ми беремо твердження політиків. Це мають бути усні виступи під час важливих заходів (погоджувальна рада, засідання або брифінг у Верховній Раді, конференція, тощо), інтерв’ю/виступи на столичних телеканалах (ТОП-30) або у центральних онлайн-ЗМІ (Українська Правда, Ліга.net, Цензор, Новое время, Дзеркало тижня тощо). При цьому ми відсіяли «сухі» цитати, які констатують прості речі і не містять якоїсь ідеї або меседжу. Такі висловлювання VoxCheck не брав для рейтингу.

Таким чином протягом ІІ кварталу VoxCheck перевіряв тільки змістовні твердження топ-політиків, список яких ми склали згідно з соціологічними опитуваннями.

Політики відрейтинговані за сумарним відсотком брехні, маніпуляції та перебільшення у промовах кожного з них. Що більше така сума, то вище місце політика у Рейтингу маніпуляторів та брехунів. Технічні помилки та обмовки не враховуються.

Автори проекту:

VoxCheck: Максим Скубенко, Яр Батог, Світлана Сліпченко, Олексій Крименюк, Олена Шкарпова

Науковий редактор: Юлія Руда

Редколегія VoxCheck: Ілона Сологуб, Олександр Жолудь, Вероніка Мовчан, Олександра Бетлій, Марія Репко, Дмитро Яблоновський

Стажери VoxCheck: Аделіна Козлова, Анастасія Бурлака, Анастасія Кропова, Оксана Жигаревич, Ольга Джуган, Роксолана Федоренко, Марія Маркіна, Анастасія Абіді, Віктор Карвацький, Владислав Кохан, Владислав Фрапонов, Владислава Кіскіна, Анастасія Возович, Євген Сіренко, Марина Стельмах, Вячеслав Черненко, Поліна Бондаренко, Софія Шевчук, Вероніка Кудінова, Олена Ковальчук, Валентин Гацко, Юлія Пукуляк, Катерина Розумкова, Давид Корсунський, Василь Диба, Ірина Кодьман, Оля Павлюк, Юля Ясніцька, Катерина Кущенко, Вікторія Вишнівська, Софія Денисенко


VoxCheck – це незалежний фактчек-проект, який перевіряє висловлювання політиків та фінансується фондами західних країн: National Endowment for Democracy, PACT, TTF, а також грошима сотень українців, що підтримують проект на «Спільнокошті».

З 23 березня 2018 року VoxCheсk є підписантом Кодексу етики Міжнародної мережі фактчекерів інституту Poynter.

Ми віримо, що слова мають силу, а ідеї – визначний вплив. VoxUkraine об’єднує найкращих економістів та допомагає їм доносити ідеї до десятків тисяч співвітчизників. Контент VoxUkraine безкоштовний (і завжди буде безкоштовним), ми не продаємо рекламу та не займаємось лобізмом. Щоб проводити більше досліджень, створювати нові впливові проекти та публікувати багато якісних статей, нам потрібні розумні люди і гроші. Люди є! Підтримай VoxUkraine. Разом ми зробимо більше!