Мільярд на зростання індустріальних парків – драйвер економіки чи гроші на вітер?

Мільярд на зростання індустріальних парків – драйвер економіки чи гроші на вітер?

9 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
388

За оцінками проєкту «Зроблено в Україні», один гектар індустріальних парків забезпечує до 50 робочих місць, а кожна гривня державних вкладень приносить 5–6 гривень приватних інвестицій. У статті розглянемо, коли з’явились та як працюють індустріальні парки в Україні.

Поняття індустріальний парк закріплене в українському законодавстві з 2013 року, але їхній активний розвиток розпочався після повномасштабного вторгнення. У 2024 році зареєстровано рекордну кількість нових парків — 31 (до цього найбільше реєстрували у 2017 та 2023 роках – по 13). 60% цих парків розташовані на greenfield-ділянках (чисті поля), а 40% — на brownfield-територіях (колишні промислові зони, що отримують друге життя).

Рисунок 1. Динаміка створення індустріальних парків в Україні станом на січень 2025 року

* статистика стосується лише індустріальних парків, що внесені Міністерством економіки України до відповідного реєстру. Водночас існують незареєстровані індустріальні парки (ті, які ще не пройшли процедуру реєстрації або були виключені із реєстру). Проте лише суб’єкти, які внесені до реєстру, можуть розраховувати на фіскальні та фінансові стимули, що передбачені законодавством для індустріальних парків. 

Станом на початок 2025 року в Україні зареєстровано 100 індустріальних парків загальною площею майже 3 тис. га., що майже дорівнює площі Житомирської області. На території зареєстрованих парків уже збудовано 12 заводів, і 13 у процесі будівництва. 8% індустріальних парків створено у сфері агропереробки, 4% — у сфері машинобудування, 3% у сфері деревообробки, а більшість (61%) універсальні.

З числа зареєстрованих парків два розташовані в Донецькій області, й зараз це зона активних бойових дій, а один — в Луганській області — перебуває в тимчасовій окупації. 

Рисунок 2. Територіальний розподіл зареєстрованих індустріальних парків в Україні станом на січень 2025 року

Не всі зареєстровані парки реально працюють, тобто мають керуючу компанію, інженерні мережі, хоча б один побудований об’єкт і хоча б одне чинне підприємство. У 2024 році частка працюючих парків становила 30%, що значно краще довоєнного показника у 7,5%. 

Крім того, індустріальний парк можуть і виключити із реєстру. Такий механізм з’явився у 2021 році. Підставами для цього є: відсутність керуючої компанії протягом двох років із моменту реєстрації парку, неподання звітності до Міністерства економіки України двічі поспіль, а також якщо протягом трьох років жоден із учасників парку не розпочав діяльність. Але виключення з реєстру не означає закриття парку — він може продовжувати працювати, але без отримання державних пільг. Також, уже через пів року після виключення з реєстру парк може знову подати заявку на включення до реєстру. Активна робота з виключення індустріальних парків з реєстру почалася лише в 2025 році. За перші чотири місяці року статус зареєстрованого індустріального парку втратили 4 суб’єкти, а уряд розглядає можливість виключення ще 15 парків.

За час повномасштабного вторгнення кількість зареєстрованих індустріальних парків виросла у понад півтора раза. Бізнес використовує їх для релокації, створює нові виробничі майданчики та залучає до них своїх партнерів. Наприклад, індустріальний парк релокований з Краматорська до Перечинської громади на Закарпатті в 2023 році приніс додатково 102 млн гривень до місцевого бюджету й створив більше тисячі робочих місць.

Рисунок 3. Обсяг загальної суми інвестицій учасників та інших суб’єктів індустріальних парків

Джерело: ГК «Індустріальні парки України»

Ще одним фактором зростання кількості індустріальних парків стали законодавчі зміни. Закон України «Про індустріальні парки» від 2013 року не передбачав реальних кроків підтримки нових об’єктів. Оновлений закон 2021 року пропонував для парків низку стимулів (детальніше про це можна прочитати в Індексі реформ). Експерти підрахували, що завдяки цим пільгам інвестор може зменшити інвестиційні витрати на 25%, а це в середньому від 15 до 60 млн грн економії при будівництві підприємства в індустріальному парку. 

Рисунок 4. Пільги для індустріальних парків, що передбачені українським законодавством після 2021 року

* фінансові стимули діють лише в разі наявності коштів у бюджеті

Джерело: Проєкт «Зроблено в Україні»

Держана підтримка розрахована і на керуючу компанію, і на підприємства, що працюють в індустріальному парку. Перша отримує безповоротні державні кошти на умовах співфінансування для облаштування індустріальних парків. Другі ж можуть розраховувати на податкове та митне стимулювання. 

Щоправда, надавати ці стимули почали лише у 2024 році, коли в бюджеті вперше з 2013 року було передбачено фінансування інфраструктури індустріальних парків на суму 1 млрд грн. Відбулось це завдяки програмі «Зроблено в Україні», що спрямована на розвиток промисловості в регіонах через співфінансування будівництва та модернізації об’єктів. Схема виглядає так: 50% (але до 150 млн грн) фінансує держава і 50% — керуюча компанія індустріального парку. Для деокупованих територій співвідношення становить 80% на 20%. В обмін на державну підтримку керуюча компанія індустріального парку, згідно з умовами програми «Зроблено в Україні» та правилами, розробленими Міністерством економіки України, зобов’язується завершити реалізацію проєктів протягом двох років, а за наступні три роки – власним коштом збудувати не менше 5000 м² промислових об’єктів та залучити до парку щонайменше двох резидентів.

Хоча механізм співфінансування запрацював лише влітку 2024 року, держава уже узгодила підтримку 15 індустріальним паркам на суму 1,13 млрд грн. 925 млн було виділено у 2024 році для 13 парків, а ще 2 парки очікують фінансування у 2025 році. Кошти виділили на будівництво під’їзних доріг і залізничних колій, облаштування каналізаційних систем, зовнішніх мереж водо- та електропостачання, а також підключення до електромереж. Така фінансова підтримка є вкрай необхідною, оскільки за підсумками 2023 року із 73 зареєстрованих індустріальних парків лише 66% парків мали доступ до автошляхів, 26-30% – до електро-, водо- і газопостачання й 19% – до залізничних колій. 

Рисунок 5. Територіальний розподіл державної підтримки індустріальним паркам у 2024 році, млн грн

На 2025 рік Уряд України передбачив у державному бюджеті 500 мільйонів гривень на стимулювання створення та облаштування індустріальних парків.

Крім того, на початок 2025 року 43% зареєстрованих індустріальних парків отримували стимули від місцевої влади — пільгові ставки земельного податку або знижки на оренду землі. Така форма підтримки парків не є обов’язковою для місцевих громад, але має свої переваги. Створення індустріального парку збільшує кількість робочих місць для населення та податкові надходження до місцевого бюджету.

Pink Blur Upcycling List Instagram Post автор: Mariia Balytska

У 2023 році уряд розробив Стратегію розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки.

Подібні витрати бюджетних коштів можуть у майбутньому принести свої плоди. До прикладу, індустріальні парки генерують 22% ВВП Китаю, понад 60% обсягів виробництва та експорту Південної Кореї, а також понад третину всього експорту Туреччини. У світі багато прикладів як успішних, так і неуспішних індустріальних парків. Проте фундаментальними залишаються питання: чому бізнес не хоче приходити в той чи інший регіон без стимулів з боку держави? чи матиме індустріальний парк довгостроковий плив на регіон, де він розташований? чи виправдають себе інвестиції в індустріальний парк?

Стимулювання окремих суб’єктів господарювання може спотворювати конкуренцію та сприяти корупції. Саме тому більшість країн відмовляється від прямої бюджетної допомоги індустріальним паркам на користь консультативної підтримки, пільгової оренди землі чи приміщень, знижок на комунальні послуги. Податкові стимули зазвичай обмежуються податковими канікулами чи звільненням від податків і мит на ввезення високотехнологічного обладнання.

В Україні індустріальні парки перебувають на початковому етапі розвитку. За статистикою 2022 року експорт продукції індустріальних парків становив лише 0,0146% від загального обсягу експорту України. Станом на 01.07.2024 року 77 зареєстрованих на той момент індустріальних парків площею близько 2,3 тис. га створили 2782 робочих місця. Це означає, що на кожен парк припадає в середньому по 36 робочих місця, а на один гектар — лише 1,2 робочих місця, що значно менше прогнозованого Юлією Свириденко показника у 50 робочих місць на 1 га. Оскільки багато зареєстрованих від початку повномасштабного вторгнення індустріальних парків лише розширюють виробничі потужності (наразі будується 13 заводів), можна очікувати зростання цих показників із часом.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний