Місто для життя. Паркувальна інспекція, пішохідні вулиці та нові тролейбусні лінії | VoxUkraine

Місто для життя. Паркувальна інспекція, пішохідні вулиці та нові тролейбусні лінії

16 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
2305

«Якщо взяти, наприклад, вартість метра квадратного нерухомості в центрі міста, довкола міської ратуші на площі Ринок, і порахувати скільки місця займають автомобілі, то ми будемо дуже здивовані, наскільки нераціонально та неефективно використовується простір в центральній частині міста». – заступник директора Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради Назарій Рогів. 

З листопада VoxUkraine у партнерстві з локальними ЗМІ проводить 12 онлайн–зустрічей з громадами різних міст України на важливі теми місцевого самоврядування. Десята зустріч – із громадою Івано-Франківська за підтримки видання «Курс» про те, які в місті є транспортні проєкти та які виклики, з ними пов’язані.

Ми поспілкувались з представниками комунальних установ та влади про те, як оптимізувати місто для того, аби пересування мешканців в ньому були швидкими, комфортними, доступними, як прогнозують майбутній попит на транспортні послуги містян та гостей, що для міста є пріоритетним, критичним стосовно мобільності, та які транспортні проєкти реалізуються в 2021.

У дискусії взяли участь Петро Шкутяк, заступник міського голови з проєктів та інвестицій Івано–Франківської міської ради, Назарій Рогів, заступник директора Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано–Франківської міської ради, Віталій Голутяк, директор комунального підприємства «Електроавтотранс», та Віктор Загреба, фахівець з транспортної інфраструктури і дорожньої безпеки, голова громадської організації «Vision Zero», радник Міністра інфраструктури України.

Модерувала дискусію лідерка проєктів VoxUkraine Юлія Мінчева.

Подивитись запис дискусії можна за посиланням.

Головні висновки. Ключовим елементом Стратегії сталої мобільності в Івано-Франківську є транспортна стратегія – за останні чотири роки кількість автівок в місті збільшилась, з’явилися затори та проблеми з паркуванням. Для вирішення цих проблем у місті роблять вулиці пішохідними, розбудовують паркувальні простори, розробляють заохочувальні рішення для водіїв, розвивають електротранспорт. 

Стратегія сталої мобільності. Навіщо вона потрібна?

Ще три-чотири роки тому Івано-Франківськ не стикався з такою проблемою як затори, бо не було такої кількості машин на дорогах. Однак зараз затор – це частина життя франківців, бо вулично-дорожня система міста не може «перетравити» таку кількість автомобілів, яка в неї вливається. Про це говорить Віктор Загреба і додає, що відповіддю саме на такі виклики і є Стратегія сталої мобільності.

Ключовим елементом Стратегії є транспортна концепція, яку в місті розробляють спільно з колегами з Німеччини – у 2013 році Франківськ і Дрезден підписали Меморандум про співпрацю в розробці транспортної концепції міста.

«Вони нас вчили, що транспорт треба розглядати як складову з п’яти частин: пішохідний рух, велосипедний транспорт, громадський транспорт, паркування, індивідуальний приватний транспорт. Зараз працюємо над документом, який буде називатися “Програма розвитку громадського транспорту”. Разом з транспортною концепцією міста вони ляжуть в основу плану сталої міської мобільності Івано-Франківська». – говорить Назарій Рогів.

Громадський транспорт – один із пріоритетних напрямків для розвитку. Так, уже активно оновлюється рухомий склад муніципального перевізника КП «Електроавтотранс». Є поступ і в інших напрямках. Міська влада реконструювала низку вулиць та зробила їх пішохідними, працює над концепцією упорядкування паркувального простору, вирішує проблеми пересування містом приватного транспорту. За словами Рогіва, в місті з’явиться система з адаптивними світлофорами, які підлаштовуватимуться під наявний трафік.

Петро Шкутяк додає, що розвиток транспортної мережі є значною частиною проєкту «Безпечне майбутнє» за підтримки Європейського Союзу, який передбачає створення великого дата-центру в Івано-Франківську. «Ми працюємо над концепцією смарт-сіті на основі цього проєкту. Перший напрямок – це безпека, заєднання всіх відеокамер стеження, проте плануємо заєднати також розумні світлофори, перехрестя, освітлення, трекери руху транспорту».

Розвиток мережі комунального транспорту важливий ще й тому, що місто значно збільшилось. До нього приєднали 18 населених пунктів, і ці населені пункти треба інтегрувати в транспортну мережу Івано–Франківська. «Людей стає більше, автомобілів стає більше, потреби для пересування людей стає більше. Проте для нас важливо зробити так, аби Івано-Франківськ залишався містом для життя, де люди знають, що вони не стоять в якихось шалених заторах, а спокійно можуть в місті пересуватися, куди їм потрібно. Це наше бачення». – зауважує Шкутяк.

Паркувальна інспекція та заохочення для водіїв

Великою проблемою для міста є паркування – особливо в центрі. «Не повинен автомобіль бути під міською ратушею і створювати незручності. Навіть просто займати цей простір, який надзвичайно дорогий». – говорить Назарій Рогів. Позиція влади – потрібно звільняти такі простори для містян та гостей міста. 

Але куди подіти автівки? За словами Рогіва, зараз у міськраді працюють над стратегією паркування, концепцією паркувальних просторів, планують ще більше вулиць зробити пішохідними – із зонами для паркування. 

Він відзначає, що франківці неохоче віддають гроші за послуги з паркування – натомість, лишають автівки просто на тротуарі й навіть у подвір’ях чужих багатоквартирних будинків. Тому в місті запрацювала інспекція з паркування.

«Ми плануємо вдосконалити та пришвидшити їхню роботу, видати планшети. Планшет буде сканувати номерний знак, й інспектор з паркування одразу бачитиме, чи справді цю послугу автовласник оплатив, чи ні. Якщо ні, то автоматично складається постанова на нього, вноситься в реєстр адмінправопорушень». – каже Рогів.

У міськраді думають і над таким рішенням–заохоченням для власників авто: оплатив паркування – їдь безкоштовно громадським транспортом.

«Це такий стимул залишити авто і поїхати далі в центральну частину міста тролейбусом, який еко-френдлі і не спричиняє такої шкоди навколишньому середовищу. Відповідно звільнити центральну частину міста від цього захламлення автомобілями».

Ця ініціатива вкладається в концепцію розвитку громадського транспорту в місті. Адже, за словами Віталія Голутяка, завданням концепції є «пересадити» людей з приватних автівок та автобусів на електротранспорт. Для цього потрібен чистий, безпечний, із високою експлуатаційною швидкістю транспорт. У місті вперше за 26 років будують нову тролейбусну лінію, нову підстанцію. Це дозволить збільшити кількість тролейбусних маршрутів. Голутяк зауважує, що це складне та дороге рішення – тому в містах часто обирають відмовитись від електротранспорту та купити нові автобуси. Частка електротранспорту зменшилась і в Івано–Франківську. Проте, на думку Голутяка, транспортне майбутнє міст – саме за електротранспортом. 

Дякуємо за допомогу у підготовці статті стажерам VoxCheck Надії Качмар та Артемові Артемчуку.

Захід організовано в рамках програми Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний