НЕПРАВДА: Німеччина розробляла біологічну зброю в Україні

НЕПРАВДА: Німеччина розробляла біологічну зброю в Україні

29 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1401

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ та користувачі соцмереж поширюють інформацію, ніби Німеччина брала участь у розробці біологічної зброї в Україні. Про це заявив керівник військ протирадіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил рф ігор кирилов. За його словами, проєкти з випробувань біологічної зброї в Україні «були реалізовані в інтересах Центральної медико-санітарної служби Збройних сил Німеччини (Бундесвера)». Особливу увагу фахівці Бундесверу нібито приділяли збуднику конго-кримської лихоманки.

Скриншот допису, який поширюють у фейсбуці

Російські посадовці не вперше поширюють фейки про Німецьку програму з біобезпеки. Ще 10 березня той же ігор кирилов заявляв, ніби з України в Німецький Інститут тропічної медицини Бернарда Нохта передали сотні зразків сироватки крові «винятково слов’янського етносу». На слайдах презентації згадувалася Німецька програма біобезпеки. 

У МЗС Німеччини назвали звинувачення росії безпідставними та абсурдними. Андреа Зассе, речниця МЗС Німеччини на брифінгу 11 березня заявила: «З одного боку, я можу зазначити, що на прохання росії сьогодні вдень відбудеться засідання Ради Безпеки ООН і що росія оголосила, що висуне на ньому звинувачення. На цьому етапі я хотіла б розглянути звинувачення: вони абсолютно безпідставні і, з точки зору Федерального уряду, абсолютно абсурдні. Зокрема заява, що німецькі інститути досліджують біологічну зброю в Україні, явно не відповідає дійсності».

Наприкінці березня постпред рф при женевському відділенні ООН Геннадій Гатило заявив, ніби у ФРН є «воєнно-біологічні програми» в Україні. Він вказав, що їх нібито фінансує Бундесвер. Йдеться, найвірогідніше, саме про Німецьку програму з біобезпеки. 

Німецьку програму з біобезпеки у 2013 році запустило МЗС ФРН. На сайті програми вказано, що її мета — підтримка країн-партнерів в Африці, Центральній Азії та Східній Європі в контролі біоризиків: від зловживання патогенами та токсинами до спалахів пандемій. 

Від 2016 року в рамках цієї програми Інститут мікробіології Бундесверу у Мюнхені співпрацює з Інститутом експериментальної та клінічної ветеринарної медицини у Харкові. На сайті Інститут мікробіології Бундесверу є сторінка з інформацією про «Українсько-німецьку ініціативу з біобезпеки для управління ризиками зоонозів біля зовнішнього кордону ЄС», у рамках якої відбувається співпраця між інститутами. Тут можна знайти інформацію про діяльність за всі роки.

Міноборони Німеччини в коментарі для DW пояснили, що в рамках німецько-української програми проводяться «дослідження про поширення сибірки, бруцельозу, лептоспірозу, африканської чуми свиней» та інших захворювань, які трапляються в природі у тварин і можуть передаватися людині. 

Професор Роман Вельфель (Roman Wölfel), який очолює Інститут мікробіології Бундесверу, у коментарі DW назвав звинувачення росії на адресу України «абсолютно надуманими». Він відвідував лабораторію ветінституту у Харкові і сказав, що там займаються переважно хворобами тварин у сільському господарстві. Участь у цивільному проєкті інституту Бундесверу Вельфель пояснив тим, що у військових є у розпорядженні технічні засоби й методи, які дозволяють швидше реагувати на появу нових джерел захворювань.

Відтак немає жодних підстав стверджувати, ніби Німеччина розробляла в Україні біологічну зброю, немає. 

Так звані «воєнно-біологічні лабораторії» — один із наративів російських дезінформаційних кампаній, спрямованих проти України. Раніше VoxCheck спростосував численні фейки про біолабораторії США в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний