НЕПРАВДА: У Львові військовий загинув від рук «чорних трансплантологів»

НЕПРАВДА: У Львові військовий загинув від рук «чорних трансплантологів»

11 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
336

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі мережі, посилаючись на українські медіа, поширюють інформацію, що у Львові за загадкових обставин помер військовий. Автори допису вказують, що боєць загинув від рук «чорних трансплантологів».

Скриншот допису

Утім, це неправда. Смерть бійця не пов`язана з вилученням органів, імовірною причиною загибелі є травма черепа.

11 липня 2023 року видання «Еспресо.Захід» опублікувало новину під заголовком «У Львові в лікарні за загадкових обставин помер військовий. Родичі підозрюють у причетності медиків». Саме це формулювання могли використати для створення фейку. Проте смерть бійця не є загадковою, у матеріалі вказана причина смерті, загибель не пов`язана з діяльністю «чорних трансплантологів». 

У статті йдеться про те, що військовослужбовець 103-ї окремої бригади ТрО Ярослав Андрушко проходив лікування від алкогольної залежності у Львівському обласному медичному центрі превенції та терапії узалежнень на вул. Кульпарківській. Пізніше за словами родичів його через підозру на інсульт перевели до Лікарні Святого Пантелеймона Першого територіального медичного об’єднання. Однак у лікарні не підтвердили цей діагноз. Натомість в Андрушка виявили гематому і травму черепа та завили, що травма серйозна.

«Лікар Дем’ян Ярославович наголосив на тому, що з такою травмою голови, яку виявили в Ярослава, неможливо прожити більше однієї доби», — повідомили рідні загиблого військового. У висновку судмедексперта вказано, що смерть настала через травму голови від удару тупим предметом».  Цей факт також спростовує тезу про діяльність «чорних трансплантологів». Адже в Україні не проводять операції з трансплантації після біологічної смерті. Цей стан характеризується незворотними змінами в центральній нервовій системі за яких клітини життєво важливих органів відмирають, а будь-які реанімаційні заходи є недієвими. Натомість трансплантацію проводять після констатації смерті мозку, за якого діяльність головного мозку припиняється, а робота роботи серця та дихання підтримується штучно.

Фото висновку судмедексперта 

Мати та брат стверджували, що травми загиблий отримав у медцентрі на вул. Кульпарківській. Вони звернулися з усною заявою до поліції. Родичі повідомили, що 7 липня слідча винесла постанову про відмову визнання потерпілим через відсутність ознак насильницької смерті.

«Еспресо.Захід» звернувся за коментарем до директорки Львівського обласного центру Мирослави Кабанчик. На момент написання статті видання «Еспресо.Захід» не публікувало відповідь директорки.

Рідні військового не говорили про вилучення органів, про це не згадують у висновку судмедекспертизи. Російські медіа масово поширюють фейки про діяльність «чорних трансплантологів» в Україні. Ці твердження зазвичай ґрунтуються на перекручуванні інформації або відвертому спотворенню фактів. Ми неодноразово пояснювали, що донорство органів в Україні є добровільним, а операції з трансплантації оплачує держава. 

У попередньому випуску спростовували фейк, нібито на українському телебаченні розповіли про роботу «чорних трансплантологів».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний