НЕПРАВДА: Угорська влада стягнула всі війська до кордону у лютому 2022 року, аби окупувати західні області України — Андраш Рац

НЕПРАВДА: Угорська влада стягнула всі війська до кордону у лютому 2022 року, аби окупувати західні області України — Андраш Рац

22 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
483

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У своєму відео український блогер Сергій Гула заявив, що угорський експерт Андраш Рац розповів «Європейській правді», що Угорщина заздалегідь знала про вторгнення рф та планувала окупувати захід України в разі успішного вторгнення. За словами блогера, Рац пояснив, що у лютому 2022 року всі угорські війська стягнули до кордону, щоб стежити за подіями в Україні.

Утім, це неправда.

Андрій Рац — угорський експерт, який на момент запису інтерв`ю для «Європейської правди», опублікованому у травні 2023 року, обіймав посаду старшого наукового співробітника німецького аналітичного центру DGAP (Німецьке товариство закордонних справ). У лютому 2022 року він працював в угорському урядовому Центрі стратегічних та безпекових досліджень та впливав на формування угорської безпекової політики.

У інтерв`ю Рац пояснив, що в уряді чинного прем`єр-міністра Угорщини Віктора Орбана не вірили, що путін дійсно може здійснити повномасштабний напад. Проте угорська влада вирішила підготуватись. Саме тому, за словами експерта, до угорсько-українського кордону у лютому 2022 року стягнули війська. 

Рац сказав, що угорські війська, на відміну від російських, не були наступальними, а до кордону спрямували не всі війська, а окремі армійські підрозділи. «Хочу наголосити: тоді ані на мить не йшлося про можливий напад на Україну. Ми взагалі не спрямовували до кордону наступальну техніку. Там не було жодного танка, не було артилерії, не було боєприпасів та логістики постачання, що обов’язкові для будь-якого нападу», — заявив аналітик. 

Він також розповів, що війська стягнули до кордону з трьох причин. По-перше, аби надати гуманітарну допомогу біженцям, які тікали б від війни. По-друге, у разі програшу України угорське командування прогнозувало, що ЗСУ будуть перетинати кордон, аби врятуватися, тому угорські військові повинні будуть роззброїти їх.

До того ж Рац повідомив, що угорська влада передбачала, що російські війська знищать міст Чоп – Захонь, де є один із ключових пунктів перетину кордону. Тому на кордон доставили понтони. Журналісти «Європейської правди» зазначили, що після запису експерт вказав, що військовий аташе України знав про склад сил на кордоні.

Рац також стверджував, що Угорщина не мала наміру окупувати українські території, скориставшись нападом росії. «Але державна система, армія, уряд, угорська держава — я на 100% переконаний, що ніхто з них не готував напад на Україну чи загарбання будь-якої частини української території. Будапешт не готувався і взагалі не вірив, що Росія нападе. Це був “план А”. Але існував також “план Б”, і він був добре пропрацьований», сказав експерт.

22 лютого 2022 року міністр оборони Угорщини Тібор Бенко оголосив про перекидання частини військ до кордону з Україною. Він заявив, що в разі ескалації ситуації в Україні воєнні дії відбуватимуться не лише на сході, а й у напрямку Києва та Закарпаття. Тому солдати мають бути готові до прибуття на кордони біженців і здійснення гуманітарних завдань.

Це рішення ухвалили відповідно до розпорядження прем’єр-міністра Угорщини, щоб не допустити проникнення іноземних збройних формувань на територію країни.

Сергій Гула — український адвокат, на своєму ютуб-каналі він поширює фейки про пандемію COVID-19, вакцинацію, а також виступає проти ЛГБТК-спільноти та розширення їхніх прав, зокрема легалізації одностатевих шлюбів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний