НЕПРАВДА: Україна хоче обладнати БПЛА «Bayraktar» розпилювачами хімічних речовин — міноборони рф

НЕПРАВДА: Україна хоче обладнати БПЛА «Bayraktar» розпилювачами хімічних речовин — міноборони рф

26 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
628

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

31 березня міноборони рф опублікувало документ, в якому українське керівництво нібито звернулося до компанії «Baykar Makina» з вимогою, щоб компанія обладнала безпілотники «Bayraktar» механізмами для розпилення біологічної зброї. Уже 3 вересня російське відомство, посилаючись на цей же документ, заявило, що Київ прагне обладнати безпілотник системою для розпилення хімічних речовин. Представники рф уточнили, що дальність польоту цього безпілотника становить 300 км, тому «нова зброя» може загрожувати росії.

Утім, це неправда. Україна не зверталася до компанії «Baykar Makina» із проханням встановити механізми розпилення хімічних речовин у безпілотниках.

Скриншот документа, який поширило російське міноборони 

Документ, на який посилається міноборони рф, — це запит українського підприємства «Мотор Січ» від 15 грудня 2021 року, надісланий турецькій компанії щодо технічних характеристик БПЛА. У Центрі протидії дезінформації при РНБО пояснили, що такі запити — поширена практика, їх надсилають усі країни, зокрема росія. Для роботи з імпортною технікою українська сторона могла робити різні запити щодо її технічних характеристик, зокрема про наявність механізмів розпилення аерозолів. Але на брифінгу представники міноборони зманіпулювали уривком із запиту. За їхніми словами, Україна хотіла обладнати безпілотник механізмами розпилення. У запиті уточнювали, чи є така система у «Bayraktar», а не просили встановити ці системи.

Дані БПЛА використовують для ведення розвідки, спостереження та вогневого ураження противника. Безпілотники також застосовували для ліквідації лісових пожеж, але тільки щоб виявити джерело займання. Тобто у цій моделі не передбачане встановлення ємностей для води чи інших рідин.

Окрім цього, згідно з Конвенцією про хімічну зброю, яку підписали Туреччина та Україна, розробка, придбання, накопичення та зберігання хімічної зброї заборонена. Документ також вимагає від країн-учасниць знищення усієї хімічної зброї, яка є в їхньому розпорядженні, та знищення своїх потужностей з виробництва хімічної зброї. 

Росія також підписала Конвенцію та могла б скористатися правом «інспекції за викликом». Згідно з ним, будь-яка держава-учасниця, яка сумнівається у дотриманні угоди іншою державою-учасницею, може вимагати провести раптову інспекцію. Утім, попри неодноразові звинувачення України в розробці хімічної зброї, кремль досі не скористався цим правом.

Фейки про те, що Україна планує хімічні чи біологічні атаки, — частина наративу, який з’явився у російських дезінформаційних кампаніях ще до повномасштабного вторгнення. Проте після 24 лютого кількість фейкових повідомлень про «біолабораторії в Україні» чи спроби ЗСУ мінувати склади з хімічними речовинами збільшилася в рази. 

11 березня росія навіть скликала засідання Ради Безпеки ООН, щоб довести, що на території України діють біолабораторії Міноборони США. Однак країни-члени назвали ці звинувачення безпідставними. Верховний представник ООН із питань роззброєння Ізумі Накаміцу заявив, що організація не знає про будь-яку програму біологічної зброї в Україні. Натомість присутні засудили збройну агресію росії та вбивство сотень мирних жителів.

Раніше VoxCheck уже спростовував фейки про створення біолабораторій в Україні та підготовку хімічних провокацій у Сумах та Маріуполі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний