НЕПРАВДА: Україна стала хабом з торгівлі наркотиками у світі

НЕПРАВДА: Україна стала хабом з торгівлі наркотиками у світі

23 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
489

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали продовжують хвилю дискредитації України. Цього разу вони переказують статтю німецького видання Junge Welt, яке повідомило, що Україна нібито стала хабом з торгівлі наркотиками у світі. Автор статті ставить запитання про кінцеву мету «легалізації марихуани» в Україні та змушує читача задуматися, чи не з власного «захоплення» Володимир Зеленський легалізував цю речовину. Підкріплюють свої твердження росіяни звітом Глобальної ініціативи проти транснаціональної організованої злочинності. У ньому організація нібито пише, що на тлі «провалів» українські військові стають легкою «здобиччю» для наркобаронів.

Це — неправда. Організація GITOC не називала у своєму звіті Україну «хабом» з торгівлі наркотиками. Разом із цим Україна легалізувала не рекреаційну марихуану, а медичний канабіс, який майже не містить наркотичної речовини тетрагідроканабінолу.

Скриншот публікації

10 травня 2024 року видання Junge Welt справді опублікувало статтю, у якій зібрало типові кремлівські наративи. Йдеться про українських військових, яким начебто у різні способи відправляють наркотики. Зокрема і медичний канабіс, через який Володимира Зеленського почали критикувати. Автор каже, що і в самого президента є «проблеми» із наркотиками. Також видання перекрутило справжні факти щодо обігу наркотиків в Україні, які зазначають у звіті Глобальної ініціативи проти транснаціональної організованої злочинності (GITOC). Саме медіа Junge Welt є проросійським та не вперше поширює фейки.

Серед усіх звітів на сайті GITOC ми знайшли документ з аналізом обігу синтетичних наркотиків на світовому ринку, опублікований 24 березня 2024 року. Організація пише, що від початку широкомасштабного вторгнення побільшали випадки вживання синтетичних наркотиків, зокрема і серед військових. Однак не лише українських, а й російських, про що забувають сказати кремлівські медіа. 

Автори звіту зазначають, що деякі наркотичні речовини замовляють онлайн та доставляють споживачам поштою. Проте у документі не сказано, що у такий спосіб наркотики відправляють саме військовим Сил оборони. Їх також не називають «легкою здобиччю» для наркобаронів, як про це розповідають росіяни. Раніше ми вже спростовували неправдиві заяви фейкометів, буцімто український уряд «видає» військовим ЗСУ наркотики. 

Також рф активно використовує тактику віддзеркалення, тобто звинувачує Україну в тому, що робить сама. До прикладу, у вже згаданому документі, росія посіла 7 місце у рейтингу країн, які мають найбільший вплив на ринок синтетичних наркотиків. Тоді як України у цьому списку немає. 

Разом із цим у звіті не називають Україну «хабом» з наркоторгівлі. Як зазначено у документі, раніше наркобарони доставляли наркотики з Афганістану до країн ЄС через Одеський порт. Після обмеження його роботи лише невелика кількість героїну надходить на український ринок через рф, а постачання іншими маршрутами припинилося. Йдеться саме про синтетичні наркотики, тоді як про медичний канабіс у статті не згадують.

До того ж у 2024 році в Україні легалізували не рекреаційну марихуану, яка викликає залежність, а ліки на основі медичного канабісу. Основна різниця полягає у тому, що медичний канабіс призначений для лікувальних цілей. Він майже не містить в собі психоактивних речовин, а якщо і має, то дуже низьку частку тетрагідроканабінолу (ТГК). Тобто речовину, яка переважає у звичайному канабісі та впливає на психоемоційний стан людини, внаслідок якого вона відчуває сп’яніння. Медичний канабіс не викликає такого ефекту, як звичайна марихуана та нецікавий для рекреаційного використання. Медичний канабіс ефективний для зменшення больових відчуттів, спазмів, лікування ПТСР тощо. Ліки на основі медичного канабісу виписують людям епілепсією, онкохворим, особам з синдромом Туретта тощо.

У попередніх випусках ми неодноразово спростовували поширені фейки щодо легалізації медичного канабісу в Україні.

Крім того, у Міністерстві охорони здоров’я України наголошують, що обіг та виробництво ліків на основі канабісу буде суворо контролюватися державою. Наприклад, якщо аптеки хочуть виробити такі ліки, то спершу мають отримати ліцензію на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, а потім на цій підставі придбати сировину. Виготовлення та продаж готових препаратів на основі медичного канабісу буде виключно за електронним рецептом. А відпуск лікарських засобів реєструватимуть в електронній системі охорони здоров’я.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний