НЕПРАВДА: В Африці немає пандемії

НЕПРАВДА: В Африці немає пандемії

31 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
292

Перевірка фейків в рамках партнерства з Facebook

У мережі, зокрема на сайті Pravda.red, поширюють конспірологічні тези про те, що 

  • в Африці немає пандемії, 
  • Омікрон запустили навмисно для запуску постійної ревакцинації та послаблення імунітету серед населення, 
  • після вакцинації люди раптово падають та помирають, зокрема спортсмени та політики.

Утім, наведені тези — неправдиві. Далі спростовуємо їх.

Pravda.red — інтернет-видання, засноване у 2021 році, яке поширює неправдиві новини, конспірологічні теорії та відео, що містять недостовірну інформацію про пандемію, вакцинацію, карантинні заходи та законодавчі зміни. На сайті можна знайти посилання на відео прихильників руху антивакцинаторів — Віктора Вікарчука, Остапа Стахіва, Лідії Гончаренко, неправдиві тези яких ми також спростовували раніше. Із інформацією про них та інших ковід-дисидентів можна ознайомитися в статті, присвяченій річниці інфодемії.

Хибна теза 1. «Вакцинний тиск» відбувається лише в Європі та Америці, а в Африці епідемії немає, щеплено лише 5% населення.

Станом на 14 січня 10% населення Африки пройшло первинний вакцинальний комплекс, 5% — щеплені частково. До прикладу, в ЄС дані показники сягають 70% та 3%, в США — 63% та 12% відповідно. 

Однак це не означає, що на континенті немає пандемії коронавірусу. Так, у Тунісі та Марокко станом на січень 2022 року спостерігається новий приріст захворюваності, у Сан-Томе і Прінсіпі та Малі нещодавно було подолано пікові значення з початку пандемії. Також варто пам’ятати, що через обмежене тестування кількість підтверджених випадків нижча за справжню кількість інфекцій.

Щоденний середній показник за 7 днів виявлених випадків COVID-19 у Тунісі, Марокко, Сан-Томе і Принсіпі та Малі

Загалом за період пандемії в Африці зафіксовано понад 10 млн випадків COVID-19 в противагу понад 360 млн випадків у всьому світі. Така незначна частка зафіксованих у Африці випадків у порівнянні із загальносвітовими зумовлена малою кількістю проведених тестів на коронавірус. За оцінками ВООЗ, 6 із 7 випадків зараження COVID-19 в Африці залишаються непоміченими. Для порівняння: на всьому африканському континенті станом на 10 жовтня було проведено понад 70 млн тестів з початку пандемії — це незначна частка, зважаючи на 1,3 млн населення континенту. У Великій Британії, де кількість населення складає менше 10% від африканського, було проведено понад 280 млн тестів, а США, населення яких складає близько третини від африканського, провели понад 550 млн тестів. 

Хибна теза 2. Омікрон потрібен для того, щоб запустити процес безперервної вакцинації та остаточно вбити імунітет людини

Немає підстав стверджувати, що Омікрон хтось «запустив», маючи при цьому зловмисні цілі. Штам Омікрон (B.1.1.529) виявили в Південно-Африканській Республіці. Вперше ВООЗ отримала інформацію про нього 24 листопада, а перший підтверджений випадок захворювання — 9 листопада. Його основні відмінності від інших штамів — швидкість розповсюдження та здатність ухилятися від імунного захисту — що збільшують ризики повторного зараження.

Наразі відомо, що ефективність первинного вакцинального комплексу проти COVID-19 у запобіганні інфікуванні та серйозному перебігу хвороби зменшуєтьсяРевакцинацію — або ж введення бустерної дози — проводять задля підтримання імунітету.

Задача вакцини полягає в тому, щоб викликати в людському організмі імунну відповідь на інфекцію, стимулювати вироблення Т-лімфоцитів та антитіл. Тобто, вона не вбиває імунітет, а навпаки — формує його. Після того, як зімітовану інфекцію подолано, в організмі залишається запас Т- та В-лімфоцитів, своєрідна «пам’ять», яка дозволяє боротися зі збудником в майбутньому. Негативний вплив вакцини на імунітет також спростовували незалежні фактчекери з АР

За попередніми дослідженнями компаній Pfizer та BioNTech, для нейтралізації Омікрону потрібно пройти первинний комплекс вакцинації (дві дози) та отримати бустерну дозу (мова про вакцину виробництва Pfizer-BioNTech). Тобто, наразі є потреба в лише одній бустерній дозі. Дослідження щодо ефективності у протидії новому штаму іншої мРНК вакцини від компанії Moderna ще проводять, орієнтовно результати будуть оприлюднені в березні. 

85% ефективності від госпіталізації проти Омікрону демонструє і одна бустерна доза векторної вакцини Janssen від Johnson & Johnson. Оскільки її первинний вакцинальний комплекс передбачає одну дозу, для захисту від Омікрону потрібно дві дози вакцини Janssen.

Що стосується інактивованої вакцини CoronaVac від компанії Sinovac, то її ефективність менша. За оцінками вчених, для досягнення необхідного рівня захисту від нового штаму вірусу потрібно дві додаткові дози до двох попередніх. Тобто, потенційно від Омікрону можуть захистити чотири дози вакцини CoronaVak. Або розглядається також варіант застосування однієї бустерної дози від Pfizer-BioNTech.

Більше про різні типи вакцин та їх особливості можна прочитати в матеріалі «Вакцини проти COVID-19: коротко і по суті».

Також ми вже спростовували подібну тезу про потребу в шести дозах вакцини для захисту від Омікрону. 

Хибна теза 3. Вакциновані люди падають і гинуть у всіх на очах — у людних місцях, під час змагань та виступів.

У якості доказів до статті прикріплено відео — нарізка коротких кадрів із різних місць: футбольного та баскетбольного матчів, тенісного корту, пресконференції. На них люди раптово втрачають свідомість, нібито від наслідків вакцинації. Однак, це не так. 

Скриншоти з відео

На скриншоті зліва — Таня Еріхсен, керівниця відділу фармакологічного нагляду Державної служби з лікарських засобів Данії, яка раптово втратила свідомість посеред пресконференції. Подія сталася в квітні 2021 року на заході, присвяченому вакцині AstraZeneca. Незалежні фактчекери TjekDet та Reuters повідомили, що падіння не було викликано вакциною, оскільки на той момент Таня Еріхсен не була вакцинована від коронавірусу. 

На скриншоті справа — Джек Дрейпер, британський тенісист, який влітку 2021 року під час гри з казахом Михайлом Кукушкіним впав, намагаючись відбити подачу. Причинами цього стала аномальна спека та перенесений нещодавно коронавірус, після якого спортсмен ще повністю не відновився. 

Раніше ми вже спростовували зв’язок між вакцинацією проти COVID-19 та випадками смертей серед спортсменів

Частину тез зі статті ми вже спростовували в інших матеріалах. Нагадуємо, що:

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний