НЕПРАВДА: Заява до Ради Європи підтверджує, що Зеленський запроваджує диктатуру перед 21 травня

НЕПРАВДА: Заява до Ради Європи підтверджує, що Зеленський запроваджує диктатуру перед 21 травня

17 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
1820

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що перед 21 травня 2024 року Президент Зеленський нібито переходить від диктатури де-факто до диктатури де-юре. Такий висновок пропагандисти роблять із поданої Україною до Ради Європи заяви про частковий відступ від дотримання Європейської Конвенції про захист прав і свобод людини. У дописах перераховують обмеження, які буцімто відтепер будуть застосовуватися в Україні.

Це неправда. Згадані у заяві обмеження передбачені українським законодавством і були введені через воєнний стан після повномасштабного вторгнення росії. У новій заяві навпаки зменшено перелік статей, за якими здійснено відступ від конвенції.

Скриншот допису 

4 квітня 2024 року Україна дійсно подала заяву до Ради Європи про частковий відступ від дотримання Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У заяві йдеться, що у зв’язку з військовою агресією рф на період воєнного стану деякі права і свободи людини, передбачені Конституцією України, можуть бути тимчасово обмежені. 

У заяві України надано перелік обмежень та заходів, що на час воєнного стану можуть бути запроваджені у країні. Серед вказаних обмежень є, наприклад, відхід від права на повагу до приватного та сімейного життя, проведення зборів, мітингів та страйків, запровадження комендантської години чи огляду речей.

У заяві міститься посилання на обмеження, зазначені у Законі України «Про правовий режим воєнного стану». Під час воєнного стану може бути тимчасово обмежено деякі конституційні права і свободи людини та громадянина. Такі обмеження для громадян і розширення повноважень органів влади та військових адміністрацій є необхідними для відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки. Наприклад, під час воєнного стану може бути обмежено свободу пересування, проведення масових заходів, недоторканність житла тощо. Відповідно, згадані у заяві заходи та обмеження передбачені українським законодавством та його не порушують, тому вести мову про запровадження диктатури недоречно. 

Раніше Україна вже зверталася до Ради Європи з такою заявою у 2015 році через те, що не могла гарантувати повне дотримання прав людини на території проведення АТО. Відтоді держава регулярно уточнює список обмежень. У лютому 2022 року Україна також подавала відповідний документ. Заява від 4 квітня 2024 року ― вже двадцята з 2015 року ― оновлює перелік обмежень, поданих після запровадження воєнного стану у 2022 році. У цій уточненій інформації не збільшено, а навпаки зменшено перелік статей, за якими здійснено відступ.  

До того ж пропагандисти подають інформацію про вже діючі з 2022 обмеження некоректно. Наприклад, у дописі зазначається, що відтепер буде обмежене право на підприємництво, з чого може здатися, що в Україні заборонять вести бізнесову діяльність та отримувати від неї прибуток. Насправді це обмеження прописується у заяві через те, що під час війни держава застерігає за собою право використовувати потенціал і трудові ресурси підприємств для потреб оборони та для цього вносити зміни у режим їх роботи.

Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод дає державам-членам право заявити про аргументоване відхилення від виконання окремих її положень у надзвичайних ситуаціях. Щобільше, Україна не єдина країна, що подавала подібні заяви. Наприклад, про відхилення заявляли Вірменія і Азербайджан під час Другої карабаської війни у 2020 році. Албанія, Естонія, Латвія та Північна Македонія вводили подібні обмеження під час пандемії COVID-19, а Туреччина ― у березні 2023 року у зв’язку з потужними землетрусами.    

Росіяни зазначають, що Офіс Президента, запроваджуючи подібні обмеження, прагне «легітимізувати» статус Президента та Верховної Ради після закінчення строку їх повноважень. 20 травня 2024 року дійсно спливає рівно пʼять років з моменту, як Володимир Зеленський став президентом України ― інавгурація відбулася 20 травня 2019 року. А, отже, пропагандисти просувають тезу про те, що з 21 травня Зеленський нібито стане нелегітимним. Утім, проведення виборів в умовах воєнного стану прямо заборонено статтею 19 закону «Про правовий режим воєнного стану». Відповідно до статті 10 цього ж закону, під час дії воєнного стану повноваження Президента України та Верховної Ради не можуть бути припинені. Ця норма обумовлена міркуваннями безпеки ― під час війни необхідно, щоб державний апарат функціонував безперервно. 

Російські наративи направлені на те, щоб звинуватити Україну в тому, що скоює сама рф. Так, пропагандисти заявляють, що в Україні обмежують права громадян та не проводяться вибори, а тому вона не є демократію. Утім, за даними Democracy Index від The Economist, у 2023 році Україна посіла 91 місце у світі за рівнем розвитку демократії, а росія опинилась на 144 зі 167 досліджуваних країн. При обчисленні враховувалися такі індикатори як виборчий процес і плюралізм, функціонування уряду, політична участь, політична культура та громадянські права. Україну віднесли до категорії «гібридних режимів» із зауваженням, що держава втрачає бали через запроваджені обмеження воєнного стану та скасування виборів у 2024 році. Водночас у звіті визнали, що під час повномасштабної війни неможливо гарантувати демократичну та справедливу процедуру проведення виборів. Росія ж, за оцінками аналітиків, скотилася до диктатури та придушила усі форми опозиції. 

Фіктивні президентські вибори в росії, що відбулися у березні 2024 року, визнали недемократичними більшість країн світу, включно зі Сполученими Штатами, Канадою та державами ЄС. Більшість західних країн бойкотували інавгурацію путіна. Привітали з «переобранням» на п’ятий термін президента рф переважно лідери держав з тоталітарними або авторитарними режимами, зокрема Північна Корея, Китай, Узбекистан, Таджикистан, Білорусь, а також ті лідери країн Латинської Америки, які виступають проти США — Венесуели, Куби, Болівії, Гондурасу та Нікарагуа.

Росії вигідне розкручування наративу про нелегітимність української влади. Раніше ми вже спростовували фейки російських пропагандистів про те, що Зеленський втратить легітимність після травня 2024 року, і спеціально продовжує воєнний стан, щоб не проводити президентські вибори.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний