Уривок із книги «Відбій повітряної тривоги»

Уривок із книги «Відбій повітряної тривоги»

Photo: ua.depositphotos.com / Talaj
20 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
2061

Артщоденник «Відбій повітряної тривоги» – це книга про перші місяці повномасштабного вторгнення. Про напругу січня 2022 року, перші дні вторгнення, черги біля військкоматів, коридори і укриття, евакуацію, волонтертво, тих, хто поїхав і тих, хто залишився. Чорнобаївку, Бородянку, Краматорськ, Маріуполь, Харків. Це історії, що охоплюють період з 19 січня до 30 серпня.

Лаконічні тексти Анастасії Нікуліної про те, що було на думці у багатьох, що обговорювали на вулицях і в соцмережах. Ілюстрації Олександра Грехова про спільну біль і радість. Деякі з них публікувались, деякі були створені спеціально для цього видання. Книга видана двома мовами – українською та англійською.

19.01.22

Українську землю притрушує сніжком, на сніданок–учорашні пампухи, на вулицях лунає: «Христос хрещається», — і у відповідь на те: «У річці Йордан». Сьогодні Водохреща—одне з найбільших свят православних християн. І поки віряни, дотримуючись традицій, пірнають в ополонки, світом шириться напруга. 

У Литві заявили про загрозу нападу з Білорусі, Америка непокоїться, що там-таки може розміщуватися ядерна зброя. З’являється інформація про підготовку озброєної провокації на Донбасі: російські окупаційні війська можуть обстріляти людей, які зберуться на водоймі поблизу Донецька, щоб видати це за напад українських військових та звинуватити ЗСУ в ескалації. 

Ми ж тривожно гадаємо: нападе путін чи не нападе.

22.01.22

У Києві вшановують пам’ять активістів і перших жертв Майдану 2014-го: вірменина Сергія Нігояна та білоруса Михайла Жизневського. Спогади тих подій моторошно резонують із заявою ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова: нині ймовірність повномасштабного вторгнення росії на територію України вища, ніж це було вісім років тому. 

Світ реагує на це по-різному: Америка надсилає майже 100 тонн летальної зброї, а Німеччина зосередилася на медичній допомозі. 

На Донбасі вже добу зберігається затишшя, проте ми відчуваємо: це перед бурею. Хочеться з головою загорнутись у плівку з пухирцями й лускати, лускати, лускати їх, поки не стане хоч трішечки спокійніше.

14.02.22

Закохані пари гріються в палких обіймах. У Валентинів день вони, як і завжди, заповнюють собою всі вулиці, заклади й соцмережі. А в літературному світі люди продовжують виявляти свою приязнь книгою, підтримуючи традицію Дня книгодарування. 

На росії теж несеться чергова хвиля зізнань у любові — до «братнього народу», як вони нас називають. У веселому передчутті того, як радо їх зустрінуть «стражденні люди, що втомилися від гніту неонацистів», росіяни малюють собі картинку, яка до смішного нагадує романтизоване ідеальне побачення: оберемки квітів, схвильовані усмішки, гарячі обійми, щемкі слова.

Але якщо зізнаватися в любові — то тільки такій, щоб до смерті! У нас подарунки готові. Чекаємо, «любі»!

16.02.22

«З метою посилення консолідації українського суспільства, зміцнення його стійкості в умовах зростання гібридних загроз, інформаційно-пропагандистського, морально-психологічного тиску на суспільну свідомість постановляю… оголосити 16 лютого 2022 року Днем єднання», — звучить в указі Президента Зеленського. 

Але й без його постанови сьогодні ми відчуваємо потужне єднання. Навколо спільних цінностей та цілей, успіхів та тривог, мрій про мирне небо. 

Безперечно, нас єднає й ненависть до ворога, який катує нашу країну. Катує навіть не вісім, не кількадесят, а сотні років! Але як компенсація цієї жахливої емоції виникає й інша, прекрасна, — усвідомлена любов. До кожного українця, до своєї землі, до історії й геніальних пращурів. 

І що більша ненависть, то потужніша сила цієї любові.

19.02.22

Терпець нашого Президента уривається — Володимир Зеленський переходить від дипломатичних прохань до вимог. 

А все тому, що 5 грудня 1994 року Україна відмовилася від третього у світі ядерного потенціалу в обмін на гарантії безпеки, уклавши Будапештський меморандум із росією, Великою Британією та США. Однак анексія Криму й окупація сходу України у 2014-му, а зараз реальна загроза повномасштабного наступу підтверджують: усі ці договори не працюють! 

У своїй передвиборчій кампанії 2019 року Володимир Зеленський обіцяв народу України звернутися до гарантів укладеного меморандуму та партнерів ЄС із проханням підтримати нас. А вже сьогодні, під час виступу на Мюнхенській конференції, Президент повстав проти несправедливості: «Якщо збори [держав — гарантів Будапештського меморандуму] знову не відбудуться або за їх результатами не буде гарантій безпеки для нашої держави, Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року були поставлені під сумнів».

24.02.22

Близької пʼятої ранку Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Маріуполь, Бердянськ і Краматорськ прокинулися від вибухів. Прокинулася вся країна. 

Гул літаків, свист ракет, моторошні звуки прильотів, двигтіння стін та вікон. Усе це пробирало до кісток. 

Ми нашвидкуруч одягали дітей, допомагали зібратися старшим. В одній руці тримаючи тривожну валізку чи просто торбу, в яку похапцем поскидали документи, воду та ліки, а в іншій — телефон, що гарячково набирав номери рідних та друзів: «росія таки напала на нас. Почалася війна». 

Жорстокі російські снаряди закінчують свою траєкторію руху не лише на стратегічних об’єктах — вони руйнують будинки мирного населення. Вони видирають життя прямісінько з теплої оселі, завалюючи камінням, вириваючи серце, випалюючи сліди. 

Усе тому, що сьогодні о 5:30 президент рф володимир путін заявив про початок «спеціальної військової операції на Донбасі». І майже одразу з моря та суші, із півночі, півдня та сходу на територію України полетіли балістичні та крилаті ракети. 

Від війни прокинувся весь світ. Проте не росіяни — вони продовжують спати. І повторювати, що від них нічого не залежить.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний