Вдосконалення Митних Процедур Спільними Зусиллями З ЄС | VoxUkraine

Вдосконалення Митних Процедур Спільними Зусиллями З ЄС

Photo: Одеський морський порт. Фото: wikimapia.org
18 Лютого 2015
FacebookTwitterTelegram
1638

Люк Ванкраен запропонував дешевий спосіб подолання корупції на митницях шляхом створення спільного прикордонного контролю з ЄС. Це призведе до підвищення доходів бюджету України, а отже, зменшить потребу в зовнішній фінансовій допомозі.

Найбільш важливим джерелом державних доходів для України є податок на додану вартість з імпортних товарів. Наразі це приносить дохід майже в 6 мільярдів євро на рік (таблиця 1). Ця сума може збільшитись, якщо Україні вдасться знизити рівень надзвичайно прибуткової контрабанди.

Таблиця 1. Дохід Державного бюджету України від імпорту

Мільярдів гривень % від доходів
2014 2015 2014 2015
ПДВ на імпортні товари 107.2 126.4 30.2 26.8
Акциз на імпортні товари 16.9 23.5 4.8 5.0
Імпортне мито 12.4 31.5 3.5 6.7

 В 2013 році міжнародний журналістський проект з розслідування організованої злочинності та корупції (OCCRP) оцінив щорічні втрати податкових надходжень до бюджету України, спричинені контрабандою лише в Одеському порту, в 2,5 мільярдів доларів. В жовтні 2014 року президент Порошенко вирушив до Одеси і заявив, що його помічники не знайшли на ринку жодного товару з належними митними документами. В січні 2015 президент Європейської Бізнес Асоціації (ЄБA) поскаржився, що після Майдану імпортерам доводиться давати хабарі митникам замість сплати імпортного мита для того, щоб залишатись конкурентоспроможними на ринку. Це свідчить про існування структурної проблеми, що спричиняє втрату доходів України та створює несприятливі умови для чесних компаній.

На конференції донорів Україна могла б попросити не фінансової допомоги, а фізичної допомоги у зборі імпортного мита та ПДВ. Перевагою такої допомоги є те, що її, на відміну від грошового кредиту, не потрібно повертати. Крім того, це зробить український ринок більш чесним. Для ЄС надання такої допомоги було б відносно дешевим, проте вона значно збільшила б бюджет України.

Україна може попросити про злиття всіх український прикордонних постів з постами ЄС для утворення великого спільного кордону.

Одним лише таким кроком Україна зекономить на інфраструктурних витратах. Митники ЄС спільно з українськими колегами перевірятимуть вантажі та фіксуватимуть в єдиній базі даних всі товари, доставлені до України з ЄС. Якщо митники ЄС доведуть причетність когось із українських митників до шахрайства, то його або її необхідно буде звільнити. Провозити контрабанду стане набагато складніше. Компанії та окремі люди, піймані на контрабанді, сплачуватимуть високі штрафи. Контрабандисти, що везуть товари з ЄС в Україну, мають бути покарані не тільки в Україні, а й у ЄС. Багато людей, що організовують перевезення контрабанди, не хотіли б потрапити до чорного списку в ЄС.

Ця стратегія, очевидно, не включає в себе порти, що залишаються найбільшим джерелом імпорту, але з ними можна працювати за аналогічною схемою. Наприклад, митники з портів Роттердама і Антверпена могли б тимчасово попрацювати на митниці в Одесі та організувати спільні операції в Одеському порту. Митні процедури Маріуполя могли б здійснюватися спільно з портами в Гамбурзі і Бремерхафені. Митники ЄС дуже досвідчені, і навряд чи їх можна обдурити на 2 мільярди євро. Оскільки рух товарів у названих портах ЄС принаймні в 20 разів більший за український, це б не створило значного навантаження на їхню роботу. Крім того, українські митники могли б отримати досвід роботи в портах ЄС, замінивши митників з ЄС, які працюватимуть в Україні в рамках програми обміну.

Якщо частину від збільшених митних доходів витратити на підвищення заробітної плати митникам, це призведе до подальшого зниження рівня корупції на кордоні. Спільні зусилля допоможуть українським митниками пройти той етап, коли вони надають перевагу сьогоднішнім хабарам замість обіцянок вищої зарплати в майбутньому за умови збільшення державного доходу.

Якщо митні процедури проводитимуться спільно з митниками ЄС, український бюджет отримає щонайменше 2 мільярди євро додаткових надходжень від ПДВ на імпорт, що співставно із втратами в Одеському порту, оціненими OCCRP. ЄС вже надає Україні інформацію, що сприяє боротьбі з шахрайством, але, очевидно, спільний митний огляд приніс би набагато більше користі. Крім збільшення доходу України, це також створить більш справедливі ринкові умови, унеможлививши нечесні переваги одних компаній над іншими.

Зменшивши обсяги шахрайства на кордоні, Україна зможе збільшити доходи не тільки від ПДВ на імпорт, але й від імпортного мита.

Правильно організувавши роботу на митницях, можна отримати значний додаткових дохід, який наразі Україна втрачає. Отримати таку допомогу від ЄС на конференції донорів не дуже складно, оскільки це майже не потребує додаткових коштів, натомість створюючи стабільні джерела додаткових доходів для України.

Автори
  • Люк Ванкраен, приватний підприємець,випускник Бостонського університету

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний