Велика дискусія на VoxUkraine: Експортно-кредитне агентство | VoxUkraine

Велика дискусія на VoxUkraine: Експортно-кредитне агентство

26 Квітня 2017
FacebookTwitterTelegram
1787

Експортно-кредитно агентство (ЕКА) – може стати одним із ключових елементів системи сприяння експорту за умови, що воно паралельно не стане джерелом додаткових ризиків: фіскальних, фінансових, корупційних тощо.

До закону, який був прийнятий наприкінці 2016 року, насправді досить багато питань, які вже піднімались в одному з випусків Індексу реформ. Ключові питання – (1) виведення новоствореної Державної установи з підтримки експорту зі сфери дії законів, які регулюють усі інші фінансові та страхові установи на ринку Україні, (2) досить специфічна структура органів управління установою та (3) вибірковий характер підтримки – вона надається лише кільком секторам економіки. Окреме питання – відповідність положень закону міжнародним зобов’язанням України.

У поточному вигляді закон створює додаткові бюджетні зобов’язання, а отже, ризики, які не може не враховувати МВФ у роботі з країною.

Цікаво, що захист нового закону про створення експортно-кредитного агентства супроводжується маніпулятивною інфорграфікою. Зокрема, в даних щодо діяльності ЕКА Канади “Export Development Canada” стоїть: +570 тис робочих місць у 2013 році, що, очевидно, має свідчити про зростання кількості робочих місць у Канаді на понад 0,5 млн завдяки ЕКА. І це при тому, що населення Канади складає близько 32 млн, а отже такий приріст робочих місць виглядає дивно. Насправді у звіті агенції йдеться про допомогу у збереженні такої кількості робочих місць, а не про їх приріст. Інша цікава цифра – це +17% експорту щороку. Здається, що завдяки ЕКА експорт Канади зростає такими темпами. Насправді, за даними самої агенції, експорт Канади зріс на 3,2% у 2013 році (це рік, на який є посилання в інфографіці).

Наведення показників результативності Euler Hermes як аргументу на користь створення Державної установи з підтримки експорту також викликає подив, бо Euler Hermes – це приватна компанія, яка вже понад сотню років надає послуги страхування кредитів по всьому світу. В середині минулого сторіччя ця компанія, разом із відомою аудиторською фірмою PWC, була обрана Урядом Німеччини надавачем послуг гарантування експортних кредитів від імені німецького уряду. Але це лише один із аспектів діяльності компанії, що робить порівняння бізнес-моделей Euler Hermes та новоствореної державної ЕКА в Україні некоректним.

 Повна версія статті знаходиться за посиланням

Головне фото: scanrail / depositphotos.com

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі