До 256 раунду Індексу реформ з 13 по 26 січня увійшло 6 регуляцій, чотири з яких реформують напрямок «Людський капітал». Дві інші — змінюють правила гри у бізнеc-середовищі — це оновлена програма мінерально-сировинної бази до 2030 р. та новий закон про державне регулювання захисту рослин. Саме ці регуляції отримали найвищі оцінки експертів. Загальна оцінка Індексу — +0,3 бали. Попередні два випуски оцінка становила +1 бал.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання
Оновлена Програма розвитку надр, +2 бали
Закон 4154-IX оновлює Загальнодержавну програму розвитку мінерально-сировинної бази України до 2030 року, яку було затверджено ще у 2011 році. Оновлена програма є одним із фундаментів відновлення України за програмою Ukraine Facility.
Закон вводить поділ корисних копалин на стратегічно (ті, які мають ключове значення для розвитку економіки країни) та критично важливі (які, важливі для розвитку країни та є дефіцитними). Перелік таких копалин та ділянок їх видобування буде затверджувати Кабмін. Отримати дозвіл на їх видобування можна буде на аукціонах. Участь у них можуть брати українці, громадяни та резиденти країн-членів Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) та країн, з якими Україна має угоду про співпрацю в сфері корисних копалин (країни ЄС, США), та підприємства з України, країни-члена ОЕСР чи держав-партнерів, де істотну частку має Україна або держава-партнер, юридичні особи з України або партнерських країн або ті, де кінцевими власниками є громадяни України чи резиденти партнерських країн.
Також створять цільовий державний фонд, який фінансуватиме заходи з відновлення та нарощування мінеральних ресурсів (зокрема, пошук або дорозвідку перспективних родовищ). Кошти до фонду планують збирати від продажу дозволів на видобуток та податків за користування надрами загальнодержавного значення.
Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Коментар експерта
Роман Ніцович, DiXi Group
«Держава потребує визначення вектора, як забезпечувати потреби економіки в мінеральних ресурсах. Якщо раніше акцент робився на енергоносіях, зокрема нафті та газі, то тепер політика зосереджується на корисних копалинах стратегічного та критичного значення.
Власне, оновлена програма розвитку мінерально-сировинної бази надає дефініції, а також порядок визначення та затвердження переліку ділянок надр, які надаватимуться у користування через е-аукціони або конкурси на укладення угод про розподіл продукції. Важливим акцентом є зафіксоване надання переваги інвесторам з держав ОЕСР, а також з інших держав, з якими Україною укладено меморандуми/угоди про партнерства.
Також передбачено чіткі механізми державного фінансування геологорозвідувальних робіт, що матимуть результатом збільшення розвіданих покладів мінеральних ресурсів. Зокрема 34% прогнозного фінансування з державного бюджету передбачено на забезпечення приросту ресурсів і запасів саме металічних корисних копалин.
Прийняття закону є одним із індикаторів виконання Плану України для Ukraine Facility».
Закон про державне регулювання сфери захисту рослин, +1,5 бали
Євроінтеграційний закон про державне регулювання захисту рослин адаптовує до європейських стандартів українське законодавство. Рослини, призначені для продажу чи іншої комерційної діяльності, з визначеного законом переліку, можна буде перевозити Україною лише з паспортом, який підтверджує відсутність в рослинах шкідників. Їх за результатами перевірки рослин видаватимуть фітосанітарні інспектори чи професійні оператори, які мають повноваження на їх видачу.
Документ вводить нові механізми контролю за обігом засобів для захисту рослин. Кожен препарат маркуватимуть унікальним кодом, аби можна було відстежити, де він був зроблений, як його використовували, як утилізували тару від нього. Розміщувати та реалізовувати на ринку такі речовини, навчати безпечному поводженню з ними та перевіряти обладнання, на якому їх застосовуватимуть, зможуть спеціалісти, включені до Державного реєстру осіб, які мають право здійснювати діяльність у сфері захисту рослин із поводження із засобами захисту рослин. До Реєстру включатимуть осіб, діяльність яких безпосередньо пов’язана з організацією робіт із зберігання чи застосування засобів захисту за наявності свідоцтва про проходження навчання.
Також буде створений реєстр професійних операторів, діяльність яких пов’язана з обігом рослин, та реєстр лабораторій у сфері захисту рослин.
Коментар експертки
Ганна Каширіна, координаторка Комітету захисту рослин УКАБ
«Закон України №4147-IX впроваджує комплексні зміни, спрямовані на вдосконалення фітосанітарного контролю та обігу засобів захисту рослин (ЗЗР) відповідно до європейських стандартів. Закон набирає чинності через три роки з дня опублікування, за винятком окремих положень, які почнуть діяти відразу після його офіційного опублікування.
Ключові положення Закону включають:
- Запровадження європейської моделі простежуваності обігу рослин, продуктів рослинного походження та засобів захисту рослин (ЗЗР) на всіх етапах: від ввезення на митну територію України до використання агровиробниками.
- Посилення контролю за обігом та використанням ЗЗР, зокрема через обов’язкове навчання щодо безпечного поводження з ЗЗР, запровадження системи завчасного сповіщення про їх застосування, обов’язковий технічний огляд обладнання для їх використання, а також облік та звітність щодо використання ЗЗР.
- Делегування приватним суб’єктам господарювання повноважень на видачу паспортів рослин, маркування пакувального матеріалу, проведення навчання з поводження із ЗЗР та технічного огляду обладнання, що сприятиме підвищенню ефективності процедур.
- Впровадження ризик-орієнтованого підходу до державного контролю у сфері захисту рослин, що дозволить оптимізувати ресурси та зосередитися на найбільш критичних аспектах фітосанітарної безпеки.
Очікується, що реалізація цих нововведень підвищить ефективність фітосанітарного контролю, забезпечить безпечне поводження з ЗЗР, сприятиме гармонізації українського законодавства з європейськими нормами та покращить конкурентоспроможність вітчизняної аграрної продукції на міжнародних ринках».
Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5
Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами
Державне управління | 0,0 |
Державні фінанси | 0,0 |
Монетарна політика | 0,5 |
Бізнес середовище | +1,0 |
Закон про державне регулювання сфери захисту рослин | +1,5 |
Закон про оновлення Програми мінерально-сировинної бази | +2,0 |
Енергетика | 0,0 |
Людський капітал | +1,0 |
Порядок забезпечення військових адаптивним одягом та засобами особистої гігієни при пораненні | +1,0 |
Новий порядок здійснення моніторингу біологічного та ландшафтного різноманіття | +1,0 |
Оновлено Положення про сертифікацію педагогічних працівників | +1,0 |
Порядок здійснення державного моніторингу у сферах питної води та питного водопостачання, водовідведення | +1,0 |
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний