Бюджет 2015, Підтримка АПК та Корупція | VoxUkraine

Бюджет 2015, Підтримка АПК та Корупція

Photo: Клод Оскар Моне "Meules, effet de neige, le matin" (з фр. Копиця сіна, сніжний ефект, ранок)
23 Січня 2015
FacebookTwitterTelegram
2312

В 2015 році сільське господарство отримає найменшу бюджетну підтримку за останні 10 років. Проте в цілому це не матиме негативного впливу на сектор та дасть можливість зменшити корупцію.

Обсяг державної підтримки сільгоспвиробників в Україні доволі суттєвий. За оцінками ОЕСР[1], за 2010-12 рр. державна підтримка сільського господарства України дорівнювала 1,62% ВВП, в той час як сільгоспвиробники країн ОЕСР отримали в середньому лише 0,34%.

Бюджетна підтримка у вигляді виробничих субсидій (доплати на голову, на тону, компенсація відсоткових ставок та витрат на с/г техніку тощо) та субсидій загального призначення (на інфраструктуру, освіту, санітарний та фітосанітарний контроль тощо) складають лише незначну частку всієї державної підтримки сільського господарства України; основну підтримку сільгоспвиробники отримують у вигляді податкових пільг (див. Рисунок 1).

Головною проблемою фінансування різноманітних програм підтримки АПК та сільських територій в Україні. Традиційні 40-50%-ві «відкати» при отриманні бюджетних субсидій, складність та непрозорість вимог до заявників, непрозора та сумнівна діяльність державних структур, що знаходяться в управлінні Міністерства аграрної політики та продовольства (Аграрний фонд, Хлібінвестбуд, ДПЗКУ)[2], – зробили бюджетні субсидії та програми недоступними для переважної більшості виробників[3], а діяльність державних підприємств стала вкрай збитковою для держави[4]. Таким чином можна стверджувати, що  бюджетна підтримка в цілому не могла суттєво впливати на розвиток сільського господарства, оскільки значна частина субсидій просто не доходила до виробників. Податкові ж пільги отримують всі без винятку виробники (хто має право на такі пільги); втручання держслужбовця при цьому мінімальне[5].

На 2015 рік в бюджеті країни майже не передбачене фінансування виробничих субсидій, за винятком фінансування діяльності Аграрного фонду. Зважаючи на вищесказане, це не матиме відчутного впливу на сільське господарство України та дасть можливість викорінити корупцію за рахунок докорінного реформування системи державної підтримки АПК. Сільгоспвиробники ж продовжуватимуть отримувати податкові пільги до 1 січня 2018 року (згідно тексту Коаліційної угоди).

Рисунок 1. Державна підтримка сільського господарства в Україні, в млн. доларах США

Niv-ukr

Джерело: 2004-12 роки – OECD PSE таблиці; 2013-15 – власні розрахунки

Примітки

[1] OECD (2014), Agricultural Policy Monitoring and  Evaluation 2014: OECD Countries, OECD Publishing.DOI: 10.1787/agr_pol-2014-en
[2] http://goo.gl/LDcAMq; http://goo.gl/1bmcU0; http://goo.gl/BJQvb0; http://goo.gl/8xTt0r
[3] Див., наприклад, Звіти Рахункової палати України: http://goo.gl/Ot5HBU
[4] World Bank (2014). State Intervention in Grain Trading. Presentation at the V Ukrainian Grain Congress in Kyiv (November 2014)
[5] В цьому дописі не розглядається питання доцільності та ефективності різноманітних інструментів підтримки.

Автори
  • Олег Нів’євський, декан факультету магістерських економічних студій KSE, доцент, асоційований член Центру досліджень продовольства та землекористування

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі