Сергій Алексашенко: Бюджетний Процес не Може бути Стабільніше, ніж Сама Держава | VoxUkraine

Сергій Алексашенко: Бюджетний Процес не Може бути Стабільніше, ніж Сама Держава

22 Вересня 2015
FacebookTwitterTelegram
979

Планування та оцінка виконання бюджету серйозно залежать від розвитку економіки. Якщо подивитися тільки на два показники української економіки – динаміку ВВП та інфляцію – стає зрозуміло, що Україні дуже не вистачає необхідних економічної стабільності та прогнозованості. 

Стабільність бюджетного процесу, дотримання правил з його підготовки, затвердження в парламенті та виконання важливі для будь-якої держави, побудованої на демократичних принципах, де працює система стримувань і противаг. Тим не менш, було б наївно припускати, що в нестабільній країні з нестабільною економікою бюджетний процес може функціонувати незалежно від тих подій, які відбуваються в країні.

Тиждень Бюджету

Бюджетний Процес: Встановити Правила чи Скасувати Гру (Ілона Сологуб, науковий співробітник Київської школи економіки та Київського економічного інституту, член Редколегії VoxUkraine)

Олександра Бетлій: Впорядкування Бюджетного Процесу в Україні на Порядку Денному (Олександра Бетлій, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій)

Іван Міклош: Потрібно Деполітизувати Бюджетний Процес і Надати Більше Повноважень Міністерству Фінансів (Іван Міклош, радник міністра фінансів України та міністра економіки України, екс-віце-прем’єр і міністр фінансів Словаччини (2002-2006 і 2010-2012рр), член Консультаційної ради VoxUkraine)

Якщо ми подивимося на Україну, то за період, розглянутий в статті (2000-2015рр), в країні змінилося 10-прем’єр-міністрів і 12 міністрів, мало хто з них брав участь у підготовці бюджету протягом двох років поспіль. Хоча саме ці люди є ключовими фігурами будь-якого уряду, які визначають структуру бюджету та його пріоритети. Маючи досвід бюджетного планування, можу сказати, що на нормальний “навчальний” період для будь-якого міністра фінансів – для того, щоб зрозуміти технологію бюджетного процесу та суть документу, який ви представляєте на розгляд уряду та парламенту – підуть не тижні, а місяці і навіть роки. Не можу уявити собі відповідального політика, готового йти в Парламент з бюджетом, якого він не розуміє.

Планування та оцінка виконання бюджету серйозно залежать від розвитку економіки. Якщо побдивитися тільки на два показники української економіки – динаміку ВВП та інфляцію – стає зрозуміло, що Україні дуже не вистачає необхідних економічної стабільності та прогнозованості. А якщо до цього ще додати глобальну економічну кризу 2008-2009 років і військовий конфлікт на Донбасі, то макроекономічне прогнозування в Україні можна сміливо віднести до категорії нездійсненного.

Одним словом, бюджетний процес ніяк не може бути вписаний в жорсткі рамки законів та нормативів, якщо політична система країни постоянко змінюється, а економіка то зростає, то падає, а то й просто лежить.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі