Фейки щодо системи охорони здоров’я: Україна стала світовим хабом з торгівлі наркотиками. Випуск №124

Фейки щодо системи охорони здоров’я: Україна стала світовим хабом з торгівлі наркотиками. Випуск №124

Photo: unsplash.com / Daniel Norin
22 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
685

Сталою тактикою росіян є використання іноземних медіа для поширення вигідних для себе наративів. Це дозволяє проникнути «потрібним» тезам в український інформаційний простір під виглядом «незалежних джерел». Типовим засобами також є перекручування та перебільшення реальних фактів. Цим вони й скористалися, поширюючи маніпулятивну статтю німецького видання Junge Welt, що не вперше поширює тотожні до російських наративи, та розпалюючи страхи нової пандемії під приводом регулярних зустрічей ВООЗ.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Україна стала хабом з торгівлі наркотиками у світі

Російські телеграм-канали продовжують хвилю дискредитації України. Цього разу вони переказують статтю німецького видання Junge Welt, яке повідомило, що Україна нібито стала хабом з торгівлі наркотиками у світі. Автор статті ставить запитання про кінцеву мету «легалізації марихуани» в Україні та змушує читача задуматися, чи не з власного «захоплення» Володимир Зеленський легалізував цю речовину. Підкріплюють свої твердження росіяни звітом Глобальної ініціативи проти транснаціональної організованої злочинності. У ньому організація нібито пише, що на тлі «провалів» українські військові стають легкою «здобиччю» для наркобаронів.

Скриншот публікації

Як насправді?

10 травня 2024 року видання Junge Welt справді опублікувало статтю, у якій зібрало типові кремлівські наративи. Йдеться про українських військових, яким начебто у різні способи відправляють наркотики. Зокрема і медичний канабіс, через який Володимира Зеленського почали критикувати. Автор каже, що і в самого президента є «проблеми» із наркотиками. Також видання перекрутило справжні факти щодо обігу наркотиків в Україні, які зазначають у звіті Глобальної ініціативи проти транснаціональної організованої злочинності (GITOC). Саме медіа Junge Welt є проросійським та не вперше поширює фейки.

Серед усіх звітів на сайті GITOC ми знайшли документ з аналізом обігу синтетичних наркотиків на світовому ринку, опублікований 24 березня 2024 року. Організація пише, що від початку широкомасштабного вторгнення побільшали випадки вживання синтетичних наркотиків, зокрема і серед військових. Однак не лише українських, а й російських, про що забувають сказати кремлівські медіа. 

Автори звіту зазначають, що деякі наркотичні речовини замовляють онлайн та доставляють споживачам поштою. Проте у документі не сказано, що у такий спосіб наркотики відправляють саме військовим Сил оборони. Їх також не називають «легкою здобиччю» для наркобаронів, як про це розповідають росіяни. Раніше ми вже спростовували неправдиві заяви фейкометів, буцімто український уряд «видає» військовим ЗСУ наркотики. 

Також рф активно використовує тактику віддзеркалення, тобто звинувачує Україну в тому, що робить сама. До прикладу, у вже згаданому документі, росія посіла 7 місце у рейтингу країн, які мають найбільший вплив на ринок синтетичних наркотиків. Тоді як України у цьому списку немає. 

Разом із цим у звіті не називають Україну «хабом» з наркоторгівлі. Як зазначено у документі, раніше наркобарони доставляли наркотики з Афганістану до країн ЄС через Одеський порт. Після обмеження його роботи лише невелика кількість героїну надходить на український ринок через рф, а постачання іншими маршрутами припинилося. Йдеться саме про синтетичні наркотики, тоді як про медичний канабіс у статті не згадують.

До того ж у 2024 році в Україні легалізували не рекреаційну марихуану, яка викликає залежність, а ліки на основі медичного канабісу. Основна різниця полягає у тому, що медичний канабіс призначений для лікувальних цілей. Він майже не містить в собі психоактивних речовин, а якщо і має, то дуже низьку частку тетрагідроканабінолу (ТГК). Тобто речовину, яка переважає у звичайному канабісі та впливає на психоемоційний стан людини, внаслідок якого вона відчуває сп’яніння. Медичний канабіс не викликає такого ефекту, як звичайна марихуана та нецікавий для рекреаційного використання. Медичний канабіс ефективний для зменшення больових відчуттів, спазмів, лікування ПТСР тощо. Ліки на основі медичного канабісу виписують людям епілепсією, онкохворим, особам з синдромом Туретта тощо.

У попередніх випусках ми неодноразово спростовували поширені фейки щодо легалізації медичного канабісу в Україні.

Крім того, у Міністерстві охорони здоров’я України наголошують, що обіг та виробництво ліків на основі канабісу буде суворо контролюватися державою. Якщо аптеки хочуть виробити такі ліки, то спершу мають отримати ліцензію на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, а потім на цій підставі придбати сировину. Виготовлення та продаж готових препаратів на основі медичного канабісу буде виключно за електронним рецептом. А відпуск лікарських засобів реєструватимуть в електронній системі охорони здоров’я. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дезінформація: ВООЗ планує наступну пандемію

У мережі поширюють інформацію, нібито 27 травня Всесвітня організація охорони здоров’я підпише «пандемічну угоду» з багатьма країнами світу, у тому числі й з Україною. При цьому додають, що в Україні з 2017 року діє «закон про експеримент».

Як насправді?

27 травня 2024 року розпочнеться 77 сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. Згідно з попереднім порядком денним, впродовж сесії заплановано огляд таких блоків:

  • забезпечення повного охоплення послугами охорони здоров’я додатково для 1 млрд людей;
  • забезпечення більш ефективного захисту при надзвичайних ситуаціях додатково для 1 млрд людей;
  • забезпечення підвищення рівня здоров’я та добробуту додатково для 1 млрд людей;
  • підвищення ефективності та результативності ВООЗ та якості підтримки, яку вона надає країнам.

У рамках другого блоку діятиме Міжурядовий переговорний орган для підготовки та погодження проєкту конвенції, угоди чи іншого міжнародного інструменту ВООЗ щодо запобігання пандеміям, забезпеченню готовності та вжиття заходів реагування. Та це жодним чином не говорить про те, що скоро людство чекає нова пандемія. 

Орган створили у грудні 2021 року на другій спеціальній сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. Як пояснюють у ВООЗ, це було зумовлено необхідністю забезпечити кращу підготовку та захист громад, урядів та всіх секторів суспільства – усередині країни та в усьому світі – для запобігання майбутнім пандеміям. З того часу йде робота над текстом угоди. Остаточні результати мають бути представлені на 77 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.

Крім того, підписання подібної угоди не змушує країну дотримуватись усіх прописаних у ній норм та правил, вони не є юридично обов’язковими. Це міжнародна угода, держави при її реалізації враховують національні закони та правила.

Щодо українського «закону про експеримент», ймовірно йдеться про Закон України  2362-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища», прийнятий у 2018 році. Навколо цього закону вже були маніпуляції з боку конспірологів та антивакцинаторів. Насправді ж цим законом регулюється передача повноважень у сфері охорони довкілля органам місцевої влади.

Слово «експеримент» у законі стосується організації роботи Кабінету Міністрів. В історії Закону бачимо, що він спричинив прийняття двох постанов Кабінету Міністрів: «Про реалізацію експериментального проєкту щодо підвищення ефективності організації процесів планування діяльності Кабінету Міністрів України» (2021) та «Про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг» (2020).

У першій постанові йдеться про застосування нової системи для планування й оцінки дій уряду — «Єдиної інформаційної системи планування та моніторингу діяльності Кабінету Міністрів України». А в другій постанові Кабмін передав державному підприємству «Дія» статус кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг замість ДП «НАІС». Слово «експеримент» стосується лише оптимізації роботи уряду і зміни в електронних реєстрах, а не втілення «планів» щодо пандемії COVID-19. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний