Індекс реформ 115. Грошові перекази з поштового відділення та «зелені тарифи» для домогосподарств

Індекс реформ 115. Грошові перекази з поштового відділення та «зелені тарифи» для домогосподарств

5 Вересня 2019
FacebookTwitterTelegram
5917

Індекс реформ склав +0,6 бала за період з 29 липня по 11 серпня з можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс теж дорівнював +0,6 бала, тож темп реформ залишається сталим.

Події цього раунду – надано можливості операторам поштового зв’язку робити грошові перекази без відкриття рахунків, врегульовано питання продажу електроенергії домашніми наземними сонячними електростанціями, скасовано економічні нормативи миттєвої та поточної ліквідності.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Події раунду

Оператори поштового зв’язку зможуть робити грошові перекази без відкриття рахунків, +2,0 бала

Поштові оператори можуть надавати своїм клієнтам послуги щодо здійснення переказів. Проте, щоб відповідати вимогам законодавства вони повинні були зареєструвати окрему фінансову компанію. Через це потрібно було вести додаткову документацію, утримувати персонал тощо.

Постановою від 12 липня 2019 року № 42 НБУ дозволив поштовим компаніям робити перекази без відкриття рахунку у банку.

Коментар експерта

«Постанова відкриває можливості для поштових операторів займатися грошовими переказами без додаткового відкриття фінансової компанії або партнерства з фінансовою компанією. Водночас оператори поштового зв’язку повинні мати ліцензію Національного банку на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків. 

В Україні зареєстровано 48 операторів поштового зв’язку. Ліцензії Національного банку на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків мають 63 компанії. В перспективі нововведення може підвищити рівень конкуренції на ринку фінансових послуг за рахунок нових гравців, а також підвищити рівень фінансової інклюзії населення».

– Дмитро Яблоновський, Центр економічної стратегії

Скасовано економічні нормативи миттєвої та поточної ліквідності, +1,5 бала

У 2018 НБУ запровадив новий норматив для банків, щоб вони були більш стійкими до криз. Цей норматив називається коефіцієнтом покриття ліквідністю (LCR) та визначає, скільки ліквідних активів потрібно банку, щоб бути спроможним виконувати свої зобов’язання під час кризи. Зокрема, до ліквідних активів належать готівка, кошти на рахунках у НБУ, депозитні сертифікати, ОВДП та облігації міжнародних банків розвитку. Ці активи можна легко мобілізувати, коли клієнти масово вилучають свої кошти з банків, а вкладники відмовляються подовжувати свої депозити. Цей норматив рекомендує до використання Базельський комітет (Базель ІІІ). 

Банки розраховували LCR з червня 2018, а у грудні 2018 він став обов’язковим для виконання. Тоді вже існували нормативи миттєвої, поточної та короткострокової ліквідності. Вони також були призначені для того, щоб банки дотримувалися такого співвідношення активів та зобов’язань із різними термінами погашення, щоб під час кризи можна було розрахуватися зі своїми клієнтами. Проте, вони не враховували всі очікувані виплати і надходження банків і тому недооцінювали потреби банків у ліквідних активах під час кризи. LCR враховує це.

Тепер, коли банки запровадили LCR, №102 від 01.08.2010 НБУ скасував нормативи миттєвої та поточної ліквідності.

Коментар експерта

«Відміна нормативів ліквідності цілком закономірна. Банки вже рік розраховують новий показник ліквідності LCR, який детальніше розкриває покриття високоліквідними активами очікуваного відтоку грошових коштів. Вимоги за LCR значно жорсткіші (банки норматив виконують) за попередні нормативи тому не має сенсу формувати додаткову звітність».

– Олена Коробкова, Незалежна асоціація банків України

Врегульовано питання продажу електроенергії домогосподарствами за «зеленим тарифом», +1,0 бал

Закон про «зелені аукціони», який депутати прийняли у квітні цього року, обмежив домогосподарства у продажі сонячної електроенергії за «зеленим тарифом». Це обмеження стосувалося домогосподарств, які встановили наземні сонячні панелі. 

Це питання викликало багато дискусій. Міненерго стверджувало, що багато приватних СЕС встановлено не для компенсації власного навантаження, а виключно для заробітку за рахунок інших споживачів. В профіцитних енергорайонах це призводять до погіршення показників якості електроенергії та безпеки постачання. 

Низка депутатів, експертне середовище були проти такого обмеження, бо воно дискримінувало приватних виробників електроенергії з сонця. 

Закон 2755-VIII від 11.07.2019 скасував це обмеження.

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна система +1,0
Скасовуються економічні нормативи миттєвої та поточної ліквідності +1,5
Оператори поштового зв’язку зможуть робити грошові перекази без відкриття рахунків +2,0
Бізнес середовище +1,1
Закон про інфраструктуру для електрокарів +0,5
Енергетика +1,0
Врегульовано питання продажу електроенергії домогосподарствами за «зеленим тарифом» +1,0

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками: 

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний