Індекс реформ. Випуск 15

Індекс реформ. Випуск 15

11 Серпня 2015
FacebookTwitterTelegram
1160

Індекс реформ дає комплексну оцінку зусиль уряду України з проведення економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін до регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками. Значення Індексу реформ за п’ятнадцятий період моніторингу (20 липня – 2 серпня 2015р.) становить +1.7 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів. 

Суттєвий прогрес відбувся одразу за трьома напрямами: «державне управління та боротьба з корупцією», «державні фінанси» та «монетарна політика». Значною мірою прискоренню реформ сприяло виконання вимог у рамках співпраці України з МВФ.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

43

Значення Індексу реформ за п’ятнадцятий період моніторингу (20 липня – 2 серпня 2015р.) становить +1.7 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів. Суттєвий прогрес відбувся одразу за трьома напрямами: «державне управління та боротьба з корупцією», «державні фінанси» та «монетарна політика». Значною мірою прискоренню реформ сприяло виконання вимог у рамках співпраці України з МВФ.

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання
2
Графік 3. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 20 липня – 2 серпня 2015 р.

3

Одну з найвищих оцінок отримав закон про національну поліцію (№580-VIII  від 02.07.2015), який експерти оцінили у +4.0 бала. Така висока оцінка була зумовлена не лише зміною законодавства, але і якістю впровадження, завдяки чому реформа поліції стала взірцем проведення реформ в Україні. Як зазначає Агнєшка Пясецька з Фундації «Відкритий Діалог», «видно, що важливою є не тільки зміна регулювання, а й імплементація реформи. Нові поліцейські – це більше ніж папір, на якому прописані їх повноваження».

Таку саму високу оцінку отримало зняття мораторію на продаж майна державних підприємств, де частка становить не менше 25%, стосовно боржників НАК “Нафтогаз України” (627-VIII від 16.07.2015) – +4.0 бала за сумою оцінок за напрямами «державні фінанси» та «ринкова та торговельна політика». Зняття цього мораторію було однією з вимог у рамках співпраці України зі Світовим банком та МВФ. За словами Тараса Качки з Українського медіа-центру реформ, «зняття мораторію на стягнення боргів з держпідприємств – це справжня революція. Вочевидь, якщо це можливо для Нафтогазу, то можливо й для інших підприємств. Тому треба цей мораторій зняти взагалі».

+3,5 бала отримав ще один закон із «пакету МВФ» –  про єдине тарифоутворення у сфері житлових комунальних послуг (№626-VIII від 16.07.2015). Експерти позитивно відзначили заборону встановлення цін нижче рівня економічно-обґрунтованих витрат на комунальні послуги, що сприятиме більш ефективному використанню природних ресурсів та вирішенню проблем з неплатежами між підприємствами, а також  знизить навантаження на бюджет для компенсації низьких тарифів.

У сфері державних фінансів відбулось декілька позитивних змін. Серед них найбільший бал (+2,0) отримало об’єднання рахунків для сплати податку на прибуток (наказ Міністерства фінансів України №651 від 20.07.2015) , що сприятиме усуненню переплат податку та зменшенню тиску на бізнес. +1,8 бала отримало врегулювання проблемних питань ПДВ-рахунків (закон 643-VIII від 16.07.2015). Щодо останнього експерти позитивно відзначили компроміс між владою та бізнесом та зменшення паперової тяганини, проте зауважили, що доцільність впровадження електронних ПДВ-рахунків є сумнівною.

Низка позитивних змін відбулась і в сфері монетарної політики. Найвище у цьому секторі (+2,8 бала) експерти оцінили спрощення доступу міжнародним платіжним системам на український ринок (постанови НБУ №480 і №481 від 24.07.2015). Позитивно експерти оцінили певну лібералізацію в сфері валютного регулювання: +2,0 бала отримало спрощення процедури реєстрації операцій у системі підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку (постанова НБУ №473 від 24.07.2015) та +2,0 бала отримало спрощення видачі валютних ліцензій фізособам (постанова НБУ №479 від 24.07.2015), що полегшує переказ коштів до України громадянам, які працюють за кордоном.

Експерти високо оцінили рекомендації для банків щодо відновлення платежів за кредитами фізичних осіб (постанова НБУ №467 від 21.07.2015), розроблені НБУ за технічної допомоги МВФ (+2,0 бала). +1,3 бала отримала централізація функцій контролю валютних операцій та видачі ліцензій (постанова НБУ №478 від 24.07.2015) в рамках внутрішньої реструктуризації Нацбанку. Нарешті, експерти привітали рішення НБУ (постанова №493 від 30.07.2015) збільшити з однієї до двох кількість бірж, на яких він здійснюватиме операції з ОВДП ( +1.5 бала).

Загалом у п’ятнадцятому раунді прогрес реформ одразу за трьома напрямами – «Державне управління та боротьба  з корупцією», «Державні Фінанси» та «Монетарна політика та фінансові ринки» – склав по +2,0 бала. Реформи у секторі «Ринкова та торговельна політика» експерти оцінили  у +1,3 бала завдяки низці дрібних змін. Оцінка сектору «Енергетична незалежність» склала +1.0 бала завдяки закону про тарифоутворення з «пакету МВФ».

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 20 липня – 2 серпня 2015 р.

Державне управління та боротьба з корупцією +2.0
Рада прийняла закон про національну поліцію +4.0
Державні фінанси +2.0
Уряд України звільнив військових і мобілізованих від сплати відсотків за кредитами індивідуальним забудовникам житла на селі +1.0
Уряд дозволив Міноборони продати 8,45 тис. кв. м нерухомості військових містечок балансовою вартістю 6,67 млн. грн. +1.0
Уряд затвердив новий порядок попереднього узгодження цін у контрольованих операціях для трансфертного ціноутворення +1.0
Порошенко підписав закон про врегулювання проблемних питань ПДВ-рахунків та відстрочення штрафів за ними до 1 жовтня 2015 року +1.8
Мінфін об’єднав рахунки для сплати податку на прибуток +2.0
Рада дозволила підприємцям з річним доходом до 1 млн. грн. не застосовувати касові апарати 0.0
Рада знову зняла 12%-е обмеження ставки оренди земель державної та комунальної власності при отриманні орендних прав на торгах +1.0
Рада зняла мораторій на продаж майна боржників “Нафтогазу” з держчасткою не менше 25% в рамках пакету МВФ +2.0
ВР ухвалила законопроект про єдине тарифоутворення у сфері житлокомпослуг з пакета МВФ +2.0
Монетарна політика та фінансові ринки +2.0
НБУ централізував функції контролю валютних операцій та видачі ліцензій +1.3
НБУ спростив видачу валютних ліцензій фізособам +2.0
НБУ спрощує процедуру реєстрації операцій у системі підтвердження угод на міжбанку +2.0
НБУ розробив методичні рекомендації для банків щодо роботи з боржниками-фізособами +2.0
НБУ посилив відповідальність банків за перевищення обмеження на купівлю валюти на міжбанку +1.0
Нацбанк збільшив до двох кількість бірж, на яких він буде здійснювати операції з ОВДП +1.5
НБУ спростив доступ міжнародних платіжних систем на ринок України +2.8
Ринкова та торговельна політика +1.3
Уряд адаптував правила охорони внутрішніх морських вод від забруднення відповідно до міжнародних норм – ФРТУ +1.5
Порошенко указом дав старт впровадженню 4G в Україні – заступник глави АП Шимків +1.0
Уряд вирішив реорганізувати “Укрпошту” в ПАТ з 100%-ою держчасткою +1.0
Рада дозволила підприємцям з річним доходом до 1 млн. грн. не застосовувати касові апарати +1.0
НКРЗІ спростила процедуру видачі номерного ресурсу шляхом введення принципу “єдиного вікна” +1.0
Рада зняла мораторій на продаж майна боржників “Нафтогазу” з держчасткою не менше 25% в рамках пакету МВФ +2.0
Енергетична незалежність +1.0
ВР ухвалила законопроект про єдине тарифоутворення у сфері житлокомпослуг з пакета МВФ +1.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Графік 4.  Події, що визначали значення індексу протягом 20 липня – 2 серпня 2015 р. (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )

4

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками. Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

image-13256

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Читайте на цю тему: